| Parodi23 a întrebat:

daca eu nu seman deloc nici la aspect fizic nici la personalitate cu parintii mei este posibil sa fi fost adoptata?

Funda

Răspuns Câştigător
| SantalPorcocale a răspuns:

Cel mai probabil si parintii au ascuns asta de tine totrestu vietii tale

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu personalitatea spune ca esti adoptata, ci aspectul fizic si ADN-ul mai precis, daca se face analiza lui.
Dar sa nu uitam, esti produsul a doi oameni, si ai luat de la amandoi parintii.
Doar un test ADN ar fi cel care ti-ar spune clar, daca parintii tai sunt naturali sau adoptivi.

| minrest a răspuns:

1. Personalitatea nu este ereditara, se formeaza in adolescenta tarzie pe baza multor factori. 2. Genetic suntem produsul tuturor stramosilor, cu cat mai recenti, cu atat mai mult.

| Lioana a răspuns:

Posibilitatea ca sa fii adoptata exista si daca semeni cu parintii. Asemanarea asta e relativa. Vedem asemanarea intre parinti si copii pentru ca vrem sa o vedem. Practic nu intotdeauna e o asemanare evidenta. Copiii pot semana cu parintii, bunicii, strabunicii sau cu nimeni.
De personalitate ce sa mai vorbim. Se formeaza in functie de oamenii cu care intri in contact si de intamplarile din viata ta. Genetica contribuie foarte putin aici.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Nu esti adoptata! poti mosteni caractere ale bunicilor, ori strabunicilor, sau combinaia acelor caractere; atat fizionomice cat si comportamantale

| alex15ccc a răspuns:

Nu neaparat, oricum, chiar daca ai fi adoptata, ei tot vor ramane parintii tai adevarati.

| monologpeblog a răspuns:

Totul este posibil, dar poti intreba sau verifica pe baza unui test ADN (care costa destul de mult, din cate stiu eu). Poti privi fotografii cu parintii tai in copilarie, pentru ca e cam greu sa semeni cu un adult daca tu esti adolescenta.