| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare care o sa vi se para cuidata big grin. Tata e brunet iar mama tot bruneta iar eu sunt blonda.Cum e posibil?(Seman cu parintii mei la fata la forma ochilor si la culoarea ochilor dar cum nba sunt blonda)
PS:nu`s adoptata

20 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Poti sa semeni cu unul din bunici, se mai mosteneste. Si plus ca nu stiu cati ani ai, dar ti se va mai inchide nuanta la par.

Stai linistita ca se mai intampla sa semeni cu unul din bunici.

| G a răspuns:

Poate unul din bunicii tai e blond(a). big grin

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa ciudat cum ti se pare, de multe ori putem semana cu unul dintre ceilalti inaintasi - bunici, strabunici etc si aceasta se intampla destul de frecvent. Se mai poate si ca mama ta sa fi fost blonda, ai putea s-o intrebi. De asemenea mai poate exista o posibilitate, inca latinii aveau un dicton: "Mater semper certa est, pater incertus." Sper sa nu te superi pentru dicton dar am vrut sa-ti expun toate posibilitatile. Numai bine!

| DenysaLove a răspuns:

Parintii mei sunt amandoi bruneti.Eu sunt satena.Cand eram mica pana in 2-3 ani eram blonda.
Nu-ti face griji poate ca la par semeni cu vreo ruda.happy

| foxi a răspuns:

Semeni cu bunicii... poate!

| Sweet00gum a răspuns:

Nu cumva e blond postasul :-p? probabil semeni cu bunicii, strabunicii.etc. stai calma happy

| Cuuukii a răspuns:

Buna.
Pai ar cam fi cazurile:
1. adoptata[de unde sti ca nu esti? Ai vreo dovada clara? FIlmulete de cand te-ai nascut? Poze cand aveai catev zile, max 1an?]
2.ca mama ta sa te fi facut cu altcnva [posibil]
3.[Si cea mai plauzibila!]CAND SE NASC BRUNETII AU PARUL BLOND SI SE INCHIDE DE LA SOARE![intreaba`i daca erau blonzi cand erau micutitongue]
nu stiu daca te-am ajutat dar parerea meahee hee!

| jarulitza a răspuns:

laughing buna, asta cred ca depinde de cromozomi, nu conteaza daca ei sunt bruneti sau nu, var-miu e la fel, doar ca el are si ochii albastri si parintii lui nu laughing Dumnezeu il lasa pe fiecare cum crede el ca e mai bine.

| AndreeaCdr a răspuns:

E posibil. De ce nu?

| Rj a răspuns:

Nu-ti fa griji, e ceva absolut normal. De exemplu daca toata familia ta are parul brunet si o stra-stra-stra bunica a avut parul blond il poti avea si tu blond. Deci nu e nicio problema.

| Lost In Your Smoke™ a răspuns:

Copiii nu iau gene numai de la parinti happy
De exemplu si tata e brunet cu ochii caprui, mama satena cu ochii caprui iar eu blonda cu ochii albastrii laughingAm mostenit asta de la strabunica meahappy."Te-ai aruncat in neam" cum se spune:p

| chucky_8545 a răspuns:

Poate nu e tatal tau adevarat :d... ori semeni cu bunica/bunicu la par sau ceva de genuhappythinking ca mai stiu si eu un caz, niste vecini, aman2 au ochii caprui dar fata are ochii albastri, precum bunica sahappy

| Flash a răspuns:

Genele nu se mostenesc doar de la parinti, ci si de la bunici, strabunici. Genele la care ma refer nu sunt cele de la ochi, ci parti de informatie genetica (ADN) si ele dau caracteristicile corpului, inclusiv ale parului.

| Pustii a răspuns:

Semeni cu o alta ruda la par(ex matusa ta... s. a.)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur semeni cu altcineva dinfamile vreo ruda ceva ...de exemplu buni mea este creata si matusimea(sora mamei mele) este creata dar mama nu... eu am fost creata acum chiar nu mai suntlaughing

| OHmyGosh a răspuns:

E normal pentru ca la a100-a persoana dintr-o familie sa se nasca altfe.Am vazut si la televizor ca o familie de aborigeni au nascut un copil alb cu ochii labastrii.

Răspuns utilizator avertizat
| Nykolle_9658 a răspuns:

Nu cont si eu sunt la fel tata este brunet mama este bruneta si eu cand eram mik eram blonda iar acum sunt satena deschid... mie nu mi se pare nicio problema...si eu seman leit cu mama iar la caracter cu tata dar difer de ei la culoare parului deci nu este nicio problemalaughinglaughing deci nu ai dc siti faci grijilaughingapp nici eu nu sunt adoptata

| BoardingPeace a răspuns:

Genetica culorii părului nu este încă stabilită în mod ferm. Potrivit unei teorii, cel puțin două perechi de gene controlează culoarea părului uman:

un fenotip (brun / blond) are o alelă dominantă maro și o alelă recesivă blondă. O persoană cu o alelă brună are părul brun (cafeniu închis), o persoană care nu are alelă brună va fi blondă. Ceea ce explică de ce doi părinți cu părul brun pot avea un copil cu părul blond;
celălalt fenotip (roșcat / non roșcat) are o alelă non roșcată (fapt ce inhibă sinteza feomelaninei) dominantă în timp ce alela părului roșcat este recesivă. O peroană cu două alele roșcate va avea părul roșcat, dar va avea părul cafeniu-roșcat sau roșcat-portocaliu după cum perechea primei gene are un fenotip brun sau blond.