| MiSeSpuneTyna a întrebat:

Dc frati sau surorile mai mici au nevoie de mai multa atentie? De ce cand fac ceva gresit nu sunt pedepsiti? Dc primesc aproape tot ce doresc?

Răspuns Câştigător
| ゼロの a răspuns:

EI au nevoie de mai multa atentie pentru ca de exemplu tu daca iei o foarfeca nu incepi sa ti-o bagi in ochi pe cand ei o vor face, nu sunt pedepsiti pentru ca ei sunt mai draguti decat cei mari si sunt mai inocenti si au mai mari sanse de a fi iertati decat unul de 13 ani, primesc tot ce doresc din acelasi motiv de mai sus.
Dar nu fii geloasa pentru ca si ei vor creste candva si vor fi pedepsiti.
P.S si eu am o sora de 2 ani si imi este greu sa ii cedez caietele mele cand invat sau altele, dar atunci cand sunt prins ca nu am invatat ii spun profesoarei ca nu m-a lasat sora si ma iarta.(clasa a 8-a)
In concluzie tot raul spre binehappy

4 răspunsuri:
| Roxana121 a răspuns:

Asta niciodata n-am intelessad probbabil ca sunt mici si nu inteleg ce fac, de aia sunt mereu iertati, alintati si au ceia ce isi doresc. Parerea mea ca acesti copii devin minzosi si nu fac nimic de unii singuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Purgatoriu a răspuns:

De multe ori parintii sunt orbi. Nu vad greselile copiilor si pun totul pe seama faptului ca sunt mici. Ii alinta exagerat de mult uneori, ei nu sunt prosti(copii), observa acest lucru si profita la maxim de el. De obicei mama este ingaduitoare si ii iarta mereu greselile. Ii cumpara mereu ce vrea pentru ca altfel se apuca de urlat lucru ce scoate din sarite multi parinti si prefera sa dea copilului ce cere decat sa mai tipe de se cutremura pamantul. Ei cedeaza de multe ori iar copii incep sa invete cum sta treaba mai pe scurt copii controleaza parintii si nu parintii pe copii dar de cele mai multe ori aceasta perioada de chin se termina cand respectivul face cam 9-10(uneori si mai devreme).
Daca ai un frate sau o sora mai mica iti spun sincer MI-E MILA DE TINE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vorba de inocenta ce caracterizeaza un copil.Ei sunt mai mici si eu mult mai multe de invatat si de mai multa atentie.Si eu am un frate mai mic, iar cand a aparut el si dupa ce s-a facut mai mare nici mie nu mi-a convenit faptul ca primea mult mai multa atentie, dar in timp am inteles care motivul pentru care cei mai mici primesc mai multa atentie.Sa zicem ca daca tu ai avea doi copii o fata mai mare si un baietel mai mic nu ai cum sa il lasi pe baiat deoaparte, dar nici sa ii dai mai multa atentie fetei. Baiatul ar avea nevoie de atente si iubire in primii ani de viata.Practic parintii dau atentie ambilor copii, dar celui mai mic ii trebuie ceva mai multa, parintii trebuie sa ii explice anumite lucruri sa nu faca prostii si chestii din astea. Sper ca te-am ajutat te pupkiss