| andreeasaueu a întrebat:

Cum ati fost pedepsiti cand erati mici?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai tin minte de fiecare data ca au fost inposibil de multe.In toate modurile dar tin sa va anunt ca am ramas la fel.Aceasi fire libera, nonconformista, incapatinata cind vrea ceva si mi-am format psihicul exact ca o oglinda incit reflecta tot ce vor oamenii de la mine.

32 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Imm... fizic si verbal: tata ma tragea de urechi sau ma lovea, ridica tonul etc. Multa vreme am fost tare furioasa pe el din pricina asta. Pedepse in sensul de privatiuni, nu prea. Cred ca o singura data nu am avut voie sa ma duc la ziua unei colege, pentru nu stiu ce boacana facusem. Cam atat.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Pai pedeapsa cea mai mare pentru mine era acea cand imi interzicea sa mai ies afara cu prietenele.
In rest erau multe pedepse. Fara tv, ma punea sa fac exercitii in plus, ma certa...sad Partea buna era ca nu ma batea.Mama mereu vb calm si actiona cu pedepsele.happy

| Ben. a răspuns:

Cu tipete si, mai rar, cu bataie.

| Shery a răspuns:

Trist crying

| Dara a răspuns:

Ceva bataie si tipete. Nu mi-a placut deloc, si acum cand sunt mama, am grija sa nu ma port asa cu fetita mea.

| ellene a răspuns:

Imi scoteau cablul de la tv si il ascundeam ca sa ma mai pun si pe facut teme laughing

| BUBULINA a răspuns:

Pe minu nu ma pedepseau
am avut noroc
nici la colt nu ma puneau
ma certau si atat, sa stii ca am inteles cu vb buna

| Klara a răspuns:

Vaaai rolling on the floor
Ma punea sa fac exercitii la mate, desi eu la mate eram as laughing)
Imi interzicea sa dau drumu' la tv si in cel mai rau caz, cea mai groaznica tortura, pe care mi-o aplica pe la 6-7 ani......sa dorm dupa-miaza :-s crying

Shin
| Shin a răspuns:

Invatatoarea comunista din gradinita m-a pus sa stau cu genunchii pe coji de nuci tongue Cred ca a construit caracter tongue
Shin.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Pai. cea mai tare. m-am dus la garla fara sa stie mama.si cand m-am intors m-a dezbracat si m-a aruncat in urzici laughing)

| Chuck a răspuns:

Nu am fost. Si, sunt de parere daca esti pedepsit, atunci cand esti mic, regulat, o sa ai unele frustrari atunci cand esti mare.

FOARTE IMPORTANT, foarte foarte important pentru parintii de aici:

- Atunci cand esti mic, pana in 10 ani, nu esti in deplinatatea facultatilor mintale. Nu esti catusi de putin matur.

Parintii fac greseala de a pedepsi copiii, datorita nervilor uzati. NU ESTE BINE DRAGI PARINTI. Incercati vorba buna, si manipularea pozitiva.

Salut.

| Chuck a răspuns:

Singura "pedeapsa" pe care am avut-o pana la varsta de 15 ani, a fost una rationala pe care eu nu o intelegeam.

Ai mei nu ma lasau sa vin acasa mai tarziu de 12 noaptea. 12 cel mult laughing. Si pe buna dreptate, chiar era inteleapta. Si 12 e destul de tarziu.

| alma a răspuns:

Am avut o copilarie trista si cred ca toata copilaria mea a fost ca o pedeapsa.Acum viata m-a recompensat sunt fericita.Pa

| yanny`s a răspuns:

Poi...in mai multe feluri.de obicei stateam la colt, nu aveam voie sa ies afara vreo 2 saptamani sau nu aveam voie sa mananc dulciurisad

| iulia_5454 a răspuns:

Am avut o copilarie trista si nici acum nu sunt foarte fericita(cu toate ca am 25 ani, am terminat o facultate, am luat licenta cu 10 dar in plan personal nimic). cand o sa am copii nu o sa ii pedepsesc, nu o sa ii bat ci o sa incerc sa ii educ sa inteleaga de cuvant

| hanry a răspuns:

Ma puneau parinti... ce clipe grele... aaaaa... ii asa de greu sa ma gandesc...sa manac intruna ciocolata...sa beau ce suc vreau... ce clipe grelecryingcrying (de obicei ma puneau sa stau in paini pe degenutul picsa zic "luceafarul tot tot de la cap la coada si sa le povestesc biografia unuuia din conducatori egiptului si dupa ce terminam ma lasau sa ma asez pe urzici cu sticla sparta dimineata la 23:09 minute ma trezeau si ma puneau iar pana la ora 22:59)

| Lorenyk a răspuns:

Si cand eram mica, ca si acum: tipete, cate un umeras de lemn la fund sau cate o palma. acum s-au adaugat si discursurile interminabile. cand fac acum cate o greseala, imi tine acelasi discurs interminabil si pe cqare cred ca il stiu mai bine decat subiectele pentru teza, ca mi l-a repetat de nici nu mai tin minte de cate ori...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce intrebi, ai ramas in pana de idei tongue?
Tipul de pedeapsa conteaza foarte mult daca a fost meritata sau nu, in al doilea caz, de obicei parintii au o batranete "linistita"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii mei au fost foarte conservatori si nu ma lasau sa ma ''desfasor''. mai ales ca nu am avut frati..., insa totusi nu regret ca mi-au oferit o educatie destul de buna, cred eu.si pentru asta le multumesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma lasau afaralaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea eram pedepsit, cel mai mult ma batea cu incaltatorullaughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am luat un pumn la ficat dar am mai crescut si s-a intors roatawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut Andreea f interesante subiectele ridicate de tine, sincer mi-ar face o reala placere sa discutam in particular id de mes georgemariuss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma certau si in rest am primit o palma, am stat de 2 ori in genunchi cu mainile sus si de 2 ori m-au tras de urechi si de par.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma batea tata cu nuiaua sau cureaua...la fundul gol. Nu era ceva iesit din comun, mai toti colegi o luasera, deci nu eram un specimen.
Tin minte ca imi era frica de durere, nu de umilinta sau altceva, dar ma simteam rau ca il suparasem.pentru ca de obicei ma intelegeam bine cu el, dar cand o faceam lata nu ierta, cica era spre binele meu. dar mai bine ma batea decat sa nu mai vorb cu mine. daca nu vb nu ma lasa nici la tv, era in sufragerie si zicea ca nu vrea sa stea cu mine ca e sup si sa plec, fara bani de buzunar, fara iesit afara mama ma trimetea mereu la el sa ii cer voie. dar cel mai naspa era ca nu discutam cu el de obicei toata seara cam 4 ore vb cu el ne uitam la tv jucam carti, ne intelegeam bine.
dar cu toata bataia din copilarie a fost frumos pe atunci ma simteam liber fara griji, stiam ca chiar daca ma mai bat, tata si mama ma iubesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm... fara bani azi afara, azi nu-ti cumpar jucaria, du-te in camera ta.cam astea.acum an 11 ani si nu mai sunt un copil. pot judeca singura ce e bine si ce e rau.mama ma considera si ea matura, insa tata nu.

| Anonim0506 a răspuns:

Mă puneau la colț

| victoria_8973 a răspuns:

Tipete. eu eram cam cumintica cind eram mica asa ca mama nu avea motive. dar erau si asemenea cazuri si mama tipa la mine... iar eu cum sunt o fire ft ft f t ft sensibila de mica pling de la cea mai mica observatie laughing)

| Cristiano_4083 a răspuns:

Pedepse si iar pedepsecrying