| Byb2001 a întrebat:

Buna TPU,de doua ori am ieșit cu un băiat la suc și a plătit el,dar a treia oară mă întrebat dacă n am că plătește el și aveam și am platit eu, dar trebuie sa îmi plătesc eu sau el? că mama zice ca el

21 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mata te invata prost, corect e la jumate sau 1 data tu dupa el si tot asa.

Bula
| Bula a răspuns:

"Egalitatea intre sexe"... happy
Pana ce nu sunteti apropiati, poti accepta sa plateasca el de cateva ori, dar sa accepte si el sa platesti si tu, alternativ.
Regula de baza este: cine invita plateste si cine plateste intra INAINTE in restaurant (e semnul pentru chelneri, sa stie cu cine "trateaza" meniul.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Plata se poate face si de catre femeie. In general cine invita ala plateste. Plata in mod repetat de catre barbat dovedeste ca este o femeie intretinuta ceea ce nu-i placut. Deci, este bine ca din cand in cand sa plateasca si femeia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și tu te iei după ce zice mama de fiecare dată?

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza cine plateste, conteaza daca va intelegeti si va simtiti bine impreuna. In mod normal cine face invitatia plateste, chiar daca face de 5 ori la rand.

| Celcestietot a răspuns:

straight face

| Hammurabi a răspuns:

I-ai cerut tu să ieșiți la un suc?
Dacă nu, de câte ori vrea el să ieșiți la suc, să plătească.
Și hai să fim serioși, e vorba de un suc, nu-ți cumpără câte o decapotabilă de fiecare dată când vrea să ieșiți. laughing
Dacă e atât de milog încât de uită la câțiva lei, probabil e cazul să te reorientezi.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa plătești și tu, nu ai de ce sa aștepți la el pentru un suc sau orice vrei sa comanzi. Dacă plătește el uneori sau de mai multe ori este un gest cavaleresc dar ar trebui sa ii mai dai și tu bani pentru consumația în oraș. Ar trebui sa puneți bani împreună pentru iesiri, cafenele, distracții, poate nu își permite mereu sau nu considera normal sa plătească doar el, nu contează asa mult de fapt cine plătește, împortant e sa nu fie zgârcit dar nici la tine sa nu para ca profiți. Nici nu ai de ce, fiindcă o consumație la un barulet nu e mare lucru deci nu trebuie nici sa te impresioneaze dacă o face el dar nici sa aștepți mereu la el ca și cum tu depinzi de el sa bei un suc.

| Crackman a răspuns:

Sa fie clara situatia
Mamele fetelor o sa zica mereu sa plateasca el dar sunt reguli.
1. Daca el munceste si ea nu sau stufiaza, el plateste
2. Da il lasi sa plateasca dar la un momendat este dragut ca fata sa te oferi, arati ca poti si tu
3. Daca amandoi sunt la egal cu nivelul de salariu se respecta regula de mai sus doar ca munciti amandoi
Este sa plateasca el dar la un momendat devine enervant si toate cele toti muncim si nu gastigam mii de euro in tara asa ca este bine ( eu am discutat direct si fara frica despre faptul asta, nu vreau sa fie egal dar din cand in cand poate sa mai faca un gest ca nu ii cade mana )
Asta este parerea mea, este important sa nu judecati pe mine si stilul meu ci sa-l gasiti pe al vostru si fiecare face cum vrea. Nu se potriveste pentru toti la fel.

| haileewatson a răspuns:

Nu conteaza cine plateste. Daca va simtiti bine si va distrati puteti sa impartiti nota de plata la final. Sau poti sa te oferi si tu sa platesti ca sa-i multumesti ca te-a scos in oras de atatea ori.
Eu prefer sa impart nota de plata.
Mama ta traieste in alte vremuri.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

După părerea mea e normal să plătească bărbatul. Eu m-aș simți dezonorat dacă ar plăti ea; e ceva ce ține de mândria ta de bărbat.
Acum nu e nici capăt de lume, poate s-a întâmplat să-și portofelul sau așa ceva. Dar dacă se mai repetă, nu prea e ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
Tu mereu sa fi pregatita sa-ti platesti consumatia atunci cand iesi cu un baiat. Daca se ofera el atunci v-a plati el, daca tu scoti banii sa platesti si nu zice nimic iti platesti tu.Nu trebuie sa fi la mana lui financiar inca de la primul suc.Il iei doar ca pe un gest frumos daca iti plateste.
(parerea mea, baiat)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine face invitația ar trebui sa plătească, dar e mai bine sa plătești odată tu, odată el.
Dar userul DeBaza are dreptate, preventiv e mai bine sa fi ready sa îți plătești oricând consumația, și sa nu ai așteptări mari de la partener, adică totuși, nu îți poate plăti el la nesfârșit, mai plătești și tu din când în când.
Nu știu de ce te-o întrebat dacă n-ai ca plătește el, asta e un mod de a spune ca nu are bani sau nu vrea sa plătească, ca ar fi rândul tău sa plătești, mai subtil asa laughing
Nu prea ai formulat coerent întrebarea, ma refer la " n am ca plătește el "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai grija sa nu profite de naivitatea ta, nu ridica ușor coada și apoi sa te plângi pe aici ca după te-o părăsit. Trebuia sa ii acorzi o șansă să te cunoască și userului timidu89, am văzut ca plăcea! Ai mare grija cu cine umbli, ca nu ai experienta de viata și te poți arde rău cu băieții care se dau cuminți și când în colo sunt golani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fiecare dată, tu îți plătești. Nu lași loc de negocieri, schimb pe alt schimb, îndatoriri căci nu cunoști îndeaproape. Dacă îți place băiatul plătește integral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, cand doua persoana ies in oras la restaurant, bar, cafenea, etc., consumatia ar trebui platita in mod egal, in acest fel nu apar divergențe.

| Bariel a răspuns:

Mama ta gandeste dupa standardele comunismului, atunci majoritatea femeilor nu aveau sursa de venit. Acum nu mi se pare in ordine ca baiatul sa plateasca toata consumatia cu atat mai mult daca sunt minori. ( Parintii din partea baiatului sa plateasca pentru amandoi). Daca el se ofera sa platesti este politicos sa i spui ca poti sa tii platesti consumatia, daca insista, accepti si aia e.

| mi25 a răspuns (pentru Bariel):

Majoritatea femeilor munceau in comunism.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru Bariel):

Habar n-ai ce zici. În comunism erai obligat să muncești, fie femeie sau bărbat. Dacă erai șomer te lua Miliția și îți făceau ei loc de muncă. Nu exista șomaj în comunism.

Răspuns utilizator avertizat
| suntneserios22 a răspuns:

Baiatul plateste intotdeauna asta este regula.
Daca nu o face evita-l.
Un mort de foame mai putin in viata ta.