| Anamaria13m73829j a întrebat:

Bună TPU deci efetiv nu mai pot toți își bat joc de mine, am avut o prietenă care am crezuto că o să-mi fie alături (ne înțelegeam foarte bine ) după ceva timp a început să vorbească cu un băiat din bloc eu nu-l suport (el se lua de mine înaite) apoi au făcut un grup în care mă luau peste picior. Ei efetiv fac niste glume foarte proaste în legătură cu mine. Dacă am scris ceva greșit vă rog să mă scuzați dar plâng în hohote deoarece nu mai pot să fiu bătută în picioare de astfel de copii.Aș putea să fac reclamație la poliție în legătură cu acel băiat? (Eu am 13 ani)

Răspuns Câştigător
| neagbenialin a răspuns:

Dupa cum am putut observa te cheama Ana-Maria,deci Ana stai linistita,incearca sa numai pui atat suflet,in viata sunt momente in care mai esti si tradata uneori de persoane pe care le-ai cunoscut recent alteori de persoane apropiate cum ar fi prietena ta,presupun ca va spuneati totul,mergeati impreuna oriune,vorbeati des,si probabil exact cum ai precizat si tu va aveati bine si asta pana la un baiat,ei bine probabil exista ceva intre cei doi, nu ca as fi precis,dar ceva este la mijloc, de obicei apar probleme intre prietenii in momentul in care exista un baiat la mijloc sau o fata. Daca de la inceput a vrut sa iti faca rau,cum ai spus si tu ca au facut un grup in care te-au luat la misto si au facut anumite glume,este clar ca acea "prietena " nu ti-a fost niciodata prietena si a vrut doar sa fie mai presus ca tine,sa te egaleze sau sa te vada suferind,nu merita sa fi prietena cu astfel de persoane. Sfatul meu este sa lasi lucrurile asa,sa fi puternica,sa incerci sa numai plangi si sa incerci sa lasi in spate tot ce iti face rau,in curand *prietena ta* isi v-a da seama ca a fost o mare greseala ca ti-a facut asta. Nu are rost sa iti bati capul, fi pozitiva, esti tanara, nu lasa pe nimeni sa isi bata joc de tine, prieteni noi iti faci oricand.

5 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Da poti. Se numeste bullying. Poti sa te informezi mult mai bine despre asta pe internet ca sa nu ma întind aici prea mult.

| DarthNiger a răspuns:

Ma indoiesc ca politia o sa faca ceva fiindca e vorba de un grup de copii, in schimb ar trebui sa le spui parintilor tai ce ti se intampla si sa te poata ajuta, nu trebuie sa le acorzi atentie pentru ca ei asta doresc, sa te supere, evita-i cat mai mult posibil.

| AlinMrs a răspuns:

Atata timp cat o sa iti pese o sa continua sa isi bata joc de tine. Aici trebuie sa intelegi si sa urmezi cativa pasi.
1. Sa intelegi de unde a pornit si din ce motive isi bat joc de tine
2. Renunta la asa zisi,, prieteni,,, ai sa vezi cu timpil ca nu o sa ai nevoie mai mult de 3 prieteni.
Ii poti confrunta, reclamatie la politie/vorbesti cu parintii tai si ai lor.
3. Invata sa nu mai pui la suflet atat de mult, formeaza-ti un mod de a-ti selecta prietenii. Daca nu se incadreaza in standardele tale, pa si la revedere.

| TeodorescuAndrei a răspuns:

Lumea e nebuna si rea...
https://youtu.be/6AwcJZQOr50

| GabyCls22 a răspuns:

Nu-i lua în considerare