| Anamaria13m73829j a întrebat:

deci hai să vă zic ce aș vrea să fac în legătură cu niște băieți de la mine din bloc de vârsta cu mine(am 13 ani) bun chestia e că ei și-au bătut joc de mine mereu, au făcut un grup pd whatsapp în care mă înjurau să nu mai zic că efetiv când mă vedeau pe afară ei mă scuipau plus că mă și jigneau( partea care nu o înțeleg e că eu nu le-am făcut absolut nimic adică pe bune eu nici măcar nu i-am băgat vreodată în seamă) m-am gândit să îi filmez când mă mai jignesc apoi să postez pe orce platformă de socializare ca să îi vadă o țară întreagă. Voi ce ziceți ar fi bine ce aș face? Vreau să fac asta deoarece dacă mama se due la părinți lor efetiv nu le păsa, așa au făcut mereu. Aveți și alte idei prin care aș putea să-mi bat joc de ei?

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Filmează cum ai zis și mergi cu părinții tăi la polițe și depuneți plângere pentru hărțuire, eventual vezi dacă poți obține și un ordin de restricție.
așa sunt unii copii când sunt mici, se iau de cei mai slabi să pară ei mari și tari

| romeo78 a răspuns:

Nu trebuie să îți bați joc de ei! Nu copii sunt de vină pentru educația primită! Atât timp cât mama ta merg la părinții lor, iar ei nu fac nimic, nu ai ce face.
Pur și simplu, părinții tăi să caute un avocat și să faceți plângere penală împotriva părinților. Știu că există camere de luat vederi publice sau private. Dacă există așa ceva în zona unde locuiești, prin avocat veți cere acces la înregistrări și mergeți la tribunal.
Există în România noastră, persoane care se cred superioare și că pot face orice!
Iar, referitor la a răspunde cu violență, ai grijă să nu fie o provocare, apoi tu să ai probleme. Nu uita va fi cuvântul tău, contra cuvântul lor!

| DaniTDCI a răspuns:

Cel mai ok ar fi sa ii filmezi detaliat și sa mergi împreună cu părințiia politie pentru a depune o plângere penala, crede-mă ca o sa se liniștească

| PsyhoChild a răspuns:

Filmeaza si apoi trimite filmarea contului de Instagram stopbullyingromania. Oamenii care detin organizatia nu se joaca cu bullyingul, chiar te vor ajuta.

| Roberrt21 a răspuns:

Nu iti bate joc de ei, daca se mai întâmplă ceva înregistrează i, filmează i, apoi du te la poliție, de acolo o sa se ocupe eihappy si daca vrei sa fi sigur ca politia o sa faca ceva, poti sa ii postezi si pe o rețea de socializare.

| Ghengbeng18381 a răspuns (pentru Roberrt21):

Nu se inplica politia in asfel de cazuri

| Roberrt21 a răspuns (pentru Ghengbeng18381):

Cum sa nu se implice?laughing))
Hai sa lăsăm toti copii sa se bata, ca nu le face nimeni nimic laughing

| 70gabriela70 a răspuns:

Nu trebuie "să-ți bați joc de ei" și tu. Fii diferit. Filmează-i și fă-ți dreptate, dar în același timp încearcă sa ii ignori. Nu merita sa te consumi pentru astfel de persoane. Baftă