| Cduncfujndf a întrebat:

Deci fac parte din comunitatea LGBT+ și aș vrea să merg în vară la Pride la București. Știe cineva unde se desfășoară, pe ce dată și la ce oră?

13 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Dacă ești bi sau trans etc nu trebuie să faci circ. Nu trebuie să ieși în evidență cu orientarea ta sau sa influentezi lumea în privința asta

| alina2k18 a răspuns:

In general in luna iunie se aduna dupa amiaza la Piata Victoriei si merg pana la Piata Universitatii.
Urmareste-i pe FB si vezi.

| Crackman a răspuns:

Sunt un om neutru.
Ești gay, lesbi sau ce simți ca ești, totul este okay dar cu toate paradele astea aduceți reputație negativa plus hate.
Era mult mai benefic sa stați în casele voastre și sa va vedeți de treburi. Dacă nu era nici asa okay, a ți fi putut sa mergeți într o tara "civilizata" cum este Suedia și sa va stabiliți acolo.
Acum ce sa zic mult spor la viata și nu știu sa îți răspund ai mai mult noroc sa găsești răspunsul pe YouTube

| Cduncfujndf explică (pentru Crackman):

Da, dar să știi că și să ai o orientare sexuală diferită, nu e chiar așa ușor.
Și chestia e că nu realizezi asta din prima, și atunci când o faci e că un șoc.
Depinde de fiecare cum acceptă chestia asta, pentru mine a fost ok, dar a tot am avut momente în care a trebuit să mă obișnuiesc cu situația.
Paradele Pride sunt o modalitate bună de a cunoaște persoane " ca mine", pentru a socializa, pentru a mă simți în largul meu, pentru a mă aceepta mai bine, pentru a mă distra, pentru a-mi susține drepturile și comunitatea.
Așa că paradele astea au și ele un scop.

| Crackman a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Eu cred ca nu ai înțeles, nu va suport ca persoane ( nu este vina voastră) dar asta nu înseamnă că nu trebuie sa va tolerez.
Cum am zis mai bine faci în casa ta acolo fără sa te vadă cineva.

| Cduncfujndf explică (pentru Crackman):

Aici nu e vorba numai de sex. Ca un cuplu, vrei și tu să ieșiți la plimbare, să mergeți la film, la un restaurant, un concert, sau la un parc de distracții. Și asta însemna să ieși în public. Ideea e că atunci când mergi prin parc și vezi o fată și un băiat că se plimbă, se țin de mână, vorbesc...e ceva normal. Dar când vezi două persoane de același sex, oamenii au o reacție diferită, și totuși e cam același lucru. O fată și un băiat, doi băieți sau două fete, e exact la fel, dar nu toți văd asta.

| Crackman a răspuns (pentru Cduncfujndf):

Este diferenta, nu este un baiat si o fata.
Acum o sa zici ca toti au mentalitati stricate ca nu accepta asa ceva.
Iar eu personal, te cred ca este frustrant sa fii gay dar nu este problema mea, a lui Vasile, Ionica si care este ca vrei tu sa iesi in parc sa te tii de mana cu Marcel.
Dar nu accept asa ceva sa ii arat unui copil de mic.
Poate iti pare o mentalitate extrema si lipsita de viziune sau ce mai zici si tu... Dar personal nu imi convine, ca na este si o religie si toate cele, dar normalul este 2 sexe opuse

| aumih16 a răspuns:

E ok! dar sa stii ca aia nu se distreaza cine stie ce! apar nud! etc! dar pentru ca esti lgbt poti sa te interesezi! sa vezi! daca te primesc aia in grupul lor!

| DaniTDCI a răspuns:

Daca vezi vreun Ford rosu, sa va feriti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parada se tine în China săptămâna viitoare. Mergi liniștit și ia cu tine și restul comunității.

| oz_1736 a răspuns:

E chiar in domeniul tau, cum sa nu stii. Sau minti si ai de gand sa faci vreo prostie pe acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru oz_1736):

Ma duc acolo sa protejez gay daca face o prostie, desi nu-s gay, tot il sparg la cacau

| AlexyaM8 a răspuns:

Https://www.bucharestpride.ro/? lang=ro
Gasesti aici toate detaliile legate de eveniment.
See you there!? ️‍?