| ßíïì a întrebat:

Deci...parintii mei au divortat cand aveam 2 ani. Eu si mama mea ne-am mutat in bacau. Amandoi s-au recasatorit. (si mama si tata). Eu am ramas cu numele tatalui meu care e destul de ciudat(vaduva). Dar toti de la scoala rad de mine si ma deranjeaza. Eu as vrea sa imi schimb numele si sa fie ca al mamei mele, mai ales acum sa ma mut la alta scoala. Din clasa 1 il rog si tot amana! Deci m-am saturat. Pe internetam citit ca doar daca acel tata e scos din drepturile de parinte. Eu nu il iubesc deloc parintii mei s-au despartit din cauza lui! El ne-a lasat pentru alta. Cand eram mica si vroiam im parc si il rugam sa se joace cu mine nici nu intorcea capul! Acum cu celalalt copil al lui iese zilnic in parc. El nu e tatal meu pentru mine. Nu ar trebui sa aiba niciun drept. Cum sa fac sa imi schimb numele? Chiar daca e vorba de proces!
va rooooog!

10 răspunsuri:
| RaduMD a răspuns:

Eu cred că adevărata problemă este aceea că nu-ţi iubeşti tatăl, nu că nu-ţi iubeşti numele. Prima e cauza, a doua efectul.
Cu numele ai s-o rezolvi uşor când ai să fii majoră. Se poate schimba prin proces. Sau, prin căsătorie. Cu tatăl tău, în schimb, niciun judecător nu te poate împăca. Depinde numai de tine şi nu e necesar să aştepţi majoratul.

| Iunona a răspuns:

Un nume nu este neaparat o eticheta. Poate colegii tai sunt la varsta cand pur si simplu rad de orice. Tine capu sus si fi mandra de cine esti. Si daca chiar vrei sa iti schimbi numele vb cu mama ta. Daca nici asa nu merge oricum te vei marita (nu acum ci peste ani cand vei fi pregatita si il ai pe mister Right langa tine) iti vei schimba numele.

| LollypopMe a răspuns:

Vorbeste cu mama ta. Daca tot amana ii spui

,, Mama, te rog, mergem sa imi schimbi numele de familie si sa fie ca si al tau? Colegii mei rad de mine si chiar ma deranjeaza acest lucru! Ai amanat mereu acest lucru!" Spune tot ce ai in inimioara!

| ßíïì explică (pentru LollypopMe):

Mama mea e de acord dar tatal meu nu vrea

| LollypopMe a răspuns (pentru ßíïì):

Nu ii mai spune tatalui.

| Soowhaat01 a răspuns:

In primul rand, poti sa vorbesti cu tatal tau :" Tata, [ sau ma rog, pe numele lui daca nu vrei sa ii spui asa ], de ce cand eu eram mica nu vroiai sa mergi in parc cu mine? De ce nu m-ai placut niciodata? Ce ai cu mine? Simt, si stiu asta, ca nu ma mai iubesti deloc! "

Dupa, sa vorbesti cu mama ta, intr-o camera, [ la alegerea ta ], si sa ii spui in urmatoarele feluri :" Mama, as vrea sa imi schimbi numele de familie. Vreau numele tau. Te rog, vorbeste cu tata si spune-i acest lucru. "

Daca, tu simti ca tatal tau nu te mai iubeste deloc, atunci chiar nu are nici un drept sa iti mai fie parinte.

Ca, nu iti bati joc de copil, aiurea. Eu, stiu ca, cand iti intemeiezi o familie, faci un copil caruia sa ii oferi toata dragostea. Nu toata ura.

Sper ca te-am ajutat, si bafta cu numele de familie! Sper sa ti-l schimbe.

Peace^^♥

| leftside a răspuns:

Crede-ma uneori divortul e cea mai buna solutie, vorbeste cu mama ta si consultati un specialist in domeniu, el va sti ce trebuie sa faci.

Răspuns utilizator avertizat
| bubuuu2349 a răspuns:

Cred ca ar fi mai bine sa vorbesti cu el, si sa-i explici cum sta treaba straight face ori isi schmba atitudinea fata de tine, ori daca nu trebuie sa suporte asta puppy dog eyes sincer, nu stiu..intreaba`i pe bunicii tai, poate ei stiu si sunt de acord cu tine sad

| TheStranger a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, explica-i situatia, spune-i ce nu iti convine la numele tatalui tau si chiar si la tatal tau.Fa-o sa inteleaga si nu te lasa batuta.Mai ales daca tu nu prea ai contact cu el, atunci nu are rost sa-i pastrezi numele. Dupa ce ai convinso pe mama ta, poti trece pe numele ei.Sau astepti pana faci 18 ani si te casatoresti cu un barbat (idee mai putin buna). Vorbeste cu mama ta, nu te da batuta, lupta pentru ceea ce vrei! Mult succes! happy