| Isabella15951 a întrebat:

Sunt minora (am 16 ani si 9 luni) si doresc sa imi schimb numele de familie. Eu port numele tatalui si as dori sa trec la numele sotului mamei mele.
Parintii mei au divortat cand eu eram mica, intre timp mama s-a recasatorit. Actualul ei sot a contribuit semnificativ la formarea mea si mi-ar placea sa-i port numele. Se poate daca tatal meu biologic nu isi da acceptul? Si ce demersuri sunt necesare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista 3 posibilitati legale:
1. Tatal vitreg sa te adopte. Calea este destul de lunga si complicata.
2.Schimbarea numelui pe cale administrativa, conform OG 41/2003, dar trebuie si acordul tatalui biologic, ar fi calea cea mai simpla si mai scurta. Daca nu vrea sa-l dea atunci poti face o actiune la instanta de tutela.
3.O cerere in justitie pentru schimbarea numelui, la judecatoria domiciliului tau, semnata si de mama ta. Numai bine!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil ai sansa si fara acordul tatalui biologic pentru ca in instanta daca e sa se ajunga vad judecatorii ca el nu a fost alaturi cand erai mica si nu vei avea probleme, dar daca nu vrei sa faci asa sau nu vor parintii tai astepti sa faci 18 ani apoi nu mai trebuie sa astepti acordul nimanui.

| Funions a răspuns:

Din cate stiu, tatal tau vitreg ar trebui sa"te adopte" si astfel ai avea numele lui de familie...insa daca tatal traieste, este nevoie de acordul sau pentru schimbaresad

| Isabella15951 explică (pentru Funions):

Si daca ma adopta, nu e necesar oricum ca tatal biologic sa-si dea acceptul?

| Funions a răspuns (pentru Isabella15951):

Asta spun, ca sunt proceduri prin care poti prelua numele tatalui vitreg si e tot un fel de "adoptie"...insa pana la 18 ani iti trebuie si acordul tatalui biologic...

| stefanutza a răspuns:

Verisoara mea are aceiasi problema cu fetita ei in varsta de 8 ani, iti recomand ca mama ta daca are hotararea judecatoreasca pentru incrediintarea ta(custodia ta)sa vorbeasca cu un avocat si trebuie sa aiba acordul tatalui tau biologic, doar daca este decedat tatal biologic nu este nevoie de acord.

| OannaAnna a răspuns:

Pai daca esti minor trebuie sa primesti si acordul ( semnatura ) tatalui bioligic. dar daca nu tio da nici in ruptul capului la 18 ani vei putea sa iti schimbi numele fara acordul lui. fundita?:*

| Isabella15951 explică:

Eu incercam sa evit sa-i cer acordul tatalui biologic, nu este o persoana cu care sa te poti intelege. Iar varianta instantei dureaza mult prea mult.