| AndreeaNustiu a întrebat:

Este normal sa iti urasti parinti? Adica are ceva daca iti urasri parintii?

42 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Urasti atunci cand esti tradat, mintit, badjocorit! Este capabil vreun parinte de astfel de sentimente?

| AndreeaNustiu explică (pentru fabiola):

Da sunt capabili.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns (pentru fabiola):

Tu lasa-l in pace.N-ai idee cum e cand parintii vor sa te faca sa te indoiesti de tot ceea ce credai si crezi sa iti scada cu intentie stima de sine si efectiv indiferent cum te porti cu ei sa rada de tine si sa te insulte cum pot ei.Nu.nu toti parintii sunt decenti sa nu uiti. Daca mama ta si cu tac-tu se poarta cu tine ca niste parinti normali fii fericit/a n-ai idee cum e sa se poarte parintii cu tine de parca ti-s dusmani si sa te faca sa te simti rau doar "ca sa-si descarce nervii".

Abh
| Abh a răspuns:

Pune-te in situatia lor si vezi daca te poti uri pe tine insuti.

| AndreeaNustiu explică (pentru Abh):

Poi ei ar trebui sa se gandeasca ca pentru. un copil nu trebuie tratat cum mau tratat ei, deci si dacva asa fi in pielea lor tot i-as ura.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu dai detalii, deci nu putem fi obiectivi.

| AndreeaNustiu explică (pentru Abh):

Eu imi urasc parintii pentru ca mi-au facut multe chestii naspa, si eu nu vreau sa stau cu ei pentru ca mi-au facut acele chestii, stau cu bunica, de aia ii urasc, acum e clar?

| Liviu a răspuns:

E normal sa dorsti sa ii crapi capu la un parinte zic eu...
Daca ar fi ca tatal meu laughing
adica ceva in genu " te asezi sa mananci, scartaie scaunul, el pe o vode de tipat si cu un uitat de ar speria si mortii incepe sa zica " Mai usor " iti strica tot chefu de mancare...
Iar cand ai si tu pofta de viata, chef de viata...el are curaju sa iti strice tot chefu, la 21 de ani ai mei imi urasc tatalhappyvreau sa scap de el dar nu stiu cum, nici nu ma inteleg cu el de cand ma stiu...
NU stie sa spuna o vorba calda, sa faca ceva sa ma simt bine, face totul sa ma simt PROST.

| AndreeaNustiu explică (pentru Liviu):

Naspa de tine.

| Liviu a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Urat,nu? asta e viata mea de cand ma stiu, mdeh, o sa ma razbun eu pe el big grin mnah, nu duc eu lipsa de ideei, vede el pe dracuhappy
E doar o chestiune de timp pana vine la mana mea

| AdrianVoicu a răspuns (pentru Liviu):

Insoara-te ca sa vezi ce viata ai duci;]]]]] ai sa zici unde e tata cand ai nevoie de el

| Liviu a răspuns (pentru AdrianVoicu):

Uff,domnule,sau domnisoara. daca acel om caruia ii zici tu tata, cand ai cate o problema nu se opreste din tipat pana nu il doare plamani, si iti baga sula-n coaste cand mananci, si iti spune de 10 000 de ori acelasi lucru cand vrei si tu probabil sa vorbesti altceva cu el.
Daca acesta se poate numi tata e ok.
Insa eu sincer nu prea i-as duce lipsa la tipetele lui.
I-am zis mamei in fata, e tata dar nu il suport, prea ciufut.
Il mostenesc in proportie de 80% insa eu sunt calm fata de temperamentul lui animalic pot spune.
Cat despre insurat asta am de gand sa fac, ce viata o sa duc daca o sa raman in continuare in casa parinteasca? crezi ca ma voi duce la socri? poate, poate. nu sunt sigur, dar om mai ciufut ca tata nu am vazut deci laughingdaca voi gasi altu mai rau ma voi intoarce acasa.

| mona a răspuns:

Nu e normal sa iti urasti parintii indiferent cum ar fi ei rai sau buni

| AndreeaNustiu explică (pentru mona):

Eu pot, si nu ma intereseaza de ei pentru ce mi-au facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este normal.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Pentru că e un gest destul de idiot să uraşti 2 persoane care-ţi vor cu adevărat binele, care te educă, care au grijă de tine când eşti mic, care te pregătesc pentru toate greutăţile pe care le vei întâmpina în viaţă, care-şi mănâncă toţi nervii cu tine atunci când nu înţelegi ceva, care se zbat zi de zi la muncă pentru ca tu să o duci bine, care îţi îndeplinesc orice dorinţă, care te apără, care te învaţă tot ce cred ei că este mai important, etc.

Ca să poţi să-ţi urăşti părinţii trebuie ori să fii puţin foarte idiot şi să realizezi că-i urăşti cu bună ştiinţă, sau să fii într-un moment de rătăcire, şi să nu-ţi dai seama ce prostie imensă săvârşeşti.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Eu nu fac nici o prostie,si din cate ai enumerat acolo ei nu au facut nimic din ce ai spus,nu m-au ingrijit,nu au avut griza de mine, deci pentru mine tot niste parinti doar cu numele sunt, daca m-ar fi ingrijit si nu siar fi batut joc de mine atunci nu ii uram, dar sa nu s-a intamplat deci, tu nu stii prin cate am trecut eu cu ei si cat am plans din cauza lor.Eu ii urasc din toata inima mea si nu imi voi schimba parerea niciodata.P.S.Eu stau cu bunica, si nu mai vreau sa merg la ei unde sa fiu bataia de joc al lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Mă rog, nu cunosc situaţia din familia ta, deci nu pot să-mi dau cu părerea. Fă ce crezi tu că e mai bine să faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf,nimeni nu-si uraste parintii...E o chestie legata de adolescenta doar, nu-i nimic grav, eu imi urasc parintii in fiecare zi, dar tot le spun va iubesc.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Eu nu ii iubesc de loc deoarece m-au facut sa sufar ei nu stiu ce inseamna sa ai un copil si sal ingrijesti. IIurasc din toata inima mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Eiii,asta-i alta treaba.Mai sunt si oameni efectiv nebuni la cap.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Exact,ca si parintii mei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A absurd, la fel de bine o sa-ti urasti propriul tau prieten, atunci cand greseste, ura nu are orientare politica, religioasa, rasiala, odata ce te-ai lasat prinsa in mrejele ei, te macina si e joaca cu tine.

Nu e bine sa urasti pe nimeni, cu atat mai mult parintii.

| AndreeaNustiu explică (pentru anonim_4396):

Eu ii urasc si nu imi voi schimba parerea niciodata.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Desigur ca-i normal. Daca ai motive. Daca nu, iti lipseste o doaga.

| AdrianVoicu a răspuns:

Huuuuuuuuu nemiloaso eu daca vb mai tare la mama ma rog in genuchi la d-zeu sa ma ierte huuuuuuuu nu mai ales sa o urasc la fel si pentru tata buni rau sunt ai mei

| AndreeaNustiu explică (pentru AdrianVoicu):

Asta e parerea ta! Eu daca ii urasc ii problema mea!

| Indestructible a răspuns:

Da, este perfect normal să-ți urăști părinții. Cine spune că toți trebuie să ne iubim părinții?

| AndreeaNustiu explică (pentru Indestructible):

Exact,credeam ca doar eu am aceasta problema.

| cOoKieNeRd a răspuns:

Da, intr-un fel este.

Daca te-au enervat foarte tare si ii ''urasti'' 2-3 zile acolo, da e normal, toti adolescentii trec prin asta.

Dar daca tu simti asta zi de zi si ai vrea sa le crapi capul cu un bolovan.
asta nu mai stiu.
Daca au fost foarte cruzi cu tine si te-au traumatizat/batut/violat/vandut pe bani/etc., da este normal.

Trebuia sa ne dai mai multe detalii.

| Liviu a răspuns (pentru cOoKieNeRd):

Crede-ma traiesc in un stres continuu laughing cand vine tata acasa parca vine dracu, adica e stresant pana la Dumnezeu, nu e vorba de altele... e vorba ca nu il mai suport, e Mr perfectiune ( asa zice el.) oricum il aranjez eu in timp.

| AndreeaNustiu explică (pentru cOoKieNeRd):

M-au traumatizat si batut.Ei nu se numesc parinti.

| cOoKieNeRd a răspuns (pentru Liviu):

Asa este si tatal meu : ))

Daca merg pe hol el imi zice sa merg mai incet ca fac zgomot : ))

Nu pot sa fac nimic ca pe el il deranjeaza.

Cum il aranjezi big grin?
As vrea si eu sa stiu : P

| Liviu a răspuns (pentru cOoKieNeRd):

Tu inca esti micutahappyasteapta sa mai cresti.

| anarcopunk a răspuns:

Da este foarte normal! Nu are absolut nimic! Uram parinti pentru ca vor sa facem ca ei! Noi vrem sa facem ca noi! Cine are reptate? Explicatia: Noi avem dreptate! este viata noastra facem ce vrem cu ea si cand vrem nu trebuie sa ne zica nimeni ce sa facem si cum pentru ca altfel nu ar mai fi viata noastra condusa de noi ci e cel care iti impune acel lucru. Daca vrei mai multe explicatii baga ID scaly_junior

| AndreeaNustiu explică (pentru anarcopunk):

Exact.

| anarcopunk a răspuns (pentru AndreeaNustiu):

Tu zi ca ei si fa ca tine! Nu uita e viata ta!

| AndreeaNustiu explică (pentru anarcopunk):

Eu nu stau cu ei.

| ImiPlacCartofii a răspuns (pentru anarcopunk):

Cat adevar... Succes in contiuare!

| CAMELIA23 a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar probabil ai avut niste expeiente traumatizante, care te-au determinat sa gandesti asa.Sa stii un lucru:copiii si parintii n poti sa ii alegi, iar pe parinti vem obligatia morala sa ii respectam cl putin pentru faptul ca ne-au dat viata!

| AndreeaNustiu explică (pentru CAMELIA23):

Eu nu ii respect, pentru ce, ca si-au batut joc de mine? Ei nici nu au frut sa ma aiba la ce sa ii respect, si se mai numesc parinti.