| anonim_4396 a întrebat:

Poti sa iti urasti parintii? Voi ce parere aveti? Cea mai buna parere + argumentare FUNDA!

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Da,poți să-i urăști,am simțit acest sentiment adânc,însă...

Măi, fată, tu nu înțelegi că și cea mai mare durere pe care o ai și tot nu merită să-i urăști straight face

Știu ce gândești,''unu care n-are părinți ca ai mei n-are cum să înțeleagă'' și totuși cred că am vărsat prea multe lacrimi (poate mai multe ca ale tale) ca să treacă totul și totuși nu-l urăsc pe tata, deși ar cam merita-o.

Dacă te tai cu lama, ai probleme grave.Nu trebuie să te răzbuni pe altul sau pe tine pentru că nu mai poți.Satanist? Ca să fii satanist trebuie să înțelegi anumite chestii,nu devii dacă nu mai suporți... Oricum nu există...
Rock e muzică cu mesaj,nu satanism sau mai știu eu ce,iar cele enumerate de tine sunt superbe.

Revenind, hai să discutăm despre ce și cum au făcut părinții tăi, să căutăm răspunsuri împreună fără să mai simțim nevoia de a muri, de a părăsi tot, de a ne distruge.

23 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Situatia asta se intampla cand sant violenti sau e cearta din partea lor spre minor

| Adinnaaaa a răspuns (pentru mgtow):

Adica cand ai niste amarati de 6 ani si nu stii ce e bine si ce e rau, versi din greseala supa din farfurie pe masa si se apuca sa te bata? Sau cand esti in a 3a si nu stii sa rezolvi o problema la matematica si iti ia caietul si il arunca pe jos si te pune sa il iei, pe urma iar il arunca, iar il iei si tot asa? Sau cand ai 5 ani si parinti se cearta mereu si vezi cum tatal tau o loveste pe femeia vietii tale? Sau ai 14 ani si nu te lasa sa iesi din casa cu prieteni? Sau iti cumperi un telefon pentru ca parintii tai nu sunt in stare sa o faca si dupa ce te vede cu el ti-l ia si ramai fara telefon pana o sa iti cumeri altu, o sa il ascunzi si o sa-l gaseasca si o sa il ia din nou? Sau iti dea palme peste fata pana iti sparge buza pentru ca ai fost la o petrecere? Adica asta numesti COPILARIE?

| mgtow a răspuns (pentru Adinnaaaa):

Am patit ceva asemanator numai ca pe alta parte aveam parte de capricii, asta e cateodata sant nebuni, cateodata oameni normali asa sant romanii, talent animal.

| sofisis a răspuns (pentru Adinnaaaa):

Zau, ti se pare ca ai o viata grea cu tatal tau?
Ce zici de un tata care te vinde? Ce zici de un tata care te bate si cand ii spui buna dimineata ca nu i-a placut tonul tau? Si cel mai rau, ce zici de un tata care te priveste din punct de vedere sexual?
Daca esti capabil sa urasti, asta vine din tine, nu de la ceilalti...iar daca motivele tale sunt astea...gresesti daca il urasti.
Poti sa nu il placi, sa nu vrei o relatie cu el...dar de aici la urat e cale lunga si spune mai multe despre tine decat despre el.

| RAY a răspuns:

Daca ar muri maine cum ar fi? banuiesc ca isi doresti asta, aiurea cum te poti gandi asa inteleg te enerveaza dar ura e deja prea departe

| Fatamuntilor a răspuns:

In mod normal.,, parinte'' si,, ura'' nu prea au ce cauta impreuna.
Dar sunt familii si familii
Si apoi depinde de varsta copilului.De obicei la varsta adolosecentei parintii ti se par inutili,te enerveza,iti cer sa faci lucruri imposibile, iti controleza viata.Iar asta il enerveza teribil pe adoloescent. Desi sunt lucruri pe care orice parinte le-ar face pentru copilul lui.
Sunt si familii in care copilul este abuzat, batut pentru cele mai elementare lucruri, pus sa muncesca peste puterile lui, sau abandonat.In acest caz, statul ar trebui sa intervina.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ah te rog.
Nici macar de ura nu sunt demni.

| Blamely a răspuns:

Da, poți. Desigur majoritatea copiilor ce pretind asta o fac ca să pară "jmecheri". Dar există și cazuri în care e posibil.

| SabinaQueen a răspuns:

Nu, niciodata nu iti poti ura parintii. Parintii sunt fiintele care datorita lor existi tu pe planeta. Putem sa parem ca ne uram cu ei si ei pot parea ca ne urasc, dar de fapt ne iubesc ca daca nu ne-ar iubi, nu ne-am fi nascut. Si noi la fel, chiar daca ne mai certam cu ei, ii iubim neconditionat si pentru totdeauna.

| 49Days a răspuns (pentru SabinaQueen):

Traiesti in lumea ta rozwinking Nu vreau sa te dezamagesc dar nu e chiar asa cum crezi. parinti sunt aia care te cresc ca de facut e simplu nu crezi? Mai ales boul care vine beat acasa si una si alta intelegi tu?

| 49Days a răspuns:

Eh....pai se pare ca sunt in masura sa scriu.Stii cati prosti sunt care ii urasc pentru ca nu le cumpara o bluza? sau nu ii lasa afara cu nu stiu ce prieten de 25 de ani are ea avand 15? Sunt multi/e.
Acum problema e alta...ce faci cand ai 20 de ani, nu ai nici un ajutor( tu sau mama ta) si nu aveti unde pleca? Cand nu ai nici macar un serviciu pentru ca nu gasesti si iti vine sa urli si sa te dai cu capul de pereti pentru ca asta e situatia? Si stai si induri si injuri la randul tau si multe...
Si cand te uiti la el si ii spui din toata inima ca vrei sa moara....hei pai eu am facut asta. Tu cati ani ai?

| GirlonFire a răspuns:

Eu cred ca da, deoarece daca ai niste parinti comunisti ca ai mei, e si clara situatia. nu te lasa sa faci anumite lucruri, si vezi ca alti parinti sunt atat de buni, ma rog. exista situatia in multe familii sa existe un parinte mai bun altul foarte rau, iar asta da' batai de cap big grin, deci da, se poate sa nu uram parintii foarte simplu!

| Adinnaaaa a răspuns (pentru GirlonFire):

Atunci ma bucur ca nu sunt singura care ii uraste, in special pe tatal meu!

| GirlonFire a răspuns (pentru Adinnaaaa):

Eu o urasc pe mama!

| Adinnaaaa a răspuns (pentru GirlonFire):

Mda. unii spun ca anii de copilarie sunt cei mai frumosi si s-ar intoarce mereu inapoi in copilarie. Dar in schimb eu, de abia astept sa terc odata de copilaria asta, daca o pot numi copilarie!

| GirlonFire a răspuns (pentru Adinnaaaa):

Si eu la fel, simt ca-mi iese pe nas!

| Adinnaaaa a răspuns:

Multumesc de raspunsuri, am inteles ce trebuia sa inteleg! happy

| AkiiiXd a răspuns:

Indiferent de ce faci nu poti sa ii urasti, doar sa te infurii pe ei foarte tare, dar de urat nici nu vine vorba. Poate uneori iti doresti sa nu mai existi sau sa dispara cineva, dar asta este doar un moment de furie, in niciun caz ura. Asta e si in cazul altor persoane nu poti sa ii urasti, doar sa te infurii pe ei si sa iti doresti razbunare. Dorindu-ti razbunare crezi ca ii urasti, dar nu e asa. Sper ca ai inteles. Nu compara ura cu furia, e o diferenta. Funda?big grin

| Hugo1895 a răspuns:

Sa uram parintii? pai hai sa vedem. din punctul meu de vedere ai cum sa ii urasti dar in acelasi timp nu prea deoarece in ciuda faptului ca te enerveaza/streseaza/agaseaza non-stop 24/24, ei sunt oamenii care ti-au dat viata. In primul rand, fara ei nu poti traii fericit 100% deoarece mereu vei cauta dragostea familiei chiar daca aceea este doar o farama de scrum aruncat de la o tigara. In al doilea rand, sunt sigur ca nu ai pus intrebarea asta doar de curiozitatea aflarii raspunsurilor si gandiri celorlalti...pai sunt de aceeasi parere cu tine si cu alti inca cativa adolescenti. este foarte usor sa iti urasti parintii prin simpla morala zilnica pe care ti-o fac, cum ar fi "iar stai pe calculator." sau prin supararile lor de la servici care mai tarziu se razbuna asupra ta... totusi cum am citit pe un blog mai devreme ne bagarea in seama este foarte dureroasa pentru un parinte, eu unul sunt genul de persoana care prefer sa ma inchid in camera mea si sa imi las parintii sa isi vada de supararile lor. Acum sa nu ignoram faptul ca poate si tu ai gresit si asta este unul din factorii care ii enerveaza pe parintii tai si in acelasi timp stresul care te-a convins ca poate nu ei sunt cei doriti de tine, oricum familia ramane familie indiferent de certuri, aparente etc. In concluzie, imi cer scuze pentru romanul de mai sus laughing si in acelasi timp iti spun ca nu poti sa ii urasti in totalitate pentru ca alaturi de ei ai ajuns acolo unde esti acum.

| Adinnaaaa a răspuns (pentru Hugo1895):

Indiferent daca ii urasc cu adevarat sau este doar ca sunt nervoasa si suparata pe ei. Ce parere ai sa ajungi sa te tai cu lama din cauza lor? Sau sa ajungi sa fii nervoasa pe toata lumea din jurul tau din cauza lor si asa ajungi sa n-ai nici un prieten pentru ca toti o sa zica "Las-o ba pe aia in pace ca ii mereu nervoasa". Sau sa ajungi sa fii Satanist din cauza lor? Sau sa ajungi sa asculti rock, metal toate celelalte genuri de genul asta pentru ca iti exprima mereu starea (niste melodii sa vezi daca ai inteles ce am zis : http://www.youtube.com/watch?v=FxLcmTCtvUQ, http://www.youtube.com/watch?v=mZM-d2qD15E, http://www.youtube.com/watch?v=rRkc08_dR-0... ) Despre asta ce oarere ai?

| Adinnaaaa a răspuns (pentru zurick):

Multumesc frumos pentru raspuns! Da m-am gandit si la unu care n-are parinti, da am varsat si eu lacrimi de cand eram mica pana in ziua de azi, daaar totusi stiu... am povestit toate aceste lucruri, desi stiam ca nu poti sa iti urasti parintii. Am vrut sa vad si parerea vostra. Multumesc frumos inca odata. Esti rocker/rockerita, asa-i? laughing

| zurick a răspuns (pentru Adinnaaaa):

Da,poți să-i urăști,am simțit acest sentiment adânc,însă...

Măi, fată, tu nu înțelegi că și cea mai mare durere pe care o ai și tot nu merită să-i urăști straight face

Știu ce gândești,''unu care n-are părinți ca ai mei n-are cum să înțeleagă'' și totuși cred că am vărsat prea multe lacrimi (poate mai multe ca ale tale) ca să treacă totul și totuși nu-l urăsc pe tata, deși ar cam merita-o.

Dacă te tai cu lama, ai probleme grave.Nu trebuie să te răzbuni pe altul sau pe tine pentru că nu mai poți.Satanist? Ca să fii satanist trebuie să înțelegi anumite chestii,nu devii dacă nu mai suporți... Oricum nu există...
Rock e muzică cu mesaj,nu satanism sau mai știu eu ce,iar cele enumerate de tine sunt superbe.

Revenind, hai să discutăm despre ce și cum au făcut părinții tăi, să căutăm răspunsuri împreună fără să mai simțim nevoia de a muri, de a părăsi tot, de a ne distruge.

| Radu_Andreea_1976 a răspuns:

Nu deoarece parintii te-au crescut te-au invatat au fost alaturi de tine si te-au sfatuit.

| AlisaBluMarin a răspuns:

I.M.P.O.S.I.B.I.L
Părinţii uneori,, sevîră" în veaţa voastră personală, dar trebuie să-i înţelegeţi şi voi!