| joghu22 a întrebat:

Buna, TPU!
Eu mai am inca 3 frați. 2 surori si fratele mai mic.
Cand a murit tatal meu in 2009, ne-am gandit sa dam semnătura pentru fratele cel mai mic fiindca el muncește in Italia si ne-am gandit ca va veni pe viitor inapoi sa isi construieasca casa langa mama.
Iar el, deloc nu o îngrijește pe mama mea, abia se interesează, abia o suna, noroc ca ne mai are pe noi si pe o sora a mea care locuiește in curte cu ea si o mai ajuta cu ce are nevoie, însă fratele nostru nici macar 100€ nu ii trimite, saraca mama se descurca cu 800 de lei pensia. Pentru lemne, pentru factura de curent care e tot pe numele fratelui. El si cumnata mea spun ca nu au bani nici pentru ei dar tot timpul sunt la petreceri, pe live-uri. Pe mine unul m-a suparat chestia asta si pe surorile mele la fel. Exista vreo modalitate sa desfacem cumva contractul si sa reîmpărțim moștenirea?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Spui tot felul de lucruri dar nu spui cel mai important detaliu: ce contract a fost incheiat si prevederile mai importante. Nu ma intereseaza nume, adrese, etc ci drepturile si obligatiile celor care au semnat actul.
Daca nu vrei sa dai detalii aici poti sa-mi scrii pe privat si tot asa o sa-ti raspund.

| mgtow a răspuns:

Trebe dat in judecata

regis
| regis a răspuns:

Voi stiti ce acte ati facut, "am dat semnatura" nu înseamnă nimic.
Si de gandit ati gandit-o pe dos, ati lasat-o pe mama in grija fratelui plecat.
Si contractul in cauza va opreste sa va ajutati mama?!?

| joghu22 explică (pentru regis):

Nu, doamne ferește! In fiecare zi o vizitez pe mama însă daca totul este pe numele lui, ca de exemplu factura, el ar trebui sa se intereseze! Mama a avut de plătit 500 de lei, foarte mult pentru ea!

Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce nu se stie ce fel de act ati semnat, nici un avocat nu poate da raspuns.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cred ca se poate merge in instanta cu mama voastra si sa spuneti ca nu si-a indeplinit conditia de a o ingriji pe mama voastra! Trimiete-i un mesaj lui Ioandelasal. Este jurist dar trebuie sa spui ce fel de contract a incheiat fratele vostru cu voi. Cauta-l aici: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| joghu22 explică (pentru Salontanul):

Multumesc!

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Din moment ce sunt implicati toti fratii, evident nu este un simplu contract de întreținere, s-ar putea sa nu existe o obligatie a fratelui de a o ingriji.
Ioandelasal sau oricinie a mai lucrat cu contracte va trebui sa primească o copie a documentelor, ca sa poata consulta toate clauzele. Eu am vaga impresie ca fratele plecat este deja proprietar, iar mama s-ar putea sa nu aiba nici macar uzufruct viager, din moment ce nici contractul de curent nu e pe numele ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Chiar nu ma intereseaza si pentru ca nu ma pricep i-am spus sa se adreseze juristului. Faca ce stiu. Nici in frati nu mai poti avea incredere astazi! Vai si amar de ea natie degradata! La bunicii mei a fost ceva asemanator dar fratele mai mic al mamei mele a ramas acolo pana la moarte. N-am facut acte si, noi verisorii, n-avem nici o pretentie la cei ce au ramas acolo. Sa fie sanatosi!

| TeodorescuAndrei a răspuns (pentru Salontanul):

Conditia de a o ingrijii pe mamă trebuie sa fie stipulată in contract, stiu sună crud dar dacă de exemplu sa făcut un contract de moștenire si nu este menționat chestia in care este obligatoriu sa indeplinească conditia de a avea grijă de mamă până la moartea ei e fix egal cu zero. E dur faptul că in mod moral ar trebui să avem grijă de părinți dar vezi tu că in viață e așa cum e....si viața e dură

| Salontanul a răspuns (pentru TeodorescuAndrei):

Mai oameni buni! Nu intelegeti ca nu ma intereseaza? N-am pus eu intrebarea! Raspundeti-i celui ce a intrebat!

| Freya1 a răspuns:

Dacă voi după ce a murit tatăl vostru a-ti trecut tot pe el fără să sa precizați ca trebuie sa o îngrijească pe mama sau alt ceva, nu aveti ce sa faceti.Adica,e ca si cum ti-as da eu tine un teren asa moca dar pentru care încheiem un contract de vanzare cumpărare si după ma trezesc ca il vreau inapoi.Nu mai pot face asta decat daca vrei tu sa mi-l dai la fel pe moca sau iti plătesc cat imi ceri.

O altă chestie e ca nu puteti obliga omul sa va de-a bani.Nu a încheiat un contract cu voi ca sa va plateasca lunar suma de N bani, asa ca.

Curentul e trecut pe el pentru ca a lui e casa.Dar mama ta e obligată să plătească cat timp sta acolo pentru ca ea consuma.Fratele tau nu are nici o obligatie sa plateasca daca nu consuma indiferent ca e contractul pe el sau pe altul.
Tu daca imi dai un apartament in chirie spre exemplu, sau ma lasi sa stau acolo, imi plătești tu consumatia doar pentru ca, contractul e pe tine? Adică daca nu folosesti tu curent il plătești? Nu asta e obligația celui ce sta in casa si consuma?

Într-adevăr, moral nu e frumos si corect ce face.Dar legal vorbind nu greșește cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| Mihai8767 a răspuns:

Daca in contract ati avut clauza ca fratele vostru e obligat sa aiba grija de ea puteti merge in istanta cu dovezi si sa-i desfaceti contracul daca nu e nasol.