| master1994 a întrebat:

In urma cu un si ceva am cunoscut o femeie cu 9 ani mai mare ca si mine.In general majoritatea prietenilor si prietenele mele sunt mai in varsta cu mult ca si mine. Am inceput sa conversam asa din intamplare, si converatia era intretinuta reciproc. Simteam asa unul pentru altul atractie reciproca ca si prieteni. Conversatiile noastre au durat cateva luni bune 6-7. Ne simteam asa foarte apropiati. Datorita varstei nu cred ca putea fi vorba de o viitoare relatie. O simpatizam foarte mult si imi era si inca imi este foarte draga. Am simtit legatura mea cu ea din toata inima si sufletul as putea spune, tine-am la ea ca la o sora. Dupa 2-3-4 luni sau chiar mai mult mi-a dat de inteles, ca nu isi doreste ca intre noi sa fie mai mult decat o simpla prietenie. Pe moment am inteles si nici nu aveam in minte ideea unei relatii concrete sau si daca ma gandeam la o relatie voiam ceva serios si de durata. Sa trecem la alt capitol. Toate astea au coincis cu plecarea mea Germania(care mi-a schimbat cu totul viata cat si modul de perceptie) plus ca am citit niste site-uri care mau sensibilizat. Am inceput sa simt, sub o forma emotionala legatura mea cu ea. Plus ca fiind singur in Germania si asa de tanar am simtit viata sub o alta forma mai ciudata. Am schimbat locul de munca in Germania si cu timpul mintea a inceput sa ma plimbe intr-o stare de anexietate si depresie asta si datorita faptului ca provin dintr-o familie dezorganizata si aveam multe pe suflet plus faptul ca eram printre straini(era primul Craciun fara familie etc, m-a durut enorm in sinea mea chiar daca negam asta).Cu timpul fiind asa foarte confuz, mi-a trecut prin cap o idee, de genul cum ar fi daca intre mine si ea ar fi ceva mai mult. Si dintr-o data aflandu-ma intr-o stare depresiva i-am zis ceva de genul "....eu te plac mai mult decat o simpla prietena" In fine mi-a zis glumesti "eu am zis nu glumesc" dar ca si cum nu ar fi fost de ajuns i-am mai scris pe chat o gramada de chestii fara sens. Dupa asta un timp de o saptamana nu mi-a mai raspuns nici la telefon si nici pe chat, eram intr-o stare groaznica si mi-a facut si asta in acel moment m-a afectat oarecum intr-o mare masura. Deci daca stau acum sa ma gandesc datorita varstei cat si imprejurarilor dintre noi si plus faptul ca nu am pornit de la inceput cu gandul unei ralatii, nu stiu ce ma apucat atunci. Ideea e ca dupa ce ma inceput din nou sa vorbim, erau unele momente cand o simteam rece sau indiferenta, in cele din urma am vazut atitudinea ei si am decis sa nu mai are rost sa vorbesc cu ea. Ultima data mi-a scris la multi ani de ziua mea si atat.
Au trecut peste 4 luni de cand nu am mai comunicat cu ea. Daca stau sa ma gandesc sincer chiar imi place modul si genul ei de femeie, dar in acelasi timp inteleg ca nu poate fi mai mult intre noi datorita mai multor factori. Simt asa o stare de apasare continua de atunci, nu stiu cum sa fac sa ma eliberez de asta. Si plus de asta imi e asa de dor de ea, as vrea sa vorbesc cu ea sa ii aud vocea. Nu i-am mai scris si nici ea nu mi-a mai scris de atunci. Eu sunt genul de persoana care caut relatiile profunde, pentru mine nu era ceva superficial legatura mea cu ea, si nici cu ceilalti din viata mea. In acel moment de depresie nu am putut gestiona indiferenta ei si faptul ca m-a ignorat. As vrea sa mai specific ca mi-a fost foarte simpatica si draga de prima data de cand am cunoscut-o, am simtiti si eu aprecierea ei etc. As vrea sa reiau legatura cu ea, sa fim ca niste amici/prieteni. As vrea sa trec peste asta sa ma simt liber, dar nu stiu daca sa mai incerc sa mai iau legatura cu ea sau nu? Ce sugestii/sfaturi imi dati?
Sper ca am fost pe cat se poate de explicit.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti sugerez sa-ti ceri scuze si sa-i spui, asa cum ai facut-o aici, ca doresti doar o prietenie simpla, platonica cu ea, asa cum a fost inainte ca tu s astrici totul si daca te iarta si accepta sa va auziti din nou.

| Mussette a răspuns:

9 ani diferenta...las-o asa cum e si incearca altceva; iti irosesti tineretea.

| SARKAN a răspuns:

Mussette nu e chiar asa cum crezi tu.Gaina batrana face zeama buna! eu am incercat si cam asa este.numai ca:Fratele meu nu iti bate capul cu ea ca ai sa vezi ca ajungi la certuri pentru ca ea va avea mereu frica ca iti vei gasi pe una mai tanara mai frumoasa sau eu mai stiu ce.si de adus la tine iar nu e bine ca apoi ea nu va avea de munca va trebui sa o intretii si iar vor fi probleme si de aici.cauta pe cineva in Germania ca mama masii ca are populatie de aproape 85 de mil de loc chiar nu gasesti pe nimeni? daca nu gasesti zi-mi mie ca iti dau eu pe una.o nemtoaica frumoasa cam prostuta ea dar frumoasa