| fghjklkj a întrebat:

Ma baieti, sunt in perioada adolescentei, in acest moment trec prin mii de stari si ma pierd prin depresii, asa ca am nevoie de un sfat din partea voastra. Va cer voua sfatul deoarece nu va cunosc si ma simt mai liber, consolandu-ma cu faptul ca sunt un anonim.

In urma cu cateva luni am cunoscut o fata.
O observasem deja de ceva timp, fiind in acelasi liceu cu mine, mutandu-se la mine in clasa pe sementrul al doilea, in clasa a 10-a. Imi parea o fata urata, dar aveam o simpatie pentru ea, deoarece eram singurul baiat din clasa cu care vorbea in mod special si ma bazaia la genul "Ce faci iubire?" si chestiii d-astea. Cu timpul am inceput sa vorbesc foarte des cu ea, non-stop pot spune. Eu incepusem sa o plac, dar pana atunci nici macar nu ma gandeam la asta, ea avea iubit, iar pe mine nu ma interesa asa mult ceea ce simt pentru ea, nu voiam sa ma atasez de ea, tocmai din cauza faptului ca are iubit si credeam ca nu pot avea vreo sansa, asa ca o consideram o simpla prietena foarte aproiata. Pot spune ca vorbeam cu ea orice, ii spuneam problemele mele, chiar vorbeam despre ea prin alta persoana, iar ea stia asta si totusi se prafacea ca nu stie despre ce vorbesc.
La un moment dat, vorbind aiurea pe grupul clasei ma intreaba daca o plac. Eram confuz, nu stiam daca ma intreaba la baza sau serios, am stat ceva timp sa ma gandesc, dar nu stiam ce sa raspund, asa c-am intrebat-o "De ce ma intrebi asta?", iar e a raspund cu "Pai eu te plac si voiam sa stiu ce simti tu", asa ca i-am raspuns cu "Si eu". (vreau sa precizez ca e prima data cand m-am indragostit ) Apoi mi-a scirs mesaj privat si mi-a spus ca nu face baza, asa ca am crezut-o si am inceput sa revenim la discutiile noastre normale. Au mai trecut cateva zile, iar ea s-a despartit de iubitul sau, dar nu mi-a facut avansuri, nici eu ei deoarece nu ma interesa asa mult. Peste putin timp ea s-a combinat cu alt baiat, n-am bagat in seama chestia asta, iar ea m-a intrebat daca inca o plac, i-am spus ca da. A incept apoi sa-mi spuna ca doar facea baza in ziua aia cand m-a intrebat.
In momentul ala am inceput sa ne certam, considerandu-ma ranit, pana cand ea mi-a dat block. Am inceput sa simt ca o iubesc, sau cel putin asa cred. Au mai trecut cateva zile, ne-am impacat si revenise totul la normal, am mai vorbit cateva saptamani, apoi eu am implinit 16 ani, iar ea mi-a zis "La anul' cand faci 17 esti al meu" (precizez ca ea are 17), din nou am devenit confuz si am inceput sa-i pun sute de intrebari, iar din raspunsurile ei am inteles ca ma place, doar ca nu ma vrea pentru ca sunt mai mic. Poate ca am inteles gresit, poate ca nu, dar ma simteam. ciudat. Dintr-un oarecare motiv am inceput sa-i vorbesc sec, cu raspunsuri de genul "aha", "naspa" s-a.m.d. Ea era suparata ca-i raspundeam asa, si am decis sa nu mai vorbim pentru cateva zile, dar n-am mai putut rezista si i-am dat mesaj. Am incercat sa lamuresc unele chestii, dar nu mai e la fel, mi-a spus ca s-a schimbat fata de mine, si simt asta.
Nu vreau s-o pierd, nu ma intereseaza neaparat sa-mi fie iubita, vreau doar sa mai vorbesc cu ea.

Deci, ce-ar trebui sa fac?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Să spui mereu deschis ce simți.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta nu ar trebui sa fie o problema. Chiar daca ea mai mare ca tine nu e o problema. Ceea ce trebuie sa faci e sa vorbesti cu ea. Nu stiu, la scoala, pe Facebook, sau...
Comunicarea ajuta foarte mult

| OMFGConrad a răspuns:

Să mai vorbești cu ea.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Eu zic sa o dai naibii, e clar ca se joaca cu tine.