| elenorm a întrebat:

Intrebarea mea este : unde am gresit fata de viitoarea soacra, cand i-am raspuns ' nu vreau,mi-e bine nu mi-e frig' si in alt context cand ea mi-a spus ca nu se cearta cu mine,iar eu i-am raspuns ca nici eu nu ma cert cu 'tine'? Tinand cont ca mi-ar fi zis ca sa fim ca doua prietene, ca o mama. Ma cunoaste de 7ani.i-ar fi spus viitorului meu sot ca vrea respectata si ca am gresit raspunzandu-i asa. Chiar am gresit fata de ea?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

In cazul asta, din pacate va trebui sa abordezi problema direct cu ea.

Spune-i ca i se pare putin enervata de la o vreme si ca ce s-a intamplat? Daca nu cumva ai fost tu, si ai gresit ceva fara sa iti dai seama sau este poate o alta problema si ai dori sa ajuti la rezolvarea ei pe cat se poate, ca doar sunteti o familie.

O abordare de genul acesta ar fi. Practic acum incep sa se stabileasca relatiile intre voi.

Motiv pentru care ai doua solutii: comunicarea sau forta.

Tu ai ales comunicarea. Asigura-te ca si ea alege comunicarea. Pt asta ar trebui sa faci primul pas. E mai bine sa il faci tu stiind de situatie decat ea, fiind mai in varsta nu vrea nici ea lupta.

Este o neintelegere si o abordare corecta, fara tipete, pe un ton domol si tehnic, fara reprosuri sau atacuri de orice fel ar rezolva problema asta in cateva ore.

Nu uita ca si ea este mai in varsta, are o anumita filozofie de viata. Nu inseamna ca este buna sau rea sau veche. Inseamna ca este diferita si ca trebuie sa gasiti cateva puncte comune daca doresti ca urmatorii ani sa ii petreci in liniste sau in probleme.

Nu uita ca ea va poate ajuta si cu cresterea copiilor si tot asa.

Eu as merge deci si as discuta clar, prieteneste, fara glume ca nu stii cum se interpreteaza, situatia. As spune clar ce ai auzit, si ca ti- e teama sa nu o fii jignit si tot asa.

Totusi nu uita ca, cu cat esti mai deschisa fata de ea, cu atat poate fii mai bine, pentru ca esti previzibila. So toata lumea isi doreste liniste in familie.

Poti chiar sa ii arati aceasta intrebare si sa ii explici.

11 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai ce stim noi la ce e sensibil un om pe care nu-l cunoastem? Deschizi o conversatie cu ea si sa iti spuna ce pretentii are, cum sa te adresezi etc. Daca iti spune sa te adresezi cu -Doamna profesor doctor academician ii respecti dorinta si toata gasca e multumita.

| elenorm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Nu mi-as dori sa o ranesc, si mi-a spus sa ma port ca si cum ar fi prietena mea, sa vorbim orice ca si mama mea, insa eu nu o simt asa. Nu simt ca ar trebui sa merg la ea si sa ma destainui. Ne cunoastem de 7ani si nu era asa adica cel putin nu o vedeam zilnic(pentru ca acum stam laolalta).

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru elenorm):

Cand nu cunosc pe cineva nu as vrea sa-mi fac pacate dar unii oameni sunt perversi, sau devin in anumite situatii, este mai bine sa fii prudent/a. Pentru ce ti-ai pune sufletul pe tava ca sa poti fi atacat la un moment dat? Vadim Tudor a spus - Cei mai periculosi dusmani sunt fostii prieteni. Are perfecta dreptate, eu am imbatranit si am dovada ca si neamul de sange, frate sau mama, e in stare sa te calce in picioare cand are un interes sau cand prinde dusmanie pe traiul tau.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru elenorm):

Vreau sa spun ca poti fi prieten sincer cu oricine dar nu e necesar sa iti dezvalui orice ai pe suflet.

| elenorm explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am inteles multumesc frumos.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Îți zic eu, e prietena cu tine cât faci ce vrea ea, cum vrea ea și cum îti spune ea...si dacă nu faci așa cum am enumerat mai sus....atunci se transforma în SOACRĂhee hee)) Keep distance is better for you!

| elenorm explică (pentru Ecaterina2016):

Exact asa e. Cat ii 'cantam in struna/suflam in coarne' am fost buna, cand am incetat si ma purtam normal cu ea gata-i. S-a stricat treaba. Sunt genul care pune multe la suflet si imi face rau, incerc sa nu o prea bag in seama si vad ca ii cam displace treaba. Mie teama insa sa nu il puna contra mea pe viitorul meu logodnic.

| Ecaterina2016 a răspuns (pentru elenorm):

Pai așa o sa vezi și cât de solida este relația voastră.Și pana nu elucidezi acest lucru rămâneți logodnici. Trebuie sa înveți sa nu pui la suflet, sa te dora în cot de atitudinea ei malițioasa. ..Nu se schimba socrela tahee hee) dar te poti schimba tu. Pe termen lung te va macină pe interior, dacă îi permiți abuzurile. De exemplu, se pot declanșa probleme cu glanda tiroida pe fond emoțional.

| elenorm explică (pentru Ecaterina2016):

Doamne ajuta sa nu. Iti multumesc

| cristimihailov a răspuns:

Se spune ca "tonul face muzica".
Pe ce ton ai raspuns?

| elenorm explică (pentru cristimihailov):

Pe un ton normal. Nu am tipat nu m-am rastit la ea. Pur si simplu, normal eu stiu ce i s-a parut ei.