| crazy_1321 a întrebat:

Am si eu o mare problema...cu viitoarea mea soacra. De 4 ani de cand sunt cu iubitul meu, m-am inteles foarte bine cu mama lui, mereu se purta frumos cu mine, imi zicea ca tine mult la mine, nu am avut nici o problema cu ea, pana acum, cand am venit sa stau acasa la iubitul meu, pentru doua saptamani pentru ca apartamentul meu l-am lasat unor prieteni care au venit din Italia si nu am vrut sa-i las sa stea la hotel.De 4 zile de cand sunt la iubitul meu, mama lui parca a innebunit, se ia de mine din orice, m-a facut proasta, ca nu stiu sa fac mancare, adevarul e ca nu prea ma pricep dar in loc sa ma jigneasca ar putea sa ma invete. Vorbeam cu iubitul meu si ii ziceam ca vreau sa vand masina si sa imi iau alta si ea a inceput sa tipe si sa-mi spuna ca (,) cheltui banii aiurea ( cu toate ca sunt banii mei), cand i-a zis iubitul meu ca vrea sa ne casatorim, iar a inceput sa faca urat, ca sa mai asteptam sa nu ne mai grabim asa, si pana acum ea era cea care insista sa ne casatorim. Eu nu o inteleg deloc, nu inteleg schimbarea asta a ei. Am incercat sa vorbesc cu ea, am intrebat-o de ce se poarta asa, daca am gresit cu ceva si evita sa-mi raspunda, zice ca nu are nimic. Iubitul meu a incercat si el sa vorbeasca cu ea si nici lui nu vrea sa-i spuna ce are. E pentru prima data cand trec printr-o situatie ca asta, va rog ajutati-ma cu un sfat orice, ca nu stiu cum sa o scot la capat cu ea. sad

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-i nimic deosebit, doar sindromul de closca care isi apara puiul, fata de oricine, indiferent ca acesta ii vrea doar binele. Cat timp nu ai stat cu el pericolul imaginat era ceva mai indepartat, acum este foarte apropiat si tangibil. Continua sa te porti frumos cu ea, arata-i ca vrei sa inveti gospodaria si ca tii la ea ca la o mama si isi va reveni. Nu cred ca o face din rautate, doar ca simte ca nu mai are atata importanta in viata copilului, pe undeva te priveste ca o rivala la iubirea de mama. Nu te grabi cu vanzarea, da-ti silinta sa ii asculti sfaturile si sa nu te certi cu ea si cred ca va reveni normalitatea. Succes si numai bine!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Concluzia acestei intamplari este ca tinerii cand se casatoresc sa nu locuiasca impreuna cu parintii. În felul acesta fiecare traieste cum vrea si are libertate in toate. Eu am copii casatoriti si nu am fost de acord sa locuim impreuna. I-am ajutat sa îsi cumpere apartamente cu tot ce au avut nevoie, in felul acesta relatia cu nurorile este excelenta. Nu cautam sa-i deranjam, îi ajutam tot timpul pentru a fi fericiti si a trai bine impreuna.

| morena a răspuns:

Zi ca ea si fa ca tine! Nu mai face prostia sa stai cu ea in casa! Soacrele, ca si ea, sunt bune sa le vezi doar in poze si in vizite! Fa-te ca te intereseaza parerile ei si cauta sa o vezi cat mai rar! Acum e bine ca ai vazut cu cine ai de a face, si incearca sa-i ignori vorbele rele, pana stai la ea in casa, apoi dumnezeu cu ea! Asa am fost si eu iar apoi m-am invatat sa nu am nevoie de ea, si cand am, e sarbatoare pentru ea! In schimb eu o ajut, numai de dragul de a o face sa se simta datoare! Pentru tine e prima data, ai grija totusi, nu va fi ultima! Curaj si mai vreau sa stiu de tine!

| cineva_4576 a răspuns:

Mda, cat ai fost "departe" de ea, chiar daca "insista" sa va casatoriti o facea pentru ca fiul ei sa vada ce mama buna si intelegatoare are el.
Insa cand s a trezit cu tine in casa nu au mai tinut o rolurile actoricesti.
Nu are rost sa iti amarasti sufletul cu tipetele ei si jignirile ei, oricum daca e ca tu cu fiul ei sa va casatoriti banuiesc ca veti sta separat, deci e floare la ureche.
Arata i ca vrei sa inveti de la ea, si cand te invata ceva chiar daca stii fa te ca wow habar n aveai, se va simti utila, si va prinde aripi, dar nu prea multe aripi CREDE MA! ca nu e bine.
Isi pierde baietelu si nu vrea sa accepte!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Studiazo bine ca sa stii cu cine ai dea face.ai facut ceva ce nu-i convine ei. i-ai raspuns urat iubitului tau, nu stii sa gatesti, esti cheltuitoare.astea sunt in defavoarea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca isi apara fiul, deci cred ca atunci cand a vazut ca nu stii sa faci mancare cu siguranta s-a gandit ca nu o sa AVETI CE SA MANCATI SI CAND A AUZIT CA ITI CHELTUI BANII PROBABIL SA gandit ca asa o sa faci si cu ai lui si ca nu o sa aveti bani! Dar nu are ce sa se intample rau, doar trebuie sa inveti sa faci mancare si sa dovedesti ca esti responsabila! Succes!

| ReBeKuTzA a răspuns:

Las-o in pace ca se vede ca u te plac, inainte sa locuiesti cu ea in casa tinea la tine mai mult pentru ca esti iubita fiului ei!