| raduconstantin11 a întrebat:

iubita mea a nascut prin cezariana si ne dorim enorm inca 2 copii... exista metoda sa nasca gemeni desigur tot prin cezariana sau sa mai aiba 2 nasteri fara risc de viata? Astept raspunsuri! Vot si Funda pentru raspunsuri bune

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu exista metode sigure prin care sa nasca gemeni. Anumite tratamente de fertilitate cresc probabilitatea de sarcini multiple, dar puteti avea tripleti sau mai mult, cum a fost acum cativa ani "octomom". Si nu exista nicio garantie in cazul vostru.
Daca acum a nascut prin cezariana nu inseamna ca de acum incolo e obligatoriu sa fie tot asa. Eu stiu femei care au avut doua nasteri prin cezariana. Trei, nu stiu dar asta nu inseamna ca nu e posibil.
Lucrurile acestea trebuie sa le discutati cu ginecologul ei. El va poate spune ce puteti face ca sa reduceti probabilitatea necesitatii unei cezariene, bazandu-se pe cunostintele concrete pe care le are despre doamna ta. Cei de aici suntem in majoritate copii de 12-14 ani iar medici sunt foarte, foarte putini. Si fara un consult si o examinare atenta a istoriei medicale a doamnei, nimeni nu isi poate da cu parerea.

| Plato a răspuns:

In primul rand, felicitari! Sa va bucurati de el/ea.
Daca tot ai fost acolo, il puteai intreba pe doctor. In principiu, ar trebui sa poata, dar exista o serie de factori care pot influenta.

| GirlOnline81 a răspuns:

Când spui "iubita mea" ma gândesc ca sunteți destul de tineri și timp suficient ca sa va îndepliniți visul.
Este posibil, da, și a treia cezariana, cu condiția sa treacă cel puțin doi ani de la operația anterioară și, bineînțeles, cu acordul medicului - pentru ca depinde foarte mult de organismul fiecărei femei.

| Teo29 a răspuns:

Exista aceasta sansa, eventual poate urmatoarea nastere va fi naturala ( exista si varianta aceasta mai putin intalnita ) sau la urmatoarea cezariana va face medicul incizia corespunzator sa mai poata avea inca o cezariana.

Sunt destule mame cu 3 cezariene facute, dupa care si-au legat trompele.

Trebuie discutat cu medici competenti, cerute mai multe opinii. Iar cand v-ati decis cu un medic, mergeti pe mana lui in ce tine de sarcini, dar discutati clar sa nu existe riscul sa zica da, e ok si te ajut cu urmatoarele 2 sarcini, iar la cea din urma sa zica ca e riscant, etc....si sa o puna sa faca avort ( in scop medical cica), deci MARE GRIJA!

| Rotazi a răspuns:

Din ce stiu eu de la femeile in varsta, mai mult de doua cezariene nu se pot face. E chestie de operatie. Daca nu poate naste normal (cred ca de asta a ales cezariana si nu nasterea normala), ar fi bine sa nu va mai doriti multi copii.