| anonim_4396 a întrebat:

Sotia mea are 35 de ani, avem un baiat de 3 ani si 4 luni, nascut prin cezariana si este din nou insarcinata in 4 luni.Se poate sa nasca natural sau este obligatorie cezariana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este obligatorie cezariana. Riscul de a face ruptura uterina in timpul travaliului este mult prea mare pentru a putea naste natural. Eu sustin nasterea naturala, dar niciodata la femei cu cezariana in antecedente.

| katala a răspuns:

Depinde de starea ei fizica! dar de regula la 35 de ani se recomanda cezariana, chiar daca prima nastere a fost normala. Dar de hotarat numai medicul hotaraste, asa cum am zis functie de conditiile concrete. Sa fiti sanatosi si sa va bucurati de ei!

| stefan_4644 a răspuns:

Daca prima a fost prin cezariana obligatoriu si a 2 a tot asa.

| RUMBURAK a răspuns:

Nu este obligatorie cezariana.depinde de situatia care va fi la ora nasteri.

| kukale a răspuns:

Cel mai bun sfat il primesti de la un medic specialist. Toate cele bune si sanatate la copii happy