| Aria104 a întrebat:

Ma aflu intr-o situatie confuza si nu stiu ce sa fac. Va atentionez ca e mult de spus, si daca aveti rabdare sa cititi si sa va dati cu parerea, chiar va rog, sunteti bineveniti.
Vorbesc la moment cu un baiat musulman, nu ne-am vazut in realitate niciodata, comunicam prin net si telefon, dar ne placem unul de celalalt. Sincer nu cred in asa relatii, dar am zis ca timpul o sa arate..Nu ma cunostea decit de doua zile si deja imi propunea casatorie, i-am zis ca e nebun! L-am intrebat de mai multe ori care e tara lui de bastina si mereu schimba subiectul, nu stiu de ce. Eu sunt din Rep. Moldova, el la moment traieste si lucreaza in Marea Britanie, de mai multi ani. Pina acum, conversatiile noastre se rezumau la discutii despre tara mea, conditiile de trai de aici nu prea bune, etc., etc., ca ar trebui sa plec de aici s.a.m.d. Vad si eu care e situatia, nu e nevoie sa-mi spuna. Si plus la asta, zice ca aici e coruptie, furt, si ca moldovenii nu-i agreeaza pe cei straini, ca le fura banii..bla-bla. se documenteaza de pe net, citeste comentarii, mai asculta si pe altii ce zic. mi-a ros urechile. Puteam sa-i zic si eu ca majoritatea actelor teroriste din lume sunt executate de catre musulmani, dar am tacut, ca nu sint in drept sa judec alte popoare. In fine, ce vreau sa zic, am observat in ultima vreme ca, de cite ori ating subiectul familiei sale, parinti, tara. tot evita sa-mi dea detalii si, pur si simplu "dispare" motivind, mai tarziu, ca conexiunea era slaba. Ultima oara l-am provocat sa vorbim despre diferentele de religie si, la fel, s-a evaporat. Acum chiar ca nu stiu ce sa mai cred. Ma enerveaza la culme. Am citit despre islam, cum ar fi intr-o familie si chiar m-a mirat unele lucruri. Ce stiu exact este ca nu te impun sa te convertesti la islam de la inceput, iar mai tarziu daca apar copii, ei automat devin musulmani, vrei nu vrei, Barbatii musulmani au dreptul sa se casatoreasca cu alte nationalitati, dar femeile musulmane - NU! Am auzit ca daca traiesti undeva in Europa (in afara tarilor islamice), atunci e mai "usor" sa treci peste diferente, IAR daca traiesti in tara lui de bastina, atunci uita de tot si toate, uita de tine. Chiar sa fie asa? Sincer, nu as putea sa port hainele alea lungi si negre din cap pina-n picioare cind te topesti de caldura. Nu port mini, sau sa umblu despuiata si machiata strident, ma imbrac destul de decent si acceptabil. Sa ma tina sub control si sa-mi spuna ce sa fac, ce nu am voie sa fac.M-a lasat portret intr-o zi cind mi-a spus ca "iubirea vine doar dupa casatorie, ca asa el stie" Ha! Chiar nu-l inteleg, e imposibil sa faci o familie fara dragoste initiala, nu? Recent am vizionat un film despre viata unei americance casatorita cu un iranian ("Not Without My Daughter", 1991) si chiar m-a ingrozit rau, filmul e inspirat din viata. Mi-a zis ca familia lui e foarte educata si ca multi din rudele sale sunt casatoriti cu fete non-musulmane (din Belgia, Rusia) si ca se inteleg bine si fiecare traieste cum le place lor. Imi zice ca e "europenizat" de cind s-a dus de acasa, m-a asigurat ca nu vor fi probleme, DAR. ma pune in alerta faptul ca evita sa-mi spuna unele lucruri pe care eu vreau sa le stiu. Si inca un lucru, casatoria e un lucru foarte si foarte serios, trebuie sa fii atent cu cine vrei sa-ti legi viata, iar daca sa-mi inchipui cum ar fi sa ma leg cu el, asta inseamna ca te legi automat cu alta religie, cultura, mod de viata, chiar alta mentalitate (sau poate gresesc?!). Vreau sa precizez faptul ca nu am nimic impotriva altor religii si altor popoare, culturi, etc., doar sa mi se respecte lumea mea asa cum si eu respect lumea altora.
M-am indragostit de el, dar tot stau parca distantata, mi-e frica...
Stiu ca nu toti oamenii sunt la fel si nu trebuie sa generalizam. Poate fi un om diferit de ceea ce se spune despre musulmani, dar sunt unele lucruri care ma pun pe ganduri. Un amic mi-a zis ca aici trebuie sa pui mintea/logica la treaba, si nu inima/sentimentele, ca e lucru destul de complicat. Poate ca are dreptate.
Este cineva care a cunoscut vreodata asa situatie? Sau, pur si simplu, va rog sa va dati cu parerea, cu ceva fapte reale sau argumente, chiar mi-ar fi de folos ceva sfaturi.

Multumesc anticipat! Multumesc pentru rabdare!
O zi/seara frumoasa va doresc!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ai zis foarte bine: "Sincer nu cred in asa relatii, dar am zis ca timpul o sa arate".

Cât despre căsătoriile/relațiile între musulmani și femeile de alte religii, cu un alt mod de viață, nu am auzit lucruri foarte bune.
Din câte știu, sunt foarte posesivi (majoritatea) și ajung să aibă creierul spălat de tot, odată ajunși în țara lor cu noua sa achiziție - femeie. Riști să-ți pierzi și copiii, în caz de vor exista și va trebuie să i te supui complet, să fii practic un fel de sclavă. Nu vei avea nici un cuvânt de spus în familia voastră.

Nu spun că neapărat e și cazul lui, poate el e o excepție (deși mă îndoiesc), dar riscurile sunt extrem de ridicate.

Eu una nu ți-aș recomanda să intri într-o relație serioasă cu un musulman. Au o mentalitate mult prea diferită și nu sunt învățați să trateze o femeie ca o ființă umană (doar cât sunt departe de țara lor lasă impresia cum că ar ști; unii poate chiar să străduie să se schimbe, dar nu reușesc să mențină această schimbare pentru mult timp).

De ce să suferi toată viața pentru o atracție de moment?
Eu zic că nu merită.

Se vede că ești o tânără inteligentă, care cântărește totul foarte bine înainte, așa că am încredere că vei ști să iei o decizie inteligentă și de această dată, una care nu îți va distruge viitorul.

Mai bine să previi, decât să tratezi.

9 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Tu ai probleme mai mari decit diferentele religioase. te-ai indragostit de cineva pe internet fara sa-l vezi deloc in realitate, fara sa ai o intilnire cu el.
daca o sa te omoare cu pietre ca nu vrei sa porti hijab dupa nunta e ultima ta grija pentru ca de fapt nu stii nimic despre el, absolut nimic de care sa fii sigura. daca-i un pervers batrin sau un criminal in serie? nu stiu cum poti sa te gindesti deja la casatorie cind nu v-ati vazut deloc fata-n fata, pina sa iei in considerare o relatie serioasa si drepturile femeilor la musulmani cred mai sunt multi pasi de facut pentru ca tu nu l-ai facut inca nici macar pe primul, sa-l intilnesti in viata reala.

| Hombre a răspuns:

"Un amic mi-a zis ca aici trebuie sa pui mintea/logica la treaba, si nu inima/sentimentele, ca e lucru destul de complicat. Poate ca are dreptate."
Baga la cap asta si vezi-ti de treaba. @thealchemist are dreptate cand iti spune ca de fapt tu ai probleme, si daca nu te dezmeticesti din indragosteala ta virtuala, o sa-ti faci atatea necazuri de nici dracu' nu te mai descurca.

| floriloricel a răspuns:

E o problema destul de grava tu nici nu l-ai vazut si deja esti indragostita...si ar trebuie sa te gandesti destul de bine la ce va urmahappy

| pyma a răspuns:

Pe lângă ceea ce ți-au spus cei de mai sus, și mare dreptate au, gândește-te cât de diferite sunt concepțiile voastre despe viață și despre familie, chestii de genul iubirea vine după căsătorie, femeia este inferioară bărbatului - asta nu ți-a spus-o poate, dar o gândește, și faptul că ești inferioară și familiei lui și asta înseamnă că trebuie să faci ce-ți spun ei și multe altele.
Sunteți la poli opuși în gândire, dar tu visezi căsătorie?!?!?
Nu toți sunt așa, nu trebuie să generalizezi, DAR faptul că el evită să discute pe tema asta cu tine spune TOT.
Lasă filmul, citește cartea după care a fost ecranizat - Numai cu fiica mea, de Betty Mahmoody; dacă filmul te-a șocat, cartea o să te lase mută.
P.S.: Fii mai realistă, ești dureros de naivă, parcă mă și tem pentru tine sad.

| Aria104 explică (pentru thealchemist):

Da, cred ca ai dreptate, thealchemist, problemele mai mult ca sigur ca o sa apara. Am cantarit bine lucrurile si am zis ca nu face. Iti multumesc pentru raspuns. Numai bine laughing)

| Aria104 explică (pentru NOname):

''Atractie de moment'' e cel mai bine spus. Multumesc pentru raspuns, NOname. Te salut laughing))

| Aria104 explică:

A trecut putin timp de cand am impartasit istorioara mea cu voi, si va spun sincer ca s-a schimbat in urma ultimelor discutii cu el. Intrebarile mele l-au incruntat de-a binelea si nu l-am vazut asa de ''dragut'' cum se dovedea a fi la inceput. Iar eu o sa-mi caut de viata mea acum. Si cum a zis NOname ca e o ''atractie de moment si nu merita'' are mare dreptate, pentru ca asa este. Ma indragostesc fulgerator de repede, ceea ce e o slabiciune de-a mea, dar lasa ca o sa-mi treaca ''abureala'' la fel cum a aparut.
Merci tuturor pentru raspunsuri, apreciez mult asta, dar din pacate exista o singura fundita pe care am oferit-o doar unuia...
Va salut pe toti )))

NOname
| NOname a răspuns (pentru Aria104):

Nu ai pentru ce, Nicole. Mă bucur că te-am putut ajuta.
Mult succes și o viață frumoasă!

| GeorgianaDiaconu a răspuns:

Buna happy!
Tu esti in situatia in care nu l-ai vazut fata in fata si te-ai indragostit de el..Pai nu e chiar bine! Si eu am facut asta, dar el e din Romania, chiar din Boldesti iar eu din Ploiesti.Nu ne-am vazut nici in ziua de azi, dar mie imi e o frica nespusa! Daca ai fost atenat la stiri se pot intampla multe.Mai ales Musulmanii (stii la ce ma refer..la viol). Chiar daca e minor, chiar daca nu! El are prieteni.Scuze ca te ingrijorez, dar ai putea sa iti gasesti unu` mai, ....NORMAL! nu te supara pe mine acum, e doar o parere. Si eu sunt minora! Te pup :*