| MayaZaya a întrebat:

Întrebarea mea poate va suna puțin ciudat, dar să vedem.
Deci, am citit în mai multe părți despre căsătoria cu un băiat de religie musulmană, și peste tot am găsit cam același lucru. Se spune că fata e ținută doar în casă, nu are voie să iasă fără un bărbat din familie afară și este obligată să poarte acele haine specifice femeilor musulmane. Iar când rămân însărcinate, soțul devine violent și din cauza bătăilor, multe pierd sarcina. Dar asta cred că se întâmplă atunci când copilul se va naște fată, pentru că ei vor băieți, nici asta nu știu sigur așa că aștept să mă contraziceți, să mă conving. Așa, iar femeia chiar dacă nu s-a convertit la religia musulmană, din moment ce îi poartă copilul unui musulman, e și ea la fel.
Întrebarea mea e: dacă te căsătorești în Europa cu un musulman, de origine pakistaneză, dar mai "europenizat", să-i spun așa, născut într-o țară europeană, e același lucru? Se va purta urât? Știu că este foarte riscant, fetele îndrăgostite până peste cap de ei sunt convinse că ei sunt altfel și o să fie bine cum le promit ei, fiecare fată crede că iubitul ei e altfel dar când ajung căsătorite cu ei se schimbă totul. Cel puțin asta am auzit că se întâmplă cu fetele care se mută într-o țară islamică.
Vă mulțumesc pentru că ați citit și aș fi foarte recunoscătoare să primesc măcar un răspuns care să mă scoată din ceață. x happy

Răspuns Câştigător
| RisenLight a răspuns:

Daca legea lor le permite acest lucru iar barbatul se va muta in tara de origine, daca acest barbat nu are personalitate si crede orbeste in legi care sunt toatal irelevante si nu duc la nimic bun va actiona in cauza ca sa fie si el in "randul lumii" insa doar el stie ce in inima lui. Pentru a afla raspunsul sugerez o discutie sincera in urma careia sa rezulte o anumita siguranta pentru ea. happy
Nu prea stiu sa dau un raspuns clar pentru ca nu cunosc legea si traditile lor in totalitate insa sper ca am surprins cate ceva.

15 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Şi eu am auzit astfel de poveşti şi nu cunosc niciun caz fericit.

| sublime89 a răspuns:

Da, sunt niste oameni cam prefacuti, si pot juca teatru pana obtin ce vor. E greu sa ai incredere si in unul mai "europenizat". Religia e foarte importanta pentru ei, si nu o uita niciodata pentru ca asa sunt crescuti de mici. E riscant din punctul meu de vedere ca o femeie de pe aici sa se casatoreasca cu unul. Dar sunt si exceptii, nu sunt chiar toti la fel bineinteles.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sublime89):

Era unul chiar la vocea romaniei daca nu ma insel

| sublime89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate thinking nu mai tin minte.

| MayaZaya explică (pentru anonim_4396):

Nadir, da, mi se pare de treabă, am vorbit doar o dată cu el deci nu prea pot să îmi fac o impresie.

| iurii75 a răspuns:

Păi cine știe ce-i în capul lui, oamenii nu sânt toți la fel

| iurii75 a răspuns:

Creștinii sânt îndemnați să se căsătorească numai în domnul,( ăn cazul în care Dumnezeu are importanță pentru tine) altfel ar fi ca fabula cu racul, lebăda și știuca.

| MayaZaya explică (pentru iurii75):

Are foarte mare importanță pentru mine, Dumnezeu, dar nu prea aș vedea viața lângă altcineva, m-am atașat prea mult de băiatul ăsta și aș prefera să fiu singură toată viața decât să fac vreo prostie și să o regret pe urmă. Mă refer că aș fi nefericită cu altcineva și asta ar fi degeaba, iar dacă mă voi căsători vreodată cu el poate nu va fi cea mai bună decizie, deci mai bine stau eu potolită cu Dumnezeu, nu? laughing

| iurii75 a răspuns (pentru MayaZaya):

În adolescență prioritățile, preferințele, valorile se mai schimbă, și timpul multe vindecă.

| Aiwendil a răspuns:

Gaseste un alt iubit de religie ortodoxa, catolica, budista, dar in niciun caz sa nu te casatoresti cu unul de religie musulmana.
Stii foarte bine ce se poate intampla si oricat de "europenizet" e respectivul tot nu te casatori cu el. Poate exista o posibilitate mica sa nu fie asa obsedat de traditiile din religia lui, dar poate are pe cineva din familia lui care o sa oblige sa le respectati.
Daca copilul e fata si te duci la aia in religie o sa ai parte numai de rau.Sa te bata ca sa pierzi sarcina doar pentru ca e fata si nu baiat.
Cel mai bine e sa avorezi in acest caz.Sau daca alegi sa nasti neaparat sa te duci cu copilul indiferent de gen departe, undeva unde sa nu te mai gasesca.
Mai are balta si alti pesti.Nu el singurul din lumea asta.

| Thethinker30 a răspuns:

Da, e riscant intr-adevar; am auzit si eu de multe cazuri nefericite. Te sfatuiesc sa ai mare grija.

| MayaZaya explică:

Vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, mi-ați fost toți de mare ajutor, mi-ați mai deschis ochii, păcat că nu pot da mai multe fundițe. Oricum, cred că o discuție mai amănunțită ar schimba multe, aș fi mai sigură și nu aș mai judeca după aparențe, fie că mi se pare bine, fie că mi se pare rău. O să încerc să aflu mai multe de la el dacă vreodată chiar voi fi hotărâtă să fac pasul ăla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MayaZaya):

Eu te sfatuiesc ca sa le citesti si cartea sfanta:http://www.islamcluj.ro/pdf/coran.pdf
Si incearca sa afli cat mai multe despre el, cu ce se ocupa, hobby-uri, iar cat de religios e poti sa afli dupa cat de des frecventeaza moscheea, daca frecventeaza des, inseamna ca e indoctorinat, sau poate e obligat de familie

| MayaZaya explică (pentru anonim_4396):

Ah, că tot veni vorba, am auzit și că își fac rugăciunea de 5 ori pe zi, asta e ceva normal sau o fac doar fanaticii religiosi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MayaZaya):

In islamicilor e normal, dar practic vorbind asta e cam fanatism.