| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU:] Ma numesc Daniela si am 16 ani :] am si eu o problema mai delicata eu mereu ma cert cu mama din cauza banilor ea mereu imi zice ca, cheltuiesc prea multi bani mie nu mi se pare adica ea imi da mereu 3 lei la minestraight face si sunt in clasa a 10 mereu ma cearta niciodata nu ma lauda mereu ma face in toate felurile intr-o zi m-a certat si batut pentru ca am pierdut un incarcator straight face la nervi injur tip la ea si ii zic ca o urasc si ca ma enerveaza dar eu o iubesc totusi e mama mea si as vrea asa ma inteleg cu ea foarte bine imi doresc sa fie cea mai buna prietena a mea dar nu reusesc :[din cauza ei am vrut sa ma sinucid de 2 :[[ dar nu am putut uneori regret ca o iubesc va rog ajutati-ma vreau sa ma inteleg bine cu ea vreau sa ne intelegem :[[
P.S: tata e mai mereu plecat in danemarca si eu raman doar cu mama si cu fartiorul meu de 4 ani acasa

Răspuns Câştigător
| Lia96 a răspuns:

Parerea mea e ca tu ai nevoie de ajutorul unui specialist.Cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta si sa ii spui ca ai nevoie de un psiholog.
Degeaba isi dau cu parerea toti membtii TPU, tu ai nevoie de ajutor specializat daca spui ca ai vrut sa te sinucizi de 2 ori.
Ai putea chiar sa-i propui sa mergeti impreuna, sa faceti terapie impreuna. Psihologul este ca un consilier pentru persoanele care au nevoie de o parere obiectiva a unui specialist, este un doctor al sufletului. Psihologul nu este pentru nebuni. Asta ar trebui sa ii spui mamei tale in cazul in care se sperie cand aude de psiholog.
Ai putea fi surprinsa de rezultate.

9 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Mie abia imi dadeau 10 lei pe saptamana si tu te plangi? Sunt vremuri grele, nevoia banilor e tot mai mare.Banii nu se fac batand din palme.
Banul e ochiul dracului.Mai redu din pretentii si incearca macar o zi sa vezi cum e sa muncesti si dupa inveti sa apreciezi fiecare leu pe care ti`l da.

| sabin89 a răspuns:

Spui ca mereu te cearta si ca niciodata nu te lauda. Stii ca de unde nu e foc nu iese nici fum. E posibil sa aiba niste motive reale ca se comporta asa cu tine (chiar tu ai spus mai sus ca uneori o injuri si tipi la ea; se poate una ca asta?). Deci, parerea mea e sa te uiti mai de graba in "ograda" ta, sa vezi ce schimbari in comportament poti tu sa faci. Pentru orice schimbare in bine pe care o vei face, ai sa vezi ca nici reactiile pozitive din partea ei nu vor intarzia sa apara. Succes!

| 0AnaMaria0 a răspuns (pentru sabin89):

Am zis ca "la nervi injur" nu am zis ca "o injur" pe a pentru ca nu imi permit:] nu sunt un copil rebel am note bune o ajut in casa dar indiferent ce fac ea ma cearta fie ca am facut curat in toata casa si am uitat sa dau cu mopul pe hol ea ma cearta spunand ca nu am facut nimic

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Daniela,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro.

Asteptam sa te ajutam!

| Anonima264 a răspuns:

Buna!
O discutie deschisa intre tine si ea ar ajuta!

| Zeflemitoarea a răspuns:

Sincer, mi se pare că îţi dă destui.
Eu pot supravieţui şi cu 2. Nu mor nici de foame, nici de sete. La ce îţi trebuie mai mulţi?

| 0AnaMaria0 a răspuns (pentru Zeflemitoarea):

2 lei sincer?/:] eu cu 2 lei nici un corn nu pot sa imi iaustraight face..nu zis sa imi dea 50 de lei sau mai stiu eu ce avere straight face da macar 5 lei =\

| Daniela_Ursu_1965 a răspuns:

Daca o iubesti ce te impiedica sa ii spui? Daca nu ai ocazia scrie-i si pune-i scrisoarea in geanta, pormoneu, ca sa o descopere cand nu esti de fata.E stresata mereu pentru ca nu e usor sa ai grija de 2 copii, singura si cu o adolescenta artagoasa.Ai grija, s-ar putea sa treaca printr-o depresie din cauza singuratatii.

| T3x a răspuns:

Dupa cum spui tu tatal tau e mai mereu plecat 100% la munca, uneori e mai bine sa lasi balta......eu am o sora de 9 ani si uneori ea primeste mai mult ca mine, eu ma cert cu tata pentru asa ceva dar meh, pana la urma cum puneai si tu e parintele tau, mai bine mai lasti tu cate odata, toata lumea are de suferit intru-un fel happy si eu am vrut sa ma sinucid dar cineva mia arata cat de importanta e viata si cei din jurul tau care le pasa de tine intr-un fel sau altul.