| anonim_4396 a întrebat:

Nu exista zi in care sa nu ma cert cu mama mea,mereu din cauza mea,iau note mici la scoala,acum am examene,nu-mi fac curatenie,ies mereu afara si mereu ma cearta, numai vreau sa ma cert cu ea si vreau sa invat, dar mi-e atat de greu acum sad! Ce ma fac?

Răspuns Câştigător
| coldless a răspuns:

Bună.

Relaţia cu mama ta e destul de nasoală din cauza comunicării care nu prea există. (Prin comunicare, mă refer la vorbit calm şi discuţii pe aceeaşi temă, nu certuri.) Încearcă să vorbeşti cu ea, spunându-i că nu mai suporţi, şi că ai fi dispusă să înveţi dacă te-ai medita la obiectele de examen, fiindcă sunt grele. La asta nu te pot contrazice, şi mie îmi este greu uneori cu şcoala, pentru că nici profesorii nu sunt atât de perfecţi pe când vor să dea dovada, şi materia e foarte multă. Data viitoare când începe o ceartă, vorbeşte-i calm, şi explică-i că te deranjează.

Pa, pa.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă vina este a ta de ce nu iei măsuri să aplanezi stările conflictuale, să fii ordonată, să înveți, să asculți de părinți?
Ce este greu în toată povestea? Ai alte preocupări mai interesante decât să te formezi pentru viață?
Pa, pa.

| iurii75 a răspuns:

Situatiile difera de la caz la caz, dar poti vedea aici unele sugestii practice.
http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102011122

| ionandreea97 a răspuns:

Cam tarziu te-ai hotarat tu sa inveti. Nu mai e mult pana la examen dar inca nu e prea tarziu. Pune mana pe cartile alea cu subiecte de examen si raspunsuri si fac cate teste poti. Lasa-o mai moale cu iesitul afara ca pe urma in vacanta o sa iesi tu destul. Iar despre curatenie, nu e prea tarziu sa te obisnuiesti. Incearca pentru inceput sa iti pastrezi camera ordonata sa nu fie toate lucrurile aruncate si pe urma vei trece si la alte activitati. Oricum acum examenul e pe primul loc. Bafta!