| Arishaiv66 a întrebat:

Ma simt ciudat in preajma unui tip si nu imi dau seama de ce.
Sunt la facultate si lucrez la un proiect de cercetare; tipul care trebuie sa ma supravegheze este mai mereu absent si cand am nevoie de ajutor ma duc la un tip mai mare cu cativa ani. Desi tipul asta a zis ca ma ajuta oricand am nevoie si ca ii face placere si petrece mult timp sa imi explice, oricat de mica e intrebarea mea, ma simt ciudat in preajma lui.
Mereu ma simt de parca m-ar sicana si m-am intalnit cu el din intamplare in parc, cand a fost un eveniment. Atunci eram cu prietenul meu si nu l-am vazut. A aruncat cu crengute pe langa mine pana l-am observat si mai apoi, a venit la noi si s-a prezentat prietenului meu. Prima zi de laborator dupa chestia asta, a comentat despre faptul ca ne-am intalnit si ca a fost o placere si a fost o placere sa imi intalneasca si prietenul.
Sincer, nu stiu ce sa cred despre el, daca doar se distreaza pe seama mea sau daca, prin absurd, are un crush... chiar nu stiu; dar ma simt ciudat in preajma lui si nu stiu ce sa fac. Imi puteti da un sfat? Multumesc frumos anticipat!

5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mai sunt oameni ciudati in preajma carora te simti asa.
Este mai mare un pic si poate "emana un alt aer" sa zic asa cu care tu nu te simti confortabil. Poate chiar sa te si place, dar tu nu poti sa concepi asta pentru ca nu il poti privi asa.
Uite am patit si eu o chestie de genul cu un vecin.Ma mai ajuta cu cate ceva la ce nu ma pricepeam, dar mereu cand era in preajma mea ma simteam oarecum stanjenita.Era mai mare si parca emana un aer de superioritate, de mare inteligent si pur si simplu nu ma puteam obisnui cu el.Era foarte serios si sobru, iar cand facea glume facea glume ca cei de la teologie cum se zice adica seci si neamuzante.
Poate este mai tocilar si singuratic, si nu stie cum sa te abordeze si cum sa se integreze si vrea sa se imprieteneasca cu tine.

| Emma30555 a răspuns:

Încearcă sa ții o distanta, sa ai un comportament rece, sa nu i arati vulnerabilitate, dacă nu ti place comportamentul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce inseamna ca te simti ciudat?

Eu am o intuitie buna, si daca ma simt ciudat in preajma unui tip, ii dau jet ca sigur e ceva in neregula cu el.

Nu-ti ignora intuitia, nu te apropia prea mult de el.

| Arishaiv66 explică (pentru anonim_4396):

Ma simt stanjenita, am impresia ca stie super multe si parca ma intreaba chestii legate de proiect pe care le stiu in asa fel incat nu stiu despre ce vorbeste.
Intr-adevar, am sa incerc sa ii cer ajutorul numai cand este absolut necesar...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arishaiv66):

Te simti inferioara? Poate te intimideaza din cauza ca ti se pare ca ar fi mai informat decat tine.