| anonim_4396 a întrebat:

ma simt foarte naspa. Mama mea este atat de comunista incat nici eu nu o mai suport. Nu ma lasa sa ma pensez, sa-mi fac unghiile, mai nimic. Totusi am 15 ani, ce este asa de grav in a ma pensa?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Mi se pare stupid, ar trebui sa vorbesti cu mama ta ca nu e normal ceea ce face.
Nu e nimic anormal ca femeie sa te pensezi si sa iti faci unghiile, e ceva normal!
Apeleaza la ajutorul bunicilor / verisorilor sau alti membri ai familiei. Sau apeleaza la fratele tau / tatal tau etc.
Daca ai si prieteni de familie cu care te intelegi bine (vecini, prietene de'ai mamei tale sau etc ) poti apela la ei, mai pe ocolite si poate te ajuta.
Incearca sa ai o discutie serioasa cu mama ta si sa ii explici ca nu e nimic anormal. Nu e ca si cum iti pui acum tatuaje, piercing-uri sau alte chestii de genul. Adica doar te pensezi ca sa te simti bine in corpul tau si sa iti faci unghiile ca na... e normal la o femeie.
Bine ca te lasa macar sa te epilezi pe picioare laughing (glumesc).
Dar hai totusi sa ne maturizam si traim in secolul vitezei, in ziua de azi ca vedem blugi rupti si femei pe jumatate dezbracate si unele de parca ar fi scapat de la viol la varsta ta, nimeni nu comenteaza nimic, dar tu ca vrei sa te pensezi deja e o crima laughing
Sunt sigur ca vei rezolva. Succes!

| darrio2007 a răspuns (pentru Evolution):

La 15 ani e femeie? Ce raspuns de cacao ai dat si tu!

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Intelege si tu, e nascut in ‘96 si eu in ‘97 tinerii ca noi doar de "femei" astfel avem parte laughing desi eu nu sunt de acord cu naturaletea, e ok sa aiba grija de ea sa se aranjeze dar una e sa arate ca una deja tip pitzi.

70 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ar fi nepoliticos sa te duci la scoala pensata. Stii si tu ca la scoala trebuie sa te duci imbracat simplu, complet nevopsita, fara interventii cosmetice. Stiu ca o sa zici ca sunt fete care vin pensate si boite, dar daca ele sunt prost crescute si nesimtite, trebuie neaparat sa fii si tu asa?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da, dar eu cred ca pensarea se incadreaza in ingrijirea personala.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E nepoliticos sa te pensezi? Tu te auzi?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Eu mă dau cu fond de ten de la 15 ani.
Și de la 16 ani mai tot timpul îmi coloram părul cu violet de gențiană. Mi-l făceam și încă îl fac în spate, la ceafă.
Cam 5-6 profesoare și 2 profesori zâmbeau când mă vedeau și-mi ziceau să nu mă deochi(asta combinat cu faptul că știu să împletesc).
N-am deranjat pe nimeni și am fost mereu printre primii 2 din clasă.
Din cauza unor aspecte ca astea înseamnă că sunt nesimțită și prost crescută?

| ElSueno a răspuns (pentru Brigaela):

Nu-i ok cum gandesti, nici tu si nici profesorii. Consider ca fiecare persoana are libertatea de a alege ceea ce vrea sa faca cu corpul lui / ei. Da, nu te duci cu 2 kg de glet pe fata, dar tine de bun simt sa te si aranjezi putin.

| anonimaalee29 a răspuns (pentru Brigaela):

Daca te pensezi nu inseamna ca esti nesimtita! Sa te pensezi inseamna sa iti ingrijesti aspectul fizic, o mica parte.
Asa era pe vremea comunismului, dar acum toate fetele se penseaza! Este complet normal pentru zilele noastre! Nu mai suntem in vremea lu' Ceausescu! Trezirea la realitate!

| anonim_4396 explică (pentru anonimaalee29):

Unii nu pot intelege asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te ador!
Eu mi-am facut unghiile NEGRE de pe la 12 ani si pana in liceu.
In a 8-a am avut parul in toate nuantele de roz, mov, apoi am ramas roscata.
N-a avut nimeni nicio problema cu mine, profii chiar imi ziceau ca e bine ca sunt indrazneata.
Asta nu m-a impiedicat sa invat sau sa-mi respect parintii.

Nu imi vine sa cred ca exista oameni care mai gandesc asa. Am ajuns sa aud ca o persoana care vrea sa se ingrijeasca e nesimtita. Inseamna ca persoanele care put prin autobuze sunt idolii lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ești nesimțită și prost crescută!

Eu îmi fac unghiile de la 5 ani.
Pe atunci eram o fashionista și le aveam cu roșu și una roz.
Iar în a 8a îmi făceam părul cu hârtie creponată.
Oricum, asta se cheamă personalitate. Mai ales că vorbim despre fete, iar o fată de calitate e diferită și foarte bine îngrijită.
Oh, și ca să ating un punct sensibil, în general ăștia diferiți/ciudați/țicniți autentici sunt așa de la prea multă informație și creativitate.
Culmea ar fi să nu fie de acord cu pensatul și să fie de acord cu epilatul. Îți poți imagina câtă ipocrizie.

Oamenii care put în autobuz sunt simplii!
Ei nu folosesc deodorant că e nepoliticos și maschează naturalețea. E ceva artificial.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, iar profesorii iti treceau asta cu vederea fiindca inveti bine. Asta cu deochiul era ceva de genul: hai sa gasim ceva bun de spus despre fetita asta care invata bine, dar, saraca, nu stie cum sa se comporte ca nu a avut parte de educatie suficienta.

| Brigaela a răspuns (pentru ElSueno):

Da, fiecare persoana majora. In plus, exista niste reguli de comportament oriune. Ne esti liber sa faci ce vrei cu corpul tau decat in anumite limite. Nu umbli dezbracat pe strada, nu faci pisu in magazine, nu te machiezi acolo unde nu e cazul. Libertatea trebuie inteleasa si ea, nu explotata.

| Brigaela a răspuns (pentru anonimaalee29):

Pe vremea comunismului se considera ca educatia, cei 7 ani de acasa nu conteaza. Acum, cand nu mai traim in comunism am inceput sa le valorizam si sa stim ca sa te comporti elegant nu este rusinos (comunistii considerau ca e cel mai bine sa fii un om simplu, needucat, lipsit de morala).
Cand esti scolar, ingrijirea aspectului fizic are doua reguli: sa fii perfect curat si sa fii cat mai simplu cu putinta, sa nu atragi atentia prin nimic.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

E nepoliticos la 15 ani, fiindca esti un copil si te comporti ca o femeie adulta.
Nu confunda ingrijirea personala (igiena) cu cochetaria. E nepoliticos sa fii cocheta la scoala.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci o confuzie, se incadreaza la cochetarie. La ingrijire personala se incadreaza: sa faci dus inainte de a pleca la scoala, sa te speli pe gata si pe dinti, sa ai parul perfect curat, sa ai unghiile scurt taiate si foarte curate, sa ai haine curate si calcate, sa iti lustruiesti pantofii in fiecare zi, sa ai o batista curata la tine.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu mi-au trecut cu vederea că n-aveau ce.
La faza cu deochiul era ca să accentueze că îmi stă foarte bine. Profesoara de chimie(e vopsită roz și are +40, a propos) îmi sugera acum ceva timp nu știu ce nuanță de la o anumită firmă.
Norocul meu că nu am avut profesori răi și limitați.
Nu înțeleg de ce simțiți nevoia să jigniți pe toată lumea. Asta e dovadă de bună educație?

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

E nepoliticos pentru tine. laughing Altora nu le pasa.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimanui nu ii pasa ca altul e nepoliticos. Altii, de care spui tu, doar inregistreaza nepolitetea si te catalogheaza. Si te vor trata conform parerii pe care si-au format-o. Numai tie ar trebui sa iti pese daca esti sau nu nepoliticoasa.
Profesorii s-au obisnuit cu elevi nepolitiocosi si mai putin educati. Dintotdeauna au fost, acum sunt ceva mai multi, fiindca parintii prefera sa stea la TV sau pe telefon decat sa le explice copiilor lor ce se cuvine sa faca si ce nu. Unii trec cu vederea, mai ales la copiii care invata bine, fiindca pana la urma nu e vina copilului ca nimeni nu si-a pierdut timpul sa il educe. Sunt copii mai destepti acre atunci cand li se spune (chiar daca nu de parinti sau mai tarziu), se gandesc serios si isi corecteaza comporatmentul. Altii nu iau in serios, rad prosteste si isi continua purtarea. Unii, daca invata sau muncesc, vor ajunge oameni valorosi. Intalnesc adesea oameni care imi plac, sunt inteligenti, interesanti, harnici, dar despre care simt ca au o educatie precara si care se comporta nepotrivit. NU ii ocolesc, doar nu mi-i fac prieteni. E loc sub soare pentru tori.
Eu am scris aici nu pentru fetita care a pus intrebarea, ea este prea indarjita in problema asta falsa (probabil fiindca nu are probleme reale). Dar vor citi si altii si se vor gasi unii mai destepti acre sa se gandeasca atent la cea am scris si sa invete ceva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lumea judecã dupã aspect, nu dupã educatie, comportament si caracter, dacã te vompsesti colorat, te aranjezi pânã este cap, si te imbraci neadecvat dai dovadã de frustrãri, neacceptare in societate si cersire de atentie.
Dupã vã mai plângeti fetele astea ca sunteti folosite ca niste obiecte, roboti care sa nu zic ce fac majoritatea cu ele, o sa fiti bãtaia de joc si rusinea oamenilor intregi la cap.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tocmai ce a spus Jelly acum câteva răspunsuri că te poți vopsi și toate cele fără a arăta a paiață.
Lucrurile celelalte pe care le-ai spus sunt pentru oameni inferiori ca tine, "întregi la cap", care judecă fiind complexați de cum sunt și arată.
(Spre exemplu tu ai toate întrebările despre fete și te simți băiatul invizibil. Dacă ai fi făcut vreun sport/sală și ai fi citit/învățat multe la viața ta nu s-ar fi ajuns aici, dar încerci să maschezi asta prin devalorizarea altora)
În realitate nu scoateți un cuvânt, nu faceți față unei conversații și plecați capul când dați de femei sau fete sigure pe ele și cu personalitate.
Oh. Sau d-ăștia ca tine, care rămân cu o mie de întrebări.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi pare rau daca te-ai simtit jignita si imi cer scuze. NU imi doresc asta, dar uneori adevarurile dor. Pana la urma, e viata ta, nu conteaza parerea mea si nici a altora. E bine ca ai avut profesori atat de generosi incat nici nu ti-ai dat seama cate ti-au tolerat. Cinste lor!

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Este fascinant cat de mult poti abera.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Brigaela):

Wow,deci daca imi place un anumit stil si ma imbrac intr-un anumit fel si ma vopsesc, inseamna ca sunt prost crescut si nesimtit ca nu sunt cum vor altii? Nu e ilegal sa ai alte preferinte.Btw,nu toate fetele isi dau cu 3kg de glet pe ochi, ajungand sa arate de parca au stat o saptamana cu fata la soare, daca la asta te referi.''Comunismul a murit, dar spiritul a ramas in tara.''

| Bubu3579 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce mare procedura cosmetica e pensatul? Nici macar nu se observa, pur și simplu iti iei firele inestetice. Off...nu le inteleg pe mamele astea. Mama mea m-a lăsat intotdeauna sa ma pensez, sa ma machiez, sa ma aranjez. Suntem fete, nu maimuțe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tu macar te auzi ce spui mai sus?
"care judecă fiind complexați de cum sunt și arată. "
Dupã dai cu presupusul despre fizicul si cunostitele mele.
"Dacă ai fi făcut vreun sport/sală și ai fi citit/învățat multe la viața ta nu s-ar fi ajuns aici"
Tu ce faci nu judeci? Si o faci nefondat nici nu ma cunosti.Eu vreau sa spun ca daca apari in fata mea aproape dezbracatã, cu 10kg de ten si aranjata in ultimul Hal, plus cu parul colorat. Crede-ma am tupeu sa-ti vorbesc dar nu adecvat, o sa primesti ce imi arãti.
Una este sa ai grija printr-un sport, la fizic acesta e respect fata de tine, dar alta e imbracamintea si oamenii judeca mai ales daca esti "domnisoarã", unii nici nu te bagã in seamã când te prezinti undeva, doar Pentru acest fapt, nu am eu treaba cu tine dar se vede, acum daca e prostie din cauza unora poate... ce sa zic. Depinde in ce mediu traiesti, totul are o limitã.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru Brigaela):

Fratele meu este in clasa a 6-a si spune ca, colegele lui vin cu unghiile vopsite, chiar si machiate in ultimul hal : rujate, copsite in par, unghiile vopsite, date cu font de ten, rimel... etc. La doar 12 ani.

| Elyiela a răspuns (pentru Brigaela):

Nu-i nimic rău in a te pensa. La mine în clasa am fete care îsi pun unghii false si chiar am una care isi pune gene false. Da, imi vopsesc parul pentru ca parul meu natural era brunet si acum il am blond si daca nu ma vopsesc se vede foarte naspa, crede-mă. Şi da, ma si pensez. Am grija de felul in care arat. Nu imi pun unghii false ca celelalte colege. Mă şi machiez, pentru ca ma face sa ma simt bine. Dar asta nu cred ca înseamna ca sunt nesimțita. Am aproape 16 ani si da, îmi dă voie mama. O parte din machiaje le-am cumpărat cu banii pe care i-am castigat din munca proprie anul trecut cand am lucrat la Mec. Eu nu cred ca e ceva rau in a avea grija sa arați bine.

| Elyiela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu eşti. Bravo ție că ai grijă de felul în care arăți.

| Adry05 a răspuns:

Da du-te singura la un salon si penseaza-te, costa 10 maaaxim 20 de lei daca stai in vreun oras mai dezvoltat si te duci la un salon mai de fite. Parca mare lucru iti face ca-ti da o forma mai frumoasa la sprancene, pe bune daca pot sa o inteleg pe maica-ta. Aia cu unghiile mai pricep, dar pensatul, serios? Eu ma pensez de la 13 ani si n-am absolut nicio problema, si nici nu mi-a afectat invatatu cum am citit niste raspunsuri ridicole pe aici. Numa sa-i zici aleia sa nu ti le subtieze si sa-ti dea o forma cat mai naturala, nu de alta dar mie mi le facuse naspa pe atunci, mi le subtiase groaznic.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nici eu nu stiu ce e cu ea, mi-a spus ca daca ma pensez mi se subtiaza sprancenele sau ceva de genul, si ca am timp sa ma pensez toata viata, dar eu consider ca sprancenele mele nu arata estetic si ma simt complexata.

| darrio2007 a răspuns:

Daca are grija de tine inseamna ca e comunista? Habar n-ai de acest termen. Si pe vremea aia se pensau femeile dar mai intai erau preocupate de a-si asigura viitorul si nu se boiau cu toate vopselele pe fata de la varste fragede.
Generatie de cacao!

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Înainte să o fi corectat pe ea ar fi trebuit să citești tu. Mai ești și deștept.
Pe vremea lui Ceaușescu toată lumea își avea viitorul asigurat: în fabrici sau la câmp. Foarte puțini terminau facultăți din lipsă de bani, iar intelectualii erau văzuți prost.
Nu se boiau fiindcă n-aveau cu ce.
Și în general nu aveau nimic.
Prin Franța, Anglia și alte țări "se boiau" spre exemplu.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am prins comunismul si in copilarie si putin din adolescenta. Daca tu iti faceai unghiutele de la 5 ani nu inseamna ca aveai nevoie sa faci asta. Era doar o joaca de copil, ceea ce faci si acum. Sa stii ca atunci se termina facultatea. Dar se invăta. Acum multi invată pe la Vama Veche cum sa traga pe nas sau termina facultatea pe banii lui tati, ca e mare boss.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce va mai place sa aruncati in stanga si dreapta cu un cuvant, comunist, care nici nu stiti ce inseamna. Sa iti doresti o copilarie mai lunga pentru fata ta, inseamna sa ii doresti binele, nu sa fii comunist. Ai o viata sa te pensezi si sa iti faci unghiile. La 15 ani te poti ocupa cu altceva... scoala, respect pentru parinti, prieteni...

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu te respecti daca te ingrijesti? Eu imi fac unghiile de la 12 ani si am facut si scoala, si facultate, urmeaza si un master. Sa iti faci unghiile nu inseamna sa-ti pui copite cu gel de 30 de cm. Nu te opresc 5 minute de pensat si facut unghiile din a invata.
Sper sa nu faceti copii, astia care ganditi asa, ca o sa-i bagati in depresie.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles nimic. In primul rand sa iti colorezi unghiile si parut in toate culorile nu inseamna ingrijire. Sa te specli, sa te dai cu deodorant, sa te pieptani, sa iti dai unghiile si asta tot sa te ingrijesti inseamna. Nu ai priceput nimic din raspunsul dat.
Tu daca ti ai facut unghiile de la 12 ani inseamna ca nu ai mai avut nevoie sa copilaresti, ai simtit nevoia doar sa imiti femeile mature din jur.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

A-ți vopsi unghiile e tot o copilărie.
Și de unde știi că imita "femeile mature" și nu vreun personaj din desene animate?
Hmm, și ca să vezi ce pornit bătut în cap ești, te-ai legat de vopsea, dar Skittles ți-a comentat fix despre ce a adus OP în discuție: despre pensat, mai la urmă despre unghii.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Unde a zis fata: vreau sa-mi VOPSESC unghiile?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu am simtit niciodata nevoia sa imit femeile din jurul meu, pentru ca pana pe la 18 ani nici nu am fost feminina rolling on the floor)))).

Vorbesti ca sa nu adormi, pe bune, in capul vostru, fetele de 15 ani, arata de 10 probabil.
La 15 ani nu mai esti un copil, nu te mai joci cu papusile, esti ADOLESCENT.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

In propozitia nr 3

| Freya1 a răspuns:

Pe mine ma pensat mama pe la 13 ani cam asa.Si aveam parul lung lung si pe la 11 12 mi-a facut si mie suvite blonde big grin

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic ca toate trebuie facute la timpul lor
E GREU de inteles adolescetul din ziua de azi.DAR de ce sa iei dupa colegele tale? De ce sa fii tu UNICA?
Daca azi vrei sa te pensezi,maine te machiezi, apoi porti o bluza mulata, apoi fusta mimi?
Acest comportament atrage de obicei privirile barbatilor si pot avea urmari nefaste pentru tine!
Indifent de sfaturile primite aici, nu uita ca parintii pot da si sfaturi bune, iar daca nu ii asculti poti regreta mai tarziu.
Sunt lucruri mai grave care le poti face la 15 ani, dar nici pensatul, facutul unghililor nu este o necesitate!

| Bondarel99 a răspuns:

Treaba cu unghiile o inteleg, nu da prea bine niste unghii vopsite in roz sau alta culoare daca esti in clase mai mici (eventual un lac transparent sau in nuante gen bej, maro). Dar pensatul si epilatul sunt de bun simt, aproape toate femeile se penseaza, mai sunt unele care au o forma naturala ok si le pot lasa asa dar o forma bine definita iti poate schimba in bine fizionomia si vei parea ingrijita. Spune-i mamei tale ca te simti complexata de lucrul asta.

| NLS a răspuns:

Trage tare acum (invata, pe intelesul tau), sa ajungi la facultate.
Acolo poti sa mergi cum vrei, n-o sa se ia nimeni de tine, si nici maica-ta nu va mai avea atata autoritate in fata ta, chiar daca vei continua sa locuiesti la ea.
Unghii facute la liceu? Cu lac incolor sau cat mai neobservabil, da.
Daca ai asculta de "comunisti", ai ajunge si sa le multumesti mai tarziu.

| anamariarot a răspuns:

Mai aveam eu o colegă în liceu pe care n-o lăsa mă-sa să-și ia mustața, pe motiv că-i crește mai tare, dar o lăsa să fumeze cu ea în casă laughing

| BuLaNNNeL a răspuns:

Comunismul a cazut, comuniștii au rămas. laughing Fa mereu ce vrei, DAR cu, cap.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Ai trait in comunism de „cunosti" atatea?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

Sa spui unei domnisoare NU mucoase sa NU se penseze înseamnă că sunteți încuiati rau de tot. De fapt, se vede asta după felul în care functioneaza țara (câtă carte ati învățat si cat de mult va duce capul) laughing. Nu e ca si cand întreba cate culori sa-si faca in cap, sau daca e ok sa se duca in chiloți la liceu, pe motiv că asa e moda.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Cred ca inca avem capul pe umeri, nu suntem incuiati. Am trecut prin anii copilariei si doream sa fac multe chestii. Dar sfaturile unora mai maturi decat mine mi-au prins bine. Si acum chiar le apreciez. Dar toate se fac la timpul lor. De ce s-ar pensa daca nu e nevoie? Sau baieti care vor sa le creasca barba mai repede. Si vor sa dea cu bigul pe fata ca sa se creada barbati. Oricum, timpul le rezolva pe toate.
Hai, pa!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

Da, aveti capul pe umeri, ati fost LEI si ati ajuns OI. Și eu mă bărbieresc, dar nu sa-mi creasca mai repede ci ca nu suport parul/mustata pe față. Da, ati facut multe, v-a prins bine toata propaganda, uite unde s-a ajuns. Sunteti multumiti cu pensii de 1500 de lei și salarii de 1900 laughing, sunteti mulțumiți că munciti o viata si stati tot prin chirii, sa aveti copii plecați la mii de km, sau sa fie slugi in propria tara. Sunteti mulțumiți sa fiti conduci de semi-analfabeți, sunteti mulțumiți că munciti o viata si nu aveti cât au "șmecherii" in 2 ani. De unde stii totusi ca nu e necesar sa se penseze? Pana la urma e fata nu vreun bulache.

| darrio2007 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Problema e ca aici nu eu sunt oaie in blana de leu, din cate vad. Am vazut destule pitipoance pe strada, pensate si rujate, ca intr-un tablou de Picasso. Oricum, ăsta este vechiul conflict intre generatii. Sa ai o zi buna.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darrio2007):

La fel si tu, dar retine: NU e pitipoanca daca se penseaza. Sau esti pe genul: "idealul meu in viata e femeia cu mustata"? happy Leule.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici pe mine nu mă lăsa, așa că am pus-o în fața faptului împlinit (mă pensez de la 14 ani).
Să mi le lipsească înapoi nu avea cum, corect?
Totuși, e îngrijire.
E ceva normal.
Însă te sfătuiesc să ții niște bani ascunși și ca prima dată să te penseze cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Să te pensezi e ok, chiar recomandat de la 15-16 ani.
Legat de unghii, n-am o părere total contra, dar mai bine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce tragedie mare ai pe cap. Si ce daca ai sprancenele mai groase decât foarte subtiri, doar pãmpãlai cu masculinitatea la pamant, pensati si epilati mai ceva ca o fatã, gen Bieber o sa atragi, sau vrei si tu sa fi in rând cu panaramele clasei, care se aranjeaza pana peste cap doar pentru putinã atentie?

E bine sa te ingrijesti, nu e frumos mono-spranceana si negreala sub unghii, dar nici din fata lu Tata sa te duci, in grupu social de tarfe si tarfe masculine ai clasei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am ras copios la raspunsurile de la aceasta intrebare. Sincer, multumesc tuturor =)!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Să ai o zi frumoasă precum sprâncenele ăstora educați și întregi la cap!

Năprasnica- TPU.ro

| Laura927 a răspuns:

Ei nici pe mine nu m-a lasat acum vvreo 10 ani sa ma pensez si m-am pensat singura cand nu era acasa ..si cand a venit si a vazut ·minunea"ce mi-am facut-o la ochi nu mi-a mai zis nimic. oricum ce mai putea face. dupa s-a obisnuit cu mine cu sprincene pensate ..in schimb foloseste lac transparent si mentine-ti o maniqura cat mai discreta, este mult mai feminin asa decat vreun roz de ala tipator.

| Denila123 a răspuns:

Nu te pensa, nu-ti face unghiile, fi fata serioasa, ce crezi, ca daca ai unghiile facute, te pensezi, iti sta mai frumos, nu-ti va sta, mai asteapta pe la 17 ani 18, atunci esti majora, tinete de scoala, invata putin cate putin, vei ajunge ceva, in viata.

| anonim_4396 explică (pentru Denila123):

O fata serioasa nu se ingrijeste? Ba, in ce grajduri traiti, pe bune? laughing 5 minute iti ia sa te pensezi, nu te opreste asta din a invata, doamne fereste

| anonim_4396 explică (pentru Denila123):

Bine că tu nu te-ai pensat și nici unghiile nu ți le-ai făcut, dar te-ai ținut de școală de scrii așa bine.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unele mai mult se penseaza si se vopsesc decat sa invete.

| Mateiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Parerea mea este ca greseala facuta de Denila123 -lipsa unei cratime- poate sa fie cauzata, in egala masura, atat de ne cunoastere cat si de neatentie. In schimb, la tine, adaugarea celui de-al doilea *i* la pluralul adjectivului *simplu* denota exclusiv nestiinta! In concluzie, desi ai vazut paiul din ochiul altuia fara sa vezi bîrna din propriu-ti ochi, inseamna ca esti ca ciobul care rade de oala sparta!

| anonim_4396 explică (pentru Mateiu):

Au fost 3i, dar așa a corectat telefonul.
Era o ironiee.

| Mateiu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aceasta precizare suplimentara, in care afirmi ca pluralul substantivului *simplu* l-ai scris cu trei *i*, nu doar ca nu te salveaza de la inec, ba chiar te baga cu capul sub apa., daca pricepi ce vreau sa spun!

| Logann a răspuns:

Sfatul meu este sa acaparezi mijloacele de productie la machiaj si sa-ti faci sindicat. Nu are ce comenta mama ta fiind comunista.

| Elyiela a răspuns:

Pe mine la 12 ani nu ma lăsa sa ma epilez ca cica "o sa creasca si mai mare". Am facut-o oricum, m-am epilat pentru ca imi era rusine sa port rochie si sa mi se vada ce am pe picioare. M-a certat putin si aia a fost. A trecut. Acum ma pot epila si de fata cu ea, nu imi spune nimic.

| Bubu3579 a răspuns:

Deja s -a creat o intriga aici intre generații.Eu îți zic sa îți cumperi o penseta si te faci in baie frumos, le dai un aspect natural si gata.E mai simplu decât crezi.

| Tuiu_MarioFlorin_2004 a răspuns:

Asteapta pana te faci mare