| MasterOfDisaster a întrebat:

Buna TPU.
Mentionez de la inceput ca nu am stiut la ce categorie sa postez intrebarea, dar in final m-am gandit ca aici se incadreaza cel mai bine.
Deci: fratele meu mai mic are deja 5 ani, si inca nu il pronunta pe „r". Am incercat sa ii arat cu sa scoata sunetul (dar evident ca e cam greu), sau sa il intreb daca cuvantul „poalta" (poarta) e corect (ca sa il fac sa pronunte corect), dar nu merge!

Voi ati mai cunoscut asa copii? Pana la urma au invatat sa pronunte corect?
El nici sa vorbeasca prea repede nu a vrut ( nu zic ca e inapoiat sau ceva, e chiar istet, ca toti copii), a inceput abia pe la 2 ani sa vorbeasca.

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......usi-in-al/

Parerea mea este ca va reusi sa vorbeasca corect. Fratele meu spunea "laţa" in loc de "raţa". Mama ii spunea unei vecine ca uite cum vorbeste baiatul ei, ca nu-l poate spune pe "R" si fratele meu, care era langa ele spunea cat il tinea gura "RRRRRRRRRR". Mama, bucuroasa, il roaga sa spuna "raţa" si el zicea tot "laţa"

8 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Exact ca baiatul meu care acum face 4 ani, pana la 2 ani nu vorbea mai nimic si acum vorbeste dar nu clar si pe r nu il zice, eu am vb cu un doctor logoped si mi a zis sa nu imi fac probleme ca isi va da drumul...cand va fi timpul

| alexhardy a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji. Sunt persoane mature care nu-l pot pronunta pe "R". Asteapta si o sa isi dea drumul la vorba bine.

| ellutza a răspuns:

Trebuie vazut de un logoped, care va analiza cauza si va stabili daca necesita terapie sau nu. La 5 ani ar trebui sa poate pronunta, mai bine luati problema din timp decat sa va reproseze peste ani ca nu ati acordat atentie defectului sau. Cel mai indicat ar fi sa gasiti un cabinet particular in orasul vostru si sa cereti o consulatie. Daca aveti policlinica cu logoped, creti medicului de familie o trimitere. Multa bafta si sanatate la cel mic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai pune presiune pe el. lasa-l in pace, il va pronunta cand va avea el chef. cu presiunea faci mai mult rau. mai bine ii arati ca il iubesti oricum fie ca zice "r" sau nu.

| expertulginecolog a răspuns:

Trebaie dus la un logoped deoarece acela face cu el niste exercitii

| Sara67 a răspuns:

Multi copii cand sunt mici nu-l pot pronunta pe ''r'' asa ca nu trebuie sa -ti faci griji asteapta sa mai creasca putin va invata singur

| Krisally a răspuns:

Si eu zic ca o sa il pronunte. Am o verisoara care l-a pronuntat pe r abia la 7 ani, cu 2-3 luni inainte sa inceapa clasa I. Sunt multi copii in situatia asta si nu trebuie sa intri in panica. Daca vrei sa grabesti treaba si sa fii sigur ca o sa vorbeasca normal, poti apela la un logoped sau il poti da la o gradinita unde educatoarele se ocupa mai mult de copii. Cand copilul vede la altii de varsta lui cum vorbesc, se ambitioneaza si el sa pronunte corect cuvintele. Logopedul face exercitii cu el si il ajuta sa pronunte cuvintele si literele cu care are probleme, dar momentan nu este cazul. Ori mai astepti, ori il dati la o gradinita cu un colectiv adecvat.
http://www.busybees.ro/

| Mariutza99 a răspuns:

Am avut si eu o colega in clasa I si nu il pronunta pe ''r'' deloc... spunea de ex ''lata'' in loc de rata, dar au dus-o parintii ei sa faca exercitii si a invatat sa vorbeasca bine. Nu-ti face griji!