| fluturas a întrebat:

De ce unii copii nu pot sa pronunte corect litera R? iar altii pot.thinking

Răspuns Câştigător
| maryana5 a răspuns:

Si eu cand eram mica pronuntam L in loc de R laughing. Mamei ii era frica ca o sa raman asa laughing m-a dus la logoped care sa ma ajute sa vorbesc straight face
dar de cand m-am dus la scoala l-am pronuntat pe R big grin
poate asa sunt unii copii happy nimeni nu se anste invatat...si vorbitul trebuie invatat...probabil litera R este greu de pronuntat pentru. unii copii.Trebuie sa ridici limba si sa iti pui corzile vocale la treaba.
dar nu se ramane asa pentru totdeauna laughingwinking
trebuie putina rabdarewinking happy
xoxo, mary peace sign

9 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Toti copii mici nu stiu sa il pronunte pe R...il invata printre ultimele litere. dar nu este nimic... e chiar dragutlove struck si eu virbesc uneori fara R big grin Offf si ador raraitziilove strucklove strucklove struck whistling big grin

| Psihoyounger a răspuns:

Este o problema din nastere.

Psihoyounger

| danutza a răspuns:

E ceva ereditar si se poaste corecta de mik copil happy

| faranume a răspuns:

Buna intrebare..sh eu eram putin raraita cand eram mica ar mi-a trecut

| Gexu a răspuns:

Depinde de marimea limbii laughing asa vb ei :d

| Sabwy a răspuns:

Asa i-a dat Dumnezeu(nu asta de pe TPU.ro_laughing)

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimus_1246 a răspuns:

Se numesc rrrrr....rrrr iti laughing nu ca as avea ceva cu ei...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu eram tzatait cand eram mic dar de la 6 ani pur si simplu am inceput sa vorbesc correct si de atunci nu am probleme