| Alejandra4785 a întrebat:

Nici nu stiu cu ce sa incep.Acum 1 an am cunoscut un baiat.El mi-a spus ca ma place mult si ca s-a indragosit de mine de cand m-a vazut in poze.Cei drept este ca si mie mi-a placut de el cand l-am vazut prima data in poze.A trecut 10 luni si ne-am vazut fata in fata.La inceputul lunii august mie tot mai imi placea de el dar din septembrie si pana in decembrie nu mai mi-a placut de el.El si-a gasit o prietena de 1 saptamana dar fata aia e spoitoreasa si e pe punctul de a se marita cu altul(e logodita)si se pregateste sa plece din tara.Eu am fost geloasa cand am aflat ca el e cu ea,am crezut ca nu imi va pasa daca el va fi cu alta, dar nu a fost asa. Fata aia va pleca saptamana viitoare in alta tara si el aseara s-a imbatat si a inceput sa planga ca fata aia pleaca si il praseste el mi-a spus ca incepuse sa tina la ea dar nu mai mult ca la mine.Aseara i-am spus tot adevarul ca am fost geloasa cand el a stat cu aia si ca tin la el,iar el mi-a spus ca el ma iubeste mult si ca eu sunt iubirea vietii lui si ca de ce nu i-am spus mai devreme ca tin la el ca nu mai statea cu fata aia, eu i-am spus ca mi-am dat seama prea tarziu cand deja l-am pierdut.Iar el m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el insa eu i-am spus ca nu vreua fiindca el e cu fata aia si eu nu vreau sa ma bag intre ei. Oricum fata aia va pleca si va ramane singur din nou.El este o persoana cu sufletul bun si stiu ca daca voi fii cu el nu isi va batea joc de mine si relatia va dura.Precizez ca eu sunt ca vremea, ma schimb la 50oC,ba imi place de el,ba nu imi place, sincer nici eu nu stiu ce vreau pana la urma.El are 17 ani iar eu 16 iar el nu se mai duce la scoala fiindca nu ii place scoala.Insa nu e genul de baiat golan care sa se drogheze sau mai stiu eu ce.Este un baiat cuminte si chiar o persoana sufletista.
Ce sa fac sa stau cu el sau nu?(Parerea voastra)
Dau funda si vot.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

În timpul adolescenţei gusturile se schimbă foarte mult (chiar tu spui că simţi asta) deoarece în această perioadă tânărul începe să-şi formeze personalitatea şi viziunile asupra vieţii. Dar vor trebui să treacă câţiva ani până va ajunge să simtă stabilitate în gândirea sa.

Acesta este un motiv pentru care decizii atât de importante ca o relaţie cu cineva (dacă vrei să fie serioasă) să fie luate după ce ne maturizăm şi suntem siguri de ceea ce vrem de la viaţă.

Doar tu poţi şti cel mai bine ce vrei de la viaţa ta, prin urmare, doar tu îţi poţi da seama care ar fi cel mai bun mod de a acţiona.

O zi bună!

PS: Îţi sugerez un articol interesant care a ajutat mulţi tineri să înţeleagă dacă merită să continuie o relaţie sau nu: http://www.jw.org/......-potrivit/

7 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Mai bine ca tine nu are cine sa stie. Daca simti ca ti bate inima cand il vezi, urmeaza-ti instinctul si ramai cu el, plus ca ai fost geloasa cand a fost cu alta fata. Oricum tu trebuie sa hotarasti ceea ce vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| nimeniooda a răspuns:

Eu zic scurt: DAI O SANSA! nua i de pierdut, daca nu merge, nu merege asta este, dar incercarea moarte n-are big grin

| Patriciia a răspuns:

Stiu cum e, asa sunt si eu azi imi place maine nu mai imi place, in locu tau, as mai incerca odata sa ma conving, daca si de data asta se intampla sa nu-ti mai placa de el, atunci inseamna ca nu e persoana potrivita....iti zic dintr-o experienta asemanatoare big grin, sper ca te-am ajutat si ca o sa-mi urmezi sfatul, mult noroc in dragoste! pupici :*

| ChickenDesigner a răspuns:

Buna! Sunt Dr. PHill in actiune si am venit sa te ajut cu problemele tale. Dupa ce ti-am citit romanul am observat cateva chestii.
Pot spune ca gelozia este un sentiment foarte puternic si orice fata il simte atunci cand e in situatia ta. Deci pur si simplu tu nu-ti dai seama, dar iti spun ca in astfel de momente, cand un baiat putea fi iubitul tau si este cu o alta fata acum sau cel putin era, gelozia mereu apare, e o caracteristica a fetelor. Deci trebuie sa meditezi asupra problemei acestea, intrebarea potrivita fiind : ''il iubesc sau nu?'', doar din ceea ce scriu nu poti sa-ti dai seama, trebuie sa-ti urmezi inima, dar asta nu inseamna ca nu-i poti da o sansa, nu-i nimic de pierdut doar, nu?
Dar mai este o problema: el nu merge la scoala. Stiu ca iubirea e mai importanta decat banii si chestii din astea, dar trebuie sa privesti si dintr-o alta perspectiva: daca hotarasti sa fii cu el incearca sa-l convingi sa mearga la scoala cu cateva argumente convingatoare ca poate si zic POATE, sunteti destinati unul celuilalt.
Dar intervine faza ca poate veti avea o relatie care va tine mult, sa zicem ca aveti 20 si ceva de ani si trebuie sa aveti o slujba, ca sa aveti din ce traii. Acum vine problema...din moment ce nu a terminat scoala, nu te gandi, deci iti spun NU te gandi la faza ca el va merge la o facultate ca sa-si faca o profesie ori o sa se duca la un interviu si gata ca alti oameni el va avea o slujba cu bani indeajunsi si chestii din astea.Din moment ce el nu a facut scoala ii va fi mai greu sa ia o sluja si sa aiba bani indeajunsi. Si atunci vor aparea certurile, poate cine stie, se va hotari sa faca o slujba zii si noapte, dar imagineaza-ti ca o sa-ti fie dor de el in timpul asta si vor aparea putine complicatii. Am cam exagerat? ca mi se intampla des laughing)
Dar nu te gandii ca parerea altora te va face sa te horarasti asupra iubirii. Numai tu poti decide, de asta nici nu am insistat prea mult asupra prezentului ci asupra viitorului.
Nu te gandi ca sunt impotriva baiatului asta neaparat, daca chiar simti ceva pentru el si el simte ceva pentru tine atunci mult noroc si sa aveti o relatie frumoasa! Si daca chiar are sentimente pentru tine se va gandi la reinceperea scolii.
Sper ca te-am ajutat si ca nu te-am plictisit laughing.
Inca un sfat batranesc: urmeaza-ti inima!

| Andruka a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la el si sa ii spui ca o sa fii cu el in proba.Acorda-i macar o sansa! Nu ai de unde sa stii cum e!