| totulfrumos a întrebat:

nici nu stiu cum sa incep, dar voi incerca sa fiu cat se poate de clara.Doar sper sa aveti suficient timp sa cititi asta, practic ceea ce voi scrie este rezulmatul vietii mele.
Eu sunt singura la parinti si pot spune ca am o viata usoara lipsita de griji, dar nu e asa.Parintii mei se cearta mereu când se întâlnesc, mereu fac din tantar armasar si asta nu e ca si cum ar fi o problema pentru ca multor familii li se intampla, doar ca eu nu pot vorbi liber cu ei pentru ca nu ma inteleg si nu inteleg de ce.De cativa ani ma simt tot mai singura si tot mai trista chiar daca am prieteni multi, parca cumva nici ei nu ma inteleg uneori.Fac mereu glume, incerc sa fiu pe placul tuturor si sa-i ajut, nu-mi place sa vad ca unii sufera si astfel incerc sa-i ajut cum pot, chiar daca sunt inca un copil, copil de 16 anihappyuneori ma simt ca ultimul om de pe pamant, un om nesemnificativ pe care nu-l accepta nimeni.De fiecare data port un zambet pe buze pentru ca ceilalti sa nu-si dea seama cat de nefericita ma simt.Cu totii stim ca varsta adolescentei e cea mai complicata, pentru ca ai nevoie sa vorbesti cu cineva, sa iti dea sfaturi.Am o prietena cu care vorbesc tot timpul doar ca si ea are problemele ei, nu vreau s-o incarc cu problemele mele.Ea e singura persoana ce ma intelege cu adevarat si nu ma judeca, doar ca mi-e frica sa-i spun ce am pe suflet.

Cam atat, nu vreau sa va plictisesc cu viata mea trista.Astept un sfat, o propunere orice:*

Fara hate...mersiii:*

Răspuns Câştigător
| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Hello. Multi inainte. Ai grija, esti o fata speciala si intre a fi o **** e un fir foarte subtire in lumea asta. Ramai asa cum esti, si cauta persoane ca tine, exista, rare dar se gasesc. Incearca sa-ti ocupi timpul cu lucruri constructive, ce te fac fericita, nu cauta oameni momentan, sau daca-i cauti nu ramane dezamagita ca asa e lumea, multi ignoranti, si semi-retardati. Dar se gasesc si oameni de calitate si nu putini. Repet, cauta iubirea in natura, sau in hobbiuri, mai ales ca esti foarte tanara si frumoasa. Si cred ca o sa vina de la sine si prietenii etc. Pentru ca hobbiurile aduc impreuna oameni. Sper totusi ca ti-am atras macar acel zambet zambet frumos, sincer de data asta sa fie. Si sunt fericit. Ai grija de tine si sper totusi ca ti-am fost cat de cat de folos.

6 răspunsuri:
| totulfrumos explică (pentru Ganea_Marian-Dumitru_1972):

Multumesc mult, chiar ai mare dreptate:*

| IonutCG90 a răspuns (pentru totulfrumos):

Cu plăcere. Mulțumesc și eu pentru premiere. @);----

| cuvant a răspuns:

Bună,
Eu îți sugerez sa nu mai pui acel zâmbet tot timpul. Exprimați sentimentele de tristețe. Spune-le ca te doare văzându-i certându-se.
Eu sunt prea orbiți de traumele lor și nu mai vad viata ta.
Ramai ceea ce ești dar arăți ce simți. Plus comunica cu ei ceea ce simți.
O idee sa vorbești cu ei e sa le pregătești o masa în 3 și sa le spui ca vrei sa vorbești cu ei. Spune-le ce simți dar spune-le și cât de mult ii iubești și ești recunoscătoare lor.

| Mircea08 a răspuns:

Un om are de lucrat la personalitate (felul lui de a fi ) toata viata. Tu esti la inceput. Iti propun sa incepi cu a fi tu insuti, a nu mai zambi pentru ca sa aprecieze altii, a spune ce ai de spus tu nu ceea ce crezi ca ar vrea sa auda alti etc. Important in treaba asta este sa renunti DEFINITIV la a minti. Acest lucru te face sa te comporti in asa fel incat sa-ti convina sa spui adevarul, si in afara de asta, cei din jur va aprecia asta si te vei bucura de incredere. Nu trebuie sa iti cenzurezi comportamentul, sau sa faci ceea ce faci de rusine sau de frica, TREBUIE SA TE TRANSFORMI iar ceea ce tu consideri ca "e bine", sa faca parte din felul tau de a fi. Daca faci ceea ce scrie mai sus, ajungi sa realizezi ca de fapt ai obtinut LIBERTATEA, libertatea de a trai asa cum vrei tu nu dupa dictare sau vreo reteta. Succesul va apare numai daca vei putea sa deosebesti binele de rau si sa alegi binele. Facand raul niciodata nu vei fi apreciata

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

E bine să fii cu zâmbetul pe buze, când de fapt ai o povară pe suflet. Și eu sunt zâmbitor și pus pe glume cu cei din jur, chiar dacă am o problemă sufletească.Așa face orice persoană sociabilă. Eu spun ce am pe suflet și unei persoane complet străine. Sunt și persoane dispuse să te asculte și să te consoleze. Am spus că e bine să fii bine dispus, măcar în aparență deoarece persoanele din jur au și ele problemele lor și trebuie să le încurajezi și să le ridici moralul, iar problemele tale să le spui la momentul potrivit, când ești în compania persoanelor pe care le consideri apropiate sufletește.Eu cred că prietena ta cea mai apropiată ar fi dispusă să asculte orice problemă sufletească ai. Oricum ar fi trebuie să te descarci. Așa procedez eu și sunt foarte mulțumit de rezultate. Am și eu problemele mele sufletești și din această cauză sunt comunicativ cu cei din jur.