| anonim_4396 a întrebat:

Niste urari de nastere foarte faine pentru crush? ( va rog nu din alea cringe )

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vrei in engleza sau in romana?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai uitat limba romana, asa-i?

| Krazy124 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sincer,nici mie nu imi place ideea, dar cand vad ca toti is cretini si nu mai stiu romana...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Krazy124):

Atunci scrie 100% romaneste, macar 1 limba sa o vorbesti corect si scrii corect.
Ori intra pe site-urile englezesti si scrii in engleza, daca esti pasionat, dar nu amesteca limbile, ca-i dovada de snobism.

| Drkurt01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu sunt absolut de acord cu tine aici. Nu mi se pare snobism. Poate fi. Dar daca ar fi sa-i gasesc o scuza e doar... Mai simplu.
Nu poti nega faptul ca intreaga lume e influențată de engleza, Youtube, internet, etc. si esti tentat sa folosesti cuvinte care sa descrie mai bine ceea ce vrei sa transmiti.
Apoi de multe ori suna si mai bine si e mai usor sa transmiti anumite mesaje in engleza, iar pentru generațiile tinere, ca un plus, e si un fel gluma de interior, pentru ca toti stiu despre ce e vorba.
De multe ori se introduc aceste cuvinte pentru ca e mai simplu decat sa le explici in romana. Si in loc de hot dog ai putea spune carnat in paine cu mustar si ketchup (oh, stai, nici asta nu e romanesc).
Cum ai vrea sa traduca "crush"? Slabiciune? Suna stupid. Fata de care imi place? E mai ok, dar e prea lung. E exact ca in exemplul cu Hotdog-ul. Oamenii sunt lenesi. De asta se introduc de cele mai multe ori neologismele.
Multe cuvinte nu pot fi traduse perfect intr-o alta limba, apoi. E si motivul pentru care se prefera sa citesti o carte in limba originala. In traducere adevaratul sens al anumitor fraze se poate pierde complet.
Sunt de acord cu tine ca e de preferat sa folosesti romana cand poti, mai ales cand scrii, dar influenta straina e inevitabila si nu o sa o poti opri oricat ai incerca.
Apoi majoritatea cuvintelor "romanesti" provin oricum din latina, franceza, greaca, turca...
Sa fii împotriva neologismelor e la fel de ironic ca sovranismul american - sa fii rasist intr-o tara formata dintr-un amalgam de popoare.))
Traim intr-o lume globalizata (sau cel putin ar trebui) cam asta e efectul.
Ar fi un discurs mai amplu, dar nu vreau sa deviez de la subiect.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Drkurt01):

Vezi ca sunt cuvinte in limba romana, cauta-le sensul, ca au existat din totdeauna, limba romana inca are o varietate mult mai mare de expresii si cuvinte, in comparatie cu engleza.
Invatati-va sa vorbiti romaneste, cand sunteti pe site-uri romanesti sau la examenele din limba romana, sa scrieti doar cuvinte romanesti, ca nu face sens sa te dai destept, daca inserezi cuvinte englezesti.
Traim intr-o lume unde se face confuzie intre snobism si bun simt, fiindca lipseste educatia de acasa si fiindca nu se mai foloseste creierul, ca-i la moda sa pocim cuvintele, sa le pitigaim si sa folosim englezisme, ca ne parem mai destepti.
Nu ma intelege gresit, vorbesc fluent engleza si o folosesc zilnic, fiindca traiesc, locuiesc si muncesc in occident de peste 30 de ani, dar am tot respectul pentru limba romana si incerc sa nu arat ca-s snoaba, amestecand limbile intre ele, straduindu-ma sa folosesc doar 1 singura limba, ca orice om cu educatie.
Influenta straina este EVITABILA daca esti un om inteligent, fiindcaiti sta in puteri sa poti schimba o limba sau alta, mai ales cand limba materna este romana.
Sunt dovada vie a celor afirmate mai sus, prin faptul ca muncesc si vorbesc doar engleza aici, dar seara cand ajung acasa, vorbesc romana, doar cu familia sau engleza, cand sunt si prietenii lui fii-miu si fii-mea in casa.
Nu sunt impotriva neologismelor, dar sunt impotriva amestecurilor de cuvinte din 2 limbi straine.

| Drkurt01 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, ok, sunt de acord cu tine. Si eu sunt nevoit sa vorbesc constant in italiana aici si te-nteleg perfect.
Spun doar ca nu mi se pare atat de grav. Cred ca ai vazut si tu cat de gresit scriu oamenii gramatical pe site-ul asta si cat de des si mi se pare ca asta nu primeste la fel de multa atentie. De aici, cel putin, educatia din Romania pare la pamant si sincer nu vad un viitor prea roz pentru limba romana, avand in vedere ca multi sunt plecati, iar in Romania e un procent foarte foarte ridicat de analfabeti funtionali (printre primele tari din Europa, daca nu chiar prima), deci si eu m-am gandit la asta si te sustin. Sunt de acord cu tot ce ai spus. Si eu incerc sa nu amestec limbile, dar uneori mi se pare inevitabil. Ii inteleg si pe cei care o fac, adica. Mi se pare doar ca pe ceilalti ii deranjeaza mai mult amestecatul de limbi decat scrisul si vorbitul incorect.
Toti cred ca cel ce face asta "se da mare", cum ai zis si tu, dar nu cred absolut ca e asa si mi pare chiar mai snob sa crezi asta. Toata lumea stie o limba straina acum, nu mi se pare ca cineva se mai poate da mai destept cu asta.
Eu de exemplu, cand am venit aici a trebuit sa incerc sa vorbesc numai in Italiana, pentru ca mi-a fost super dificil. Eram la liceu iar eu nu stiam o boaba de Italiana, deci profesorii m-au sfatuit sa vorbesc cat mai mult in Italiana, sa citesc si sa ma uit la televizor.
Dupa vreo 2 ani, deja, mi-am dat seama ca incep sa am probleme cu vorbitul in romana, ceea ce chiar m-a ingrijorat, dar erau pur si simplu concepte pe care nu le auzisem vreodata in romana, cum sunt de exemplu cuvintele stiintifice sau filozofice, dar nu numai. Gasesti foarte greu traducerea pe net pentru lucrurile astea. Atunci am inceput sa citesc si in romana si am reusit sa iau si bacul in Italia, dar asta nu inseamna ca nu am inca probleme cu asta.
E greu si sa faci rost de carti in romana aici, apoi, nu e ca si cum Romania ar exporta foarte multa cultura. Doar cand ma duc in Romania pot sa ma aprovizionez cu carti in romana.
Eu ma chinui, deci, destul de mult sa nu folosesc cuvinte din alte limbi cand am discutii mai elevate, de exemplu.
Singurul antidot mi se pare cititul, intr-adevar. Romanii in general nu citesc destul in romana pentru a isi dezvolta vocabularul. Se uita mai mult la filme in engleza, citesc pe internet in engleza, etc. De asta mi se pare destul de normal daca s-a ajuns asa. Nu ok, dar normal. Mi se pare mai influentata limba acum decat cand am fost cotropiti de otomani.
Chestia e ca in lume, in general. nu se mai citeste ca-nainte, ceea ce mi se pare o risipa. Unul din 4 oameni nu citeste nici macar o carte pe an in America, deci e de plans.
Decat de amestecatul limbilor, care e un simptom, deci, m-as plange de cauza, si anume vocabularul limitat, iar asta e si din cauza progresului si a tehnologiei.
Ajungand la concluzie, deci, e destul de inutil sa-i certi pe cei care fac asta. Mai bine ii pui sa citeasca (desi nici asta nu cred ca o sa-i faca cu adevarat sa citeasca).
Deci, da, nici nu stiu ce sa-ti zic.

| sierra1 a răspuns:

"crush! cringe " hai mami, dac-ai vorbi românește, aș ajuta și eu

| Krazy124 a răspuns (pentru sierra1):

Adica....ai si tu dreptatea ta laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mulțean crushule!

| Drkurt01 a răspuns:

In ceea ce priveste urarea, nu iti recomand sa ii zici ceva wow, o sa fie "cringe" oricum. Un simplu "la multi ani!" e ok. Daca te "inspiri" de pe net nu ai fi, oricum, TU. Cel mai important e sa fii sincer cu fetele, nu sa te dai mare si tare in fata lor cu lucruri pe care, oricum, nu poti sa le susții, doar pentru ca ai internet si poti sa faci asta. Nu faci altceva decat sa ridici asteptarile. Fii tu insuti. Scrie-i ce crezi tu ca i-ar placea sa auda de la tine, in funcție, de exemplu, de stadiul in care este, pe moment, relatia voastra. Urarile sunt "faine" daca sunt personalizate si au un pic din tine in ele. Nu poate nimeni sa-ti spuna ce sa-i zici pentru a deveni mai intim cu ea (insasi din definitia cuvantului intim).
Nu o sa se îndrăgostească, oricum, de tine dupa o singura urare.

Cand va intalniti, apoi, fa pasul.
Fii barbat. Ce se poate intampla? Daca nu te simti pregatit lucreaza la tine, maturizeaza-te, dar e inutil sa-ti fie frica.
Nu ma intelege gresit. Nu-i spune ce simti. O sa o sperii, dar ia-o usor si vezi cat de mult poti sa intreci limita, nu se va intampla nimic. Daca nu simte la fel, nu se schimba nimic. Daca simte o sa fie super. Go for it. E mai simplu decat crezi. Daca iese urat a fost o oportunitate de a invata si a creste. Asta e si rolul adolescentei. Alfel o sa ramai inocent si slab la lucrul asta pana o sa te saturi. Tot ceea ce faci e sa "procrastinezi")). Am facut asta mult timp de asemenea. Mi-ar fi placut sa-mi dau seama mai devreme cat de simplu e. Asa ca bafta.

| Radu2814 a răspuns:

"Ke fake iubirica mea" zic ca suna perfect