| Abracadabra22222 a întrebat:

Nu o sa detaliez prea mult si o sa sar la subiect. Eu si iubita mea am avut contact sexual acum 2 zile si mi-am dat drumul in ea. Este o probabilitate mare sa fii ramas insarcinata? Eu imi doresc o familie cu ea si ne intelegem bine. Ne mai certam ca orice cuplu din cand in cand dar ne trece. Eu am 22 de ani ea 19, muncim amandoi si mergem si la facultate. Este ok daca ne-am incepe o familie? Adica unii au spus ca e ok, altii ca suntem prea tineri. Eu chiar imi doresc sa am o familie, ne ajuta ai nostri si de muncit muncim ca sa avem tot ce avem nevoie. Imi e totusi frica putin, nu stiu daca a ramas sau nu, dar ma tot gandesc ca o sa fiu tata si trebuie sa fiu responsabil pentru familia mea. Ceva sfaturi despre cum e sa ai o familie atat de tanar sau despre cum e sa fii parinte?

12 răspunsuri:
| AnaBejenaru a răspuns:

Pentru inceput ea trebuie sa faca un test de sarcina pentru a vedea daca este sau nu insarcinata.
Nu multi tineri se axeaza pe viata de familie, daca aveti posibilitatea sa cresteti un copil la 22 respectiv 19 ani, va felicit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este ok daca ne-am incepe o familie? Da.
cum e sa ai o familie atat de tanar. Ai responsabilități și satisfacții, fericire.
cum e sa fii parinte.
Sentimentul, trăirea, viața, le vei simți atunci. Așa ești om întreg.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar stai asa... pai vrei sau nu vrei? Ca sanse sa fi ramas insarcinata sunt... chiar sunt.
Cel mai bine este sa nu incerci de acum acest stil de viata, lucrati, incercati sa va mentineti. Mai asteptati putin, aveti o viata inainte dupa, distrativa acum. Asa o sa fii mereu legat de copil.
Pe la 26, dupa, cam asa este indicat. Atunci nu o sa fii nici prea mare nici prea mic si o sa cresti odata cu copilul. Asa este cel mai frumos.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E ok breh, mai tirziu numa' chef de copchii nu o sa aveti. Asa e alta viata cand ai parintii tineri. Gindeste-te ca inainte la 40 de ani o sa poti sa iesi cu fiul-fiica la o bere. Eh?

| Andreeush a răspuns:

Dacă amândoi mergeți la facultate atunci e prea devreme să aveți un copil.
Un copil implică responsabilități, nu e ușor.
Ar trebui măcar să aveți facultățile terminate.

| Frank51 a răspuns:

Momentele de genul iti dau peste cap viata. Daca unul din voi are niste visuri si este mai important decat orice altceva, ei bine dupa un eveniment de genul(sau orice altceva), schimba cursul. Responsabilitatea devine copilul, apar certuri, lipsa banilor, divort, apoi pensie alimentara.

Cel mai ok este sa ai totul pregatit, cel putin o casa, si un loc de munca de unde vin bani mai mult decat aveti nevoie. In stadiul in care sunteti voi, nu faceti decat sa chinuiti copilul, si pe voi. Vor exista intotdeauna neajunsuri, si la sfarsit vor fi reprosurile, intre voi doi, si mai ales pentru copii. Si te gandesti, oare toate astea, au meritat pentru ca am fost prosti la 20 de ani? Nu puteam astepta pana cand totul e ok? Cam asa se intampla din pacate.

Sfatul meu este sa astepti pana cand se aseaza toate in viata, persoana de langa tine nu este asa cum crezi, iar viata asta are prostul obicei de a ne ***. Asa ca, roaga-te sa nu fi ramas insarcinata, si pe viitor protectie pana cand sunteti capabili sa sustineti un copil atat financiar cat si emotional, pentru ca deocamdata nu sunteti.

| Furnicuta000 a răspuns:

Avantajele ar fi ca fiul/fiica ta va avea parinti tineri si ca atunci cand sunteti aveti mult mai multa rabdare cu un copil decat daca l-ati face peste cativa ani.
Dezavantajele ar fi bineinteles partea financiara, un copil are nevoie de foarte multe lucruri si chiar daca lucrati nu cred ca va permiteti prea multe acum si e posibil sa se schimbe si relatia dintre voi 2, un copil ar trebui sa apara atunci cand relatia e bine consolidata. Alt motiv ar fi ca trebuie sa ii acordati copilului foarte mult timp liber, de fapt tot timpul vostru si la varsta asta toti tinerii se gandesc la distractie, plimbari, hobby-uri, ceea ce e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca sunteți încă prea tineri pentru o familie.Si mai ales iubita ta. Așteaptă și tu să terminați facultatea și după iți poți face o familie.Trăiește-ți tinerețea.winking

| adryang78 a răspuns:

Salutare!
Nimeni, în afară de voi doi, nu poate decide dacă sunteți suficient de maturi ca să vă întemeiați o familie. Sau dacă relația voastră este suficient de puternică să dureze o viață. Este o probabilitate destul de mare ca iubita ta să fi rămas însărcinată, depinde și în ce perioadă a avut menstruația și la câte zile înainte sau după s-a consumat actul sexual.
Un copil îți umple viața de bucurie, dar și de responsabilități. Lăsați părerile celorlalți, voi sunteți singurii care pot decide.

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Depinde daca era in perioada fertila.
V-as recomanda niste teste inainte de concepere, sa aflati daca sunteti fertili, sa nu va straduiti degeaba.
Si credeti ca va veti descurca si cu copil si cu facultate?

| LuluOneMillion a răspuns:

N-aveti ce face de va place munca si resposabilitatile de care o sa te doara capul cand o sa le vezi si n-o sa mai ai timp liber niciodata. Oricum nu aveti ce face altceva deci macar va trece viata mai repede.

| alex3543764e4565 a răspuns:

Nu cred dar dar putea.