| killerkiss a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, cum sa-i multumesc pe toti...De la o vreme parintilor mei nu le mai convine nimic. Tot ce fac eu nu este bine. A venit o prietena la mine sa stea un week-end si tot acest timp m-au criticat fara incetare. Eu chiar am incercat sa ii multumesc, sa i ascult, sa fac tot cum vor ei dar nici asa nu e bine, tot tipa la mine si ma cearta cateodata si de fata cu vecinii. Plus ca nici prietenul meu nu mai vrea sa ma inteleaga, ne tot certam si eu sincer am ajuns sa cred ca nu sunt buna de nimic. Ce pot sa fac? Nu-mi spuneti sa discut cu ai mei pentru ca am incercat si totul s-a terminat de fiecare data cu o cearta din care eu eram pedepsita. Ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| PrinD a răspuns:

Poti incepe prin a fi mai tacuta cu parinti tai, sa le dai dreptate chiar si atunci cand nu au si sa vorbesti cu prietenul tau despre asta spune-i ca este singurl tau sprijin si ca ai nevoie ca macar el sa te inteleaga, daca nu e in stare cauta pe cine o noua prietena un nou amic, cineva in care ai putea avea increde si cui sa te descarci, altfel vei da in depresie. Iti mai poti cauta un hobby ceva de care sa te ocupi, orice ce te-ar putea distrage de la lucrurile care te enerveaza sau care te indispun, citeste o carte... vezi tu ce iti place sa faci mai mult. Succes

| killerkiss explică:

Parintii mei nu au nici o boala, nu au nimic.pur si simplu ii enerveaza persoana mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai încercat să comunici cu ei şi tot nu au înţeles, atunci nu-ţi rămâne de făcut decât să nu mai pui la suflet ce spun ei.Nu te certa cu ei,ascultă-i şi treci peste. Ştii cum se spune,zici că ei şi faci ca tine.În legătură cu prietenul tău, dacă nu vrea nici el să te înţeleagă, probabil că ar fi mai bine fără el. Toate certurile astea te fac să nu mai ai încredere în tine şi nu este bine. Fii stăpână pe tine şi nu te pierde în faţa unor astfel de probleme. Baftă!

| dudumihai a răspuns:

Eu sunt in situatia ta de cand mama m-a adus pe lume dar pentru asta nu-i critic, nici nu ma intereseaza ce zic altii, eu m-am obisnuit.Pt tine e mai greu deoarece este ceva nou iar tu nu erai obisnuita pana acum. Daca parintii tai sunt blonavi, au problema cu inima, tensiune, nervi si ii deranjeaza tot - galagie, dezordine, se enerveaza din orice atunci tu va trebuii sa vezi ce anume nu le place si ce le place, ce asteapta de la tine.Va trebuii sa indrepti lucrurile de buna voie si desigur sa nu-i mai bagi in seama.De adus in casa sa nu mai aduci pe nimeni daca nu le place.

ex: mama, sunt urata, proasta, multumesc frumos, ceau pa.

In legatura c prietenul tau el este cam pe langa situatie si cine stie ce va urma in leg cu voi oricum nu e de bine deoarece el daca a trait intr-un mediu familiar mai bun cu intelegere, el nu are de unde sa stie si de unde sa te inteleaga deoarece pentru el sunt lucruri noi.