| 098765432113579086542 a întrebat:

Bună,tpu.Nu știu cum să o opresc pe mama din a îmi mai umbla prin lucruri.Mereu ea crede că sunt un copil rău care nu face nimic toată ziua și stă numai pe telefon.Adică eu învăt foarte bine,vorbesc numai cu câteva prietene mai apropiate,fac curat,fac de mâncare și ea tot mă face proastă și leneșă. Ideea e că mereu îmi umblă prin telefon,prin dulapuri, prin cărți și citește toate bilețele din timpul orei...în cameră am lucruri pe care nu vreau ca ea să le vadă...I-am zis că ma deranjează acest lucru dar ea tot îmi umblă și lasă lucrurile împrăștiate.

Ce să fac să o opresc din a cotrobăi prin toate lucrurile mele?

Mulțumesc anticipat.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ema22 a răspuns:

Trebuie sa ii explici ca tu nu ai nimic de ascuns fata de ea si sa o faci sa inteleaga ca etapa la care esti tu acum este una triviala si cu dichisurile ei. Tu nu mai esti un copil dar ea te va vedea mereu ca pe unul. Spune-i ce faci, chestii amuzante de la scoala, arata-i tu mesaje frumose sau amuzante dintre tine si prietenele tale, si atunci ea ca intelege ca nu mai are rost sa te controleze. Mama nu a facut asa, dar mi-a spus ca ea ma va controla si ma va verifica numai daca ii dau de banuit sau daca isi pierde increderea in mine. Demonstreaza-i mamei tale ca nu ai nimic de ascuns. Spune-i povesti adevarate dar evita sa discuti despre chestiile " de fete" stii la ce ma refer! Logic (baietii?). Succes!

9 răspunsuri:
| TehDevil a răspuns:

Incearca sa poti o discutie ampla cu ea pe aceasta tema. Spune-i ca te deranjeaza acest lucru. Poate e genul de parinte care vrea sa-si controleze copilul prin orice maniera, sa stie tot ceea ce face, ce si cu cine vorbeste, etc. (Am o fosta prietena care avea cam acelasi probleme cu parintii si a ajuns sa o afecteze mai mult odata cu trecerea anilor, desi i-am atras atentia asupra acestor aspecte.).

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pune-i capcane, securizeaza-ti telefonul (cod de deblocare), vorbeste si cu tatal tau despre asta, sau cu o ruda cu care te intelegi mai bine.

| Freya1 a răspuns:

Sunt parinti ce considera ca un copil atata timp cat sta in casa lui nu are voie sa aiba secrete sau intimitate.
Poate vrea sa te protejeze oarecum, sau sa stie sigur ce faci.Cred ca ar fi timpul sa fi mai deschisa cu ea si sa ii spui ceia ce simti si ai de gand ca sa nu isi mai faca filme in cap...

| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat esti minora si locuiesti cu parintii, au dreptul sa te controleze si sa verifice asbolut tot ce tine de securitatea si sanatatea ta!
Daca esti un copil cinstit si bun si spui intotdeauna adevarul, atunci nu ai de ce sa te ascunzi si sa te deranbjeze ceea ce este perfect normal din partea unui parinte.
Dupa majorat, cand ai implinit 18 ani, poti sa te muti d ela mama ta si sa-ti faci viata cum doresti.

| CVane a răspuns:

Am trecut prin asta, si vreau sa iti spun de pe acum ca nu poti rezolva nimic cu vorba buna, ea sufera de tulburarea de personalitate narcisica e mai mult de scris despre asta, dar daca te intereseaza citeste aici https://cabinetclaudiumanea.ro/parintele-narcisic/

| Violleta2022 a răspuns (pentru CVane):

Sunt parinte si stiu cum gandeste o adolescenta, care se crede atotstiutoare.
Dupa cum vad, si tu esti tot un adolescent, care se crede mai destept decat este in realitate.
Eu spun sa invatati sa respectati parintii si cerintele lor, macar pana ajungeti adulti si sunteti capabili sa discerneti ce-i bine, de ce-i rau.
Mama nu este narcistista! Cum nu cunosti termenul, evident ca nu stii cum sa-l folosesti.
Cle mai mult ai putea spune ca-i control freak, dar si aici este discutabil, pentru ca este parinte si are datoria sa supravegheze copilul si sa-l educe. Ori fetita noastra, are prostul obieci sa ascunda lucruri de mama ei, ceea ce o face perfect suspicioasa pe mama si ii da dreptul sa fie severa cu fetita ei mincinoasa, ca sa o poata controla si educa.

| Ionut58282856 a răspuns:

Zi cati ani ai si atunci rezolvam. Daca ai peste 15 ani ai fi formulat probabil altfel intrebare iar daca ai peste 15 ani iti recomand un phiholog si tie si lui maica-ta fara misto. Iar daca esti mai mic sau chiar ai peste 15 ani spune-i ca ai nevoie de intimitate iar daca tot nu se potoleste din a fi frustrata ca un profesor nu ii arata lucrurile personale. Maica-mea nu citeste prin caietele mele doar daca le pun la vedere si dupa isi da seama ca e ceva personal (dupa 2 randuri) deci stai linistit. Ce se intampla daca te gaseste cu tigari? Pai se enerveaza si probabil dupa se calmeaza laughing) cel mai probabil

| CVane a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum poti sa spui ca este complet normal sa iti umble prin lucruri? Sper ca nu faci si tu la fel, dar vad ca ai inceput cu clasica ''sunt parinte stiu mai bine'' si ''adolescent care se crede mai destept decat e'' practic m-ai facut prost intr-un mod pasiv-agresiv si ai nulificat comm-ul meu. Ce a descris ea nu tine de respect ci de nevoia parintelui de a controla copilul din diverse motive ecogentrice. Sigur poate ma insel, dar nu poti nega faptul ca ce a descris ea nu tine de simptomul acesta. Hai sa nu mai privim totul din prisma aceasta, sunt n si n de oameni si personalitati si nu toate bune.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CVane):

Total eronata explicatia ta!
Cum nu stii psihologie si nu ai habar de indatoririle si educatia unui parinte, te sfatuiesc sa nu mai comentezi la un subiect cu care esti paralel.
Narcisismul tine de iubirea personala nu de cotrolul copilului!
Egoicentrismul - tine iarasi de propria persoana.
Dupa cum vezi, esti departe de realitate, aici fiind vorba de controlul mamei, ca parinte, asupra fetitei.
Nu-i nimic egocentric sau narcisist, in comportamentul mamei catre fetita.
Este doar o obligatie de parinte, sa-ti supravegheze copilul si sa o verifici ca nu face chestii ilegale sau nepermise.

Cat despre cuvantul "nulificat" - nu exista in limba romana.