| LupuMia a întrebat:

pentru posesorii de catei, am un catel face 2 ani in cateva luni si inca nu s-a obisnuit sa stea singur in casa in curte, latra oribil de rau, vecinii vin la usa mea intruna, dar nu am ce sa-i fac, doar nu o sa omor cainele ca latra, problema e alta, isi face rau singur cand vin acasa il gasesc plans si agitat. Ii bate inima tare tare. Nu stiu de ce face asa, nu sta singur, daca e cu cineva sau stie ca e cineva in casa sau curte n-are probleme chiar daca sta singur in curte sau intr-o camera, dar cand nu e nimeni acasa... e jale. Dati-mi un sfat va rog.

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Problema e că nu văd cum l-ați putea personal dresa. Trebuie prin intermediul cabinetelor veterinare să găsiți un dresor și să îl aduceți să încerce să potolească câinele!
Doar, că de obicei câinii, mai ales dacă e o casă, mai este învățat să stea și afară în curte singur!
Dar, din păcate, familia dumneavoastră, de când l-ați adus pui în casă, l-ați cocoloșit, l-ați ținut numai lângă dumneavoastră, a fost cineva cu el mereu. Iar, acum e firesc să facă exact ca un copil mic, lăsat brusc odată singur în casă.
Nu e nevoie să omorâți câinele, doar să îl dați spre adopție sau să îl vindeți, dacă nu veți reuși să îl potoliți pentru perioada când e singur!

| Freya1 a răspuns:

Dresor,veterinar...
Daca tot le acorzi atentie si ii ti in preajma ta cand esti acasa e normal ca s-au obisnuit asa si acum le este greu sa ramana singuri.Ori le gasesti o jucarie sau ocupatie pana va intoarceti ori chemi un dresor ce sa ii invete cum sa stea singuri.
Eu pana acum am avut 5 caini si pe toti i-am crescut de mici dar i-am invatat in trepte cum sa faca.Atunci cand au fost mici i-am tinut cu mine in camera, apoi aveau locul lor special intr-o alta si pe urma cei ce nu erau rasa pur si nah stateau afara in curte.Trebuie doar sa iei lucurile treptat nu dintr-o data gen, acum vi in casa sau la mine ca vreau sa ma joc cu tine apoi afara ca nu am timp sau trebuie sa plec ca ei nu inteleg asta.

| LupuMia explică (pentru Freya1):

El doarme in alta camera nu are problema asta, cu jucarii nu se joaca mu le baga n seama, vine pe la 6 dimineata la mine in camera ori sa ma trezeasca sa l scot afara ori sa doarma langa mine, dar in rest somnul nu l ia la mine n dormitor, doar la el. Am incercat si cu televizor deschis si sa i las usa de la casa deschisa sa intre si sa iasa cand vrea nu functioneaza, de cand l am luat face asa, nu sta singur, acum s-a obisnuit sa stea simgur afara si in alte camere atata timp cat e cineva acasa, dar doar asa. Cand era mic nici singur in camera nu statea.

| Freya1 a răspuns (pentru LupuMia):

Incearca cu un dresor, cred ca e singura solutie.Sau intreaba un veterinar.

| GabyT10 a răspuns:

Poti lasa televizorul dat drumul sau un mic radio incat sa creada ca nu e singur. Daca spui ca e foarte agitat, poti vorbi cu medicul veterinar si o sa-ti prescrie un calmant sirop(eu folosesc Serene-Um Drops, e bun pentru anxietate de separare). Sper sa te ajute raspunsul meu.Multa sanatate blanosului tau happy

| Cricy a răspuns:

Pfff, asa face si cainele meu cand merg la scoala dar eu ii las televizorul deschis si crede ca e cu cineva in camera. Cel mai bine ar fi sa il inveti. Gen il pui sa astepte, mergi in casa si te intorci dandu-i recompensa ca sa se invete ca tu o sa vi la el mereu. Insa daca latra nu ii dai ba chiar il certi. Asa faci si la curte. Iesi pe poarta si prima data stai cateva secunde, apoi cateva minute si tot asa, la sfarsit dandu-i recompensa. Sper ca ai inteles ceva din exprimarea mea de cacao.