| 1234556789101112131415 a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi.
Cainele meu mereu când plec de acasă plânge de zici ca-l bate cineva, deranjează vecinii deci nu-l pot lasa singur acasă. Si ma urmareste prin casa tot timpul, nici la baie nu pot sa ma duc ca vine după mine si începe să plângă ca vrea si el unde stau eu (ba în cada, ba pe toaletă) când vreau sa scriu la birou tot plânge sau latră.
Stiu ca face aceste lucruri pentru ca i-am dat prea multă atenție si l=am cocolosit prea mult. Nu vreau sa-mi spuneti de ce face ăsta si sa-mi spuneti cum pot remedia problemele. Multumesc în avans!
(cainele are 3 luni si e bishon)

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Sincer, nu prea recomand asta, dar in momentul asta ai 2 solutii:
1. renunti la caine
2. ii pui zgarda anti-latrat, si cum scoate un sunet e electrocutat

si, da, e o idee deosebit de proasta sa iti rasfeti cainele prea tare, am vazut la tembelizor o femeie care a fost atacata rau de propriul caine, pentru ca ii satisfacea orice pofta, si la un moment dat a avut nevoie sa plece de acasa si sa il lase singur

morala: cainele tau TREBUIE dresat, altfel nu o sa ai liniste cu el, iar zgarda e solutia imediata, pana reusesti sa il dresezi indeajuns