Întrebare recomandată | OoOoOoOnLyMe a întrebat:

Prietena mea cea mai buna se afla intr-o depresie profunda, e agresiva [ nu poti cu ea], trista, are dificultati de vorbire, insomnie. Ma doare s-o vad asa. Cum sa o ajut? Fara sa iesim pe afara etc, ca nu iese din casa. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Jijell a răspuns:

Daca nu poti sa o scoti tu personal afara din cauza distantei, poate ar trebui sa ii faci cunostinta cu cineva mai aproape fizic de ea. Cat despre mess, las-o, ajunge ca stii ca e ok.

Muzica poate si ameliora starea, nu e ceva grav daca asculta rock cu mesaje triste, atat timp cat se regaseste in exprimarea piesei si ii aduce liniste. Eu de exemplu ma deprim cand ascult unele piese fericite, cand stiu ca sunt false.

Depresia este o afectiune pur emotionala, peste care se trece cu sustinerea celor apropiati, insa in final tot impacarea cu sinele este pasul care cu adevarat te ajuta sa treci peste. Probabil nu este impacata cu ea insasi, incearca sa o afli ce o nemultumeste. Se simte singura, sau din contra, ii e frica ca va ramane singura? Stiu cateva persoane in situatia asta, care fac tot posibilul sa aiba pe cineva langa, chiar daca asta le dauneaza. Intr-un final, tot vor trebui sa se impace cu ceea ce sunt si cu trecutul. Un gand bun si un mesaj pozitiv este de ajuns, fii sigura ca va ajunge la ea cand va fi momentul. Nu fi ingrijorata, vorbeste degajat cu ea, ingrijorarea ta doar mareste tensiunea.

15 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Ia-o de mana si mergeti la psiholog, cred ca doar el o mai poate ajuta. Bafta!

| Doub a răspuns:

Stai cu ea si arata-i ca tu esti o prietena adevarata si o vei sprijini mereu... Spune-i sa nu mai fie trista pentru ca viata e prea scurta sa nu o traiesti la maximhappy! Spune-i ca sunt altii care chiar au de ce sa fie suparati si totusi nu renunta si au incredere in Dumnezeu! baftaa! sa se faca bine:*

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
E trist.
Du-o la un psihiatru şi acela v-a vorbii cu ea plus că îi v-a prescrie un tratament.
Pe curând!

| OoOoOoOnLyMe explică (pentru PedoBarbie):

La psihiatru sa mergi tu! Ce dracu ai? am spus eu ca e nebuna? Hai sictir ca n`am chef de nervi in plus!

| tpuforyou a răspuns:

Poate nu o sa crezi dar putin alcool, nu ar strica, stai de vorba cu ea vezi ce problema are! bafta!

| Maya2014 a răspuns:

Un sfat de luat in considerare maxima: Las-o singura! Are nevoie de liniste, sa-si puna oridine in ganduri, sa se regaseasca.
Insistentele tale nu o vor ajuta, ba din contra o vor face mai agresiva.
Lasa naibii psihologul, una doua la psiholog.
Tuturor li se poate intampla, e ceva normal.Aceasta stare este provocata de un eveniment traumatizant.
Fii alaturi de ea, dar nu o sacai.

| BuGz a răspuns:

Du-o la psiholog!

| Cleopa a răspuns:

Trebuie sa incerci sa o inveselesti cumva, sa o pui sa faca ceea ii place, ma refer la pasiunile ei...si incearca sa o scoti si afara pentru ca o sa o ajute aerul curat sa-si limpezeasca gandurile

| Jijell a răspuns:

Trage-o frumos de manuta si insista pana iese afara. O gura de aer face bine. Iesiti intr-un mediu social, as recomanda o cafenea linistita. Stati la o barfa mica. Orice faci, tine'o ocupata cu ceva, da-i idei constructive. Nu ai mentionat ce i-a provocat depresia, daca ne spui si asta sunt sigur ca vom gasi solutii mai specifice.

Lucrurile astea marunte sunt cele care fac viata frumoasa. Daca nu vrea, fa tot posibilul sa ii explici ca o sa ii fie si mai rau daca sta in casa toata ziua. Am avut si eu perioade in care stateam in casa cu saptamanile, si de vreo 2 ani nu mai suport daca nu ies macar odata pe zi, chiar si 5-10 minute, dar sa ies la aer.

Nu cred ca e inca in situatia sa ajunga la psiholog, am experiente personale si am si prieteni in care o simpla discutie degajata a facut mai mult bine decat o sedinta la un "profesionist" - asta si pentru ca la noi se cam confunda "psiholog" cu "psihiatru", adica nimeni nu e "nebun" sa mearga la unul...

Iti tin pumnii. Daca sunteti prietene bune trebuie sa te asculte.

| OoOoOoOnLyMe explică (pentru Jijell):

Nu am mentionat pentru ca nici eu nu stiu. Nu vrea sa`mi spuna ce a patit, e asa de foarte mult timp. Am incercat sa o fac sa iasa afara dar tot ce`mi spune e " treaba mea ce fac, fac ce am chef ". La ea n`am mai mers de aproape 1 an, pentru ca s`a mutat si e departe si asta ma doare. Asculta doar rock cu mesaje de sinucidere. Nu cred ca a intrat in depresia asta din cauza mutarii, pentru ca deja dinainte sa se mute era asa. Chiar daca nu ma considera cea mai buna prietena a ei, eu o consider, si o voi considera toata viata. Nu avem varste de 11-12 ani, ci de peste 15 -17. Pe mess nu prea vorbeste cu mine, imi raspunde dar dupa 2-3 minute, depinde. Inca astept raspunsuri, merci

| rebecutzaa a răspuns:

Pai ar trebiu sa mearga la psiholog ca sa se descarce de toate gandurile.sau daca nu spune-i parintilor ei, stiu ce sa faca ei.

| Andreeacordos a răspuns:

Du-o la psiholog!

| BiaBybby a răspuns:

Buna. Stai de vorba cu ea. incearca sa o faci sa uite de problema care a adus-o in starea aceasta. Ascultati muzica, adui aminte cat de frumos e sa se bucure de prietenia voastrahappy. Fa in asa fel incat sa o faci sa rada. Sper ca te-am ajutat:*

| Tass_Daissy_1984 a răspuns:

Stai mai mult timp cu ea. vorbeste-i de lucruri pe care ai vrea sa le faceti, de locuri unde ai vrea sa mergeti.adu-i aminte de intamplari frumoase pe care le-ati petrecut impreuna.de faze haioase.fa-o sa inteleaga ca esti langa ea si ca viitorul este roz si nu in culoarea inchisa pe care il vede ea in acest moment.persoanele suferinde de depresie au nevoie de suport moral si de curaj.depresia este o boala urata..mult succes!

| Pană_Luca_1998 a răspuns:

Pai asta e complicat.o fii bff sau nu asta nu mai conteaza! la psiholog sunt 90% sigur ca nu e cazu'. stiu cum e.prietenul meu a fost depresat 3 luni. iincearca sa o iei cu lugu lugu, mai liniststeo, ascultati cate o melodie calma lenta sau chiarr sa vorbiti in familia ei! nu e nimic ciudat in face asa.chiar e bine sa vorbesti cu familia.sau daca chiar nu incearca sa iesiti mai multe prietene la o cafenea retrasa si linistita si mai vorbiti despre altceva..ganduri de viata. ce servici va avea etc.si chiar si sa va mai distrati cum ar fi barfitul[putin]citit comice si uitat la filme amuzante! eu asa lkam scos pe prietenul meu din depresie