| CasseyTzu a întrebat:

Ce faci cand simti ca esti in impas?
Pe scurt, am o prietena care este in afara tarii si se afla acum intr-un impas, eu cred ca este inceput de depresie... vorbim zilnic si cum putem, dar, eu simt ca este in locul ala mic, negru si intunecat din suflet.
Pe langa toate problemele de zi cu zi s-a mai strans si "covid" - asa ca nu munca, no relatii sociale, casa 24/24 intre 4 pereti.
Cum pot sa o ajut?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să o ajuți trebuie să cunoști adevărata cauză a impasului ei. Ea trebuie să îți ceară ajutorul. Nu poți să ajuți pe cineva care nu are nevoie de tine, doar fiindcă ți se pare ție că ar avea nevoie de ajutor. Apoi dta trebuie să reprezinți penrtru ea o autoritate, să asculte de tine. Nu poți să schimbi viziunea și situația internă a cuiva de la distanță numai cu intenții bune. Nu există rețetă pentru asta.

| anonimg a răspuns:

Oamenii nu ar mai cădea în depresie dacă s-ar încrede în Dumnezeu. Credința că Dumnezeu te iubește chiar în mijlocul necazului și strâmtorării, nu doar că îți dă putere să treci cu bine peste probleme, ci ea este atât de mare încât te poți bucura în același timp să îți faci planuri de viitor.
Nu voi putea înțelege cum oamenii aleg să își ducă singuri poverile vieții, când ei le pot aduce înaintea lui Dumnezeu.
Dacă noi oamenii am fost creați de Dumnezeu ca să fim dependenți de El, atunci nu vom putea funcționa bine dacă alegem altceva.
Spune-i prietenei tale să contacteze biserica adventista de ziua a șaptea din zona ei (sau asociația adra), și va fi ajutată în toată privințele.
Nu puține sunt cazurile când Dumnezeu înlătură orice sprijin omenesc, pentru ca omul măcar în aceste clipe să își îndrepte privirile spre Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu știe că omul nu va putea fi fericit pe deplin fără El, nici în viața aceasta și nici în cea viitoare.
Nu este o rușine, ci un privilegiu ca să ne plecăm genunchii înaintea Aceluia care ne iubește și Și-a dat viata, pentru ca noi să ne bucurăm de viața veșnică. Și ne putem bucura încă de pe acum, chiar în viața aceasta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un animal de companie ar fi binevenit sau îi poți sugera diverse activități distractive cum este sportul de exemplu, lucruri noi adică.

| Adrian5575 a răspuns:

Poate o ajuta gatitul. Sa incerce niste retete noi de pe internet poate fii amuzant. Si pe urma sa iti arate cum a iesit. Sau daca tot aveti timp de petrecut impreuna, puteti sa creati niste jocuri amuzante, ceva ce ar tine-o mai mult ocupata. Trebuie doar putina creativitate.

| VanesaParadis a răspuns:

Zi-i sa-si ia un job care se poate face de la domiciliu, ceva pe calculator, daca tot e deprimata macar asa nu se mai gandeste la ale ei si face niste bani ca sa se consoleze cu ei.