| Dreamer12345 a întrebat:

stiu ca nu e foarte etic sa iti publici problemele personale, dar am nevoie de un sfat, de o parere. Am avut o copilarie nasoala, ai mei au divortat si mama s-a recasatorit, si, tatal meu vitreg e foarte... naspa. Am crescut numai in certuri, amenintari, strigate, si toate cele, si ca orice om, m-am cam saturat, anul viitor fac 18 ani, iar cand termi liceul m-am hotarat sa plec de acasa, adica sa ma mut singura, sa ma rog cu prietenul meu, si sa fiu independenta. Credeti ca e un pas bun? Ai mei ar putea sa ma opreasca, gen, sa nu ma lase, sau? Dati-va cu parerea va rog. sad

Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Daca e asa nasol acasa, nu e un pas foarte rau, dar trebuie sa fi hotarata.
Pentru independenta de care vorbesti tu trebuie si un salariu, daca nu chiar sa lucrezi si tu si prietenul.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Poate ar trebui sa mai dai unele detalii. Acele "certuri, amenintari, strigate..." se refera la relatia dintre cei doi (tata si mama), sau dintre el (tatal vitreg) si tine?

| anonimg a răspuns:

Niciodata deciziile nu se iau sub impuls sau sub emotii sau cand esti nervos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea ar trebui sa ai o descutie serioasa cu parintii tai,
sa le explici ce ai pe inima, ei sigur te vor intelege sunt parintii tai la urma urmei. si mai gindesti cu plecarea de acasa, deoarece inainte de a pleca de acasa trebuie sa ai o locuinta un joob.
nu este asa usor cum crezi...

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Din punct de vedere legal nu au cum sa te opreasca. Daca tu asta iti doresti fa-o fara sa te uiti inapoi, incearca sa uiti si sa nu repeti greselile facute de parintii tai happy. Lupta pentru independenta ta, fii ambitioasa, muncitoare si evita problemele happy

| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Buna happy
Pai daca tu tii la aceasta idee sa te muti singura cu prietenul tau, la 18 ani vei putea, chiar daca tatal tau nu-i de acord, dar s-ar putea sa se supere si sa faca scandal! Ai grija, hai ca esti mare te descurci happy

| Mari_Marilena_1985 a răspuns:

Fii sigura ca mama ta nu te va lasa sa pleci, dar daca nu poti sa rezisti acasa, e mai bine sa te muti

| Amrita25 a răspuns:

Off draga mea. Raspunsul meu din suflet este sa mai reflectezi la mutatul cu prietenul. S-ar putea sa cauti in el toata dragostea de care ai nevoie si de care ai fost privata si crede-ma k ei nu sunt asa sensibili ca noi. Cand te muti cu iubitul trebuie sa fii puternica, independenta atat financiar, cat si sentimental, sa fii constienta ca exista zile bune si zile mai putin bune si de asemenea exista si anumite cuvinte care zboara din gura barbatilor si care ranesc.
Sa nu ma intelegi gresit, nu e un pas totalmente eronat, dar trebuie sa fii financiar stapana pe tine si sa poti pleca daca ai neplaceri, nu sa ramai in casa cu el doar pentru ca nu ai unde pleca.
A, si fii sigura ca parintii vor obiecta si k vei avea probleme cu ei. Dar daca crezi ca pasul e bun si aveti din ce va intretine, incearca!
Mult succes scumpa.

| maduta563 a răspuns:

Gandeste bine

| Diddy300 a răspuns:

Daca uh asta chiar asta simti trebuie sa o faci, si mama mea cu tatal meu au divortat dar tatal bun era mai rau ca tatal vitreg eu nu prea il cunosc si nici nu as vrea, parintii nu ar avea de ce sa nu te lase vei fi majora deci poti face ce vrei cu viata ta, dar totusi nu iti abandona mama ea este persoana care tea dat viata si orice ai face ia te.ar ierta... iti urez mult NOROC, si sper ca te.am ajutat happy