| anonim_4396 a întrebat:

Buna tpu.Am o mica povestioara destul de trista.In urma cu cativa ani cand eu eram mai mica mama si tatal meu biologic s-au despartit.Eram mica nu stiam ce inseamna aveam doar 3 ani.Acum 10 ani mama s-a recasatorit cu un italian.M-a dus in Italia cand eu aveam 3 ani, eu merg de acord foarte bine cu tatal meu vitreg de fapt mergeam...acum 4 ani jumatate mama a vrut sa ne mutam din nou in Romania pentru ca erau certuri pana dimineata tarziu si eu aveam de suferit si ea la fel.Acum cica s-ar fi rezolvat problemele intre ei...am zis ok fie...m-am mutat din nou cu mama.De 7 luni locuiesc cu ea si tatal meu vitreg aici in Italia.La inceput totul mergea perfect...dar de cateva luni iar au reinceput certurile...Va spun sincer nu mai suport. daca nu ar fi pentru prietenul meu ce locuieste in Romania...cu viata pe care o am aici mi-as fi taiat venele de mult.El imi da putere si imi stie bine problemele si mereu imi spune ca voi reusi sa trec peste.Eu cedez din ce in ce mai mult...nu mai pot. Vreau sa il sunt pe tatal meu biologic ce locuieste in Romania sa mearga la tribunal si sa faca ceva sa ma ia el.Intrebarea este:Se poate ca tata sa se duca sa imi ceara custodia? Si daca da....ma vor pune pe mine sa aleg intre el si mama?(am 13 ani) Multumesc enorm pentru raspunsuri :*

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent, conform noului Cod civil, instanta stabileste doar domiciliul minorului la un parinte, minorul fiind incredintat ambilor parinti.
Sigur ca tot instanta poate stabili domiciliul la celalat parinte, daca este cerut de acesta si daca s-au schimbat conditiile avute prima data. Si tu vei fi ascultat cu cine vrei sa stai. In functie de probele administrate instanta va schimba ori nu domiciliul.

| onasis1961 a răspuns:

Mai rezista 5ani si apoi poti sa faci ce vrei cu viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cum ti-au spus toti, tatal poate cere custodia. Dar, sint niste semne de intrebare. Cum se face ca mama ta nu se intelege cu nimeni? De ce suporta acea situatie cu vesnice certuri? Nu e constienta ca mai rau iti face? Cu 2 lei in plus in Italia fata de Romania, nu inseamna un trai mai bun. Tatal tau biologic are posibilitati de a te tine si a te intretine? Nu este recasatorit? Daca da (barbatii nu stau singuri), noua lui sotie te accepta? Vei putea trai alaturi de ea si fratii vitregi, sau va fi mai rau? Una este o vizita si alta este un trai in comun. Sa nu cazi din lac in put! Nu conta pe faptul ca odata ajunsa "la tata" in Romania, vei putea pleca sa stai cu iubitul tau. Vei ajunge intr-o casa de copii.
Mai bine discuta serios cu mama, trezeste-o la realitate si spune-i ca tu nu mai suporti situatia. Eventual, apeleaza acolo la Protectia copilului.

| mary4048 a răspuns:

Evident ca tatal tau poate cere custodia ta.dar e dispus s-o faca? Mama ta iti cunoaste suferinta? Ma gandesc ca esti totusi la varsta la care ar trebui sa fi mai mult in preajma mamei.Roaga-ti tatal sa vorbeasca cu mama si sa-i spuna ca daca nu rezolva situatia va cere custodia ta..si da..la tribunal va trebui sa-ti exprimi optiunea.Iti doresc liniste maxima!

| Robin0744 a răspuns:

Da, un părinte poate să ceară încredințarea minorului. Dar justiția se pronunță, tu exprimi doar o opțiune.

| MayanMistica a răspuns:

Nu ma pun in pielea copilului ci a mamei. Cineva spunea ca si cu doi lei in plus sau in minus tot un drac si ce ar conta daca s-ar intoarce in Romania?! Sa stiti ca viata in Romania nu mai e chiar atat de usoara si ma gandesc ca femeia aceea incearca sa se stabileasca in Italia cu gandul ca mai tarziu fiica ei va prinde radacini acolo si se va aranja cumva. Ca sa te aranjezi intr-o tara straina si cu un copil dupa tine e foarte greu. Cine spune ca nu, minte. Asta pentru ca ai nevoie de support financiar si moral, pentru ca prin casatorie se pot rezolva multe rahaturi birocratice.Un drept de munca, cetatenia. E usor sa pleci in alta tara si sa stai/lucrezi illegal.Dar e corect? Si nu doar in fata legii ci chiar si pentru cei din jurul tau. A provoca o ilegalitate afecteaza si familia. De aceea mama ei s-a recasatorit cu acel domn din Italia poate si pentru faptul ca isi dorea ca relatia ei sa fie legala iar drepturile ce I se cuvin sa le poata cere pe calea permisa. Ca sunt certuri ...nicio familie nu-I perfecta. Stresul fetei poate proveni si de la faptul ca este in alta tara, poate unde nu s-a adaptat atat de usor. Daca tatal va cere reincredintarea se va ajunge la proces. Tatal va trebui sa faca dovada ca are suficiente resurse sa-si intretina copilul. Ca dispune de locuinta, de un salariu bun si ca ce are el in Ro este mult mai bun pentru copil. Doar cuvantul ei nu ajunge. Procesul poate dura si 2-3 ani, in functie de termenele care se dau ( e cam 1 termen pe luna) plus ca mai e si vacanta de vara. De asemenea avocatii costa, plus toate hartiile pe care mama ei le detine ca fiind doveditoare vor fi traduse si apostilate pentru dosar.Toate costa bani. Mama ta lucreaza sau va plati toate aceste costuri din banii italianului? Este dispus italianul sa plateasca atata? Vorbesc in cunostinta de cauza si va spun ca eu am platit cam 3000 euro pentru un astfel de proces. O sa ziceti: si ce conteaza banii? Conteaza al naibii de mult cand nu ii ai...
Succes

| MayanMistica a răspuns:

M-a dus in Italia cand eu aveam 3 ani, eu merg de acord foarte bine cu tatal meu vitreg de fapt mergeam, acum 4 ani jumatate mama a vrut sa ne mutam din nou in Romania pentru ca erau certuri pana dimineata tarziu si eu aveam de suferit si ea la fel.Acum cica s-ar fi rezolvat problemele intre ei am zis ok fie.m-am mutat din nou cu mama.De 7 luni locuiesc cu ea si tatal meu vitreg aici in Italia.

Eu n-am inteles pasajul asta.Deci tu ai plecat acum 10 ani in Italia si ai stat 5 ani si jumatate dupa care au inceput certurile si mama ta a vrut sa va mutate inapoi in Romania. Dupa care s-au rezolvat problemele si te-ai mutat din nou cu mama ta si de 7 luni locuiti iar impreuna.Aici n-am inteles : In aia 4 ani dupa certurile alea tu si mama ta ati locuit in Romania sau te-a trimis pe tine singura ea continuand sa locuiasca in Italia? Ca mie la o socoteala simpla imi da ca tu/voi ati locuit in afara Italiei vreo 4 ani. Prietenul de il ai in Romania banuiesc ca l-ai facut in perioada in care ai locuit cu mama ta in timpul in care ei doi erau certati. Ca nu vad sa fi avut prieten la 3 ani pentru care sa fi in stare sa-ti pastrezi viata.
Lasand la o parte ca doar prietenul ala te tine in viata, altminteri tu ti-ai fi pus capat zilelor. Mama ta nici nu cred ca conta prea mult pentru tine, nici suferinta ce I-o provocai ca te omorai, prietenul conta!
In alta ordine de idei: tu banuiesc ca stii italiana si cu atat mai mult intelegi de ce se cearta ei mereu. E de la bani, de la faptul ca mama ta poate nu are o stabilitate financiara sau poate pentru ca tatal tau vitreg mai scapa in strachini?! Vezi care e motivul pentru care mama ta e stresata si refularea ei se rezolva doar prin cearta. Incearca sa vorbesti cu ea si sa te pui in pielea ei. E inselata? Nu uita ca esti fata si intr-o zi vei fi femeie si tu la randul tau si nu stie ca pamantul. E vorba de instabilitate financiara? Crezi ca ei ii e usor sa stie ca depinde de el si daca italianului I se taie macaroana va taie de la toate cele plus ca va poate arata usa. E vorba de un job? Gandeste-te ca asa cum tu acum vrei sa pleci si ea va ramane probabil singura sufleteste singura alinare va fi munca.Este valabil si in cazul in care ai ramane dar peste cativa ani tot ti-ai vedea de viata ta. Inainte sa judeci parintele umbla in pantofii lui si vezi daca iti sunt comfortabili. Pune-te o clipa doar in situatia ei fara a inflori si fara a pune problema doar in favoarea ta.

| Arl34 a răspuns:

Salut,este evident ca poate sa-ti ceara custodia.La varsta ta in mod normal se sta cu mama.Ea iti stie suferintele? Uite iti poti suna tatal biologic si sa-i zici s-o sune pe mama ta si sa-i zica ca daca nu rezolva problemele iti va cere custodia...Eu chiar asi dori sa ai liniste deplina! Te salut!

| DanyelGabryel a răspuns:

Se poate cu siguranta doar k uneori nu e la fel cum ar trebui intr-o familie poate si mamei nu-i place in situatiea in ca esti dar tu ar trebui sa comunici inainte sa te duci la tatal tau k cine stie tati uni dintre ei sunt rai la comportament nai voie aia intelegi ce vreau sa spun eu am 16 ani si nu vreau sa trec prin ce treci tu dar trebuie sa intelegi ca asa e viata si trebuie sa o acepti si cu bune si cu rele! ok bafta si tinete tare pentru ca merita uni copii nu am mama sau tata pentru a se bucura asa ca fi fericit ca ai si ce sa zic asculta sfaturile care ti le dau ok!