| ___IDQe a întrebat:

Fratele meu vitreg are drept de moștenire chiar dacă tatăl meu a divorțat de prima femeie și s-a recăsătorit a doua oară?

Din a două căsătorie ca copii sunt eu și soră-mea.

Are drept la moștenire și el fratele vitreg din prima căsătorie a tatălui meu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare copil are drept de mostenire dupa parintii biologici, asa ca fiul din prima casatorie a tatalui tau are drept la mostenire dupa el, asa ca veti fi 3 copii la mostenire si mama ta, daca va fi in viata la decesul tatalui.

| johnnny123 a răspuns:

Evident că are drept de moștenire. Faptul că tatăl tău a divorțat de mama lui și s-a recăsătorit nu schimbă cu nimic faptul că este fiul lui biologic.

Răspuns utilizator avertizat