| DaDaDaDa69 a întrebat:

Sunt băiat si am 15 ani. Nu am avut niciodată o iubita. Stiu ca pare ca sunt vreun idiot dar am emoții foarte mari in preajma fetelor...frumoase. big grin nu prea stiu ce ar trebui sa le vorbesc. Spre exemplu in vara in 2013 a venit in sat la mine o fata foarteee frumoas din Germania dar șstiia romana. Chiar si acum îmi place de ea insa nu prea mai am curajul sa ii scriu pe facebook pentru ca na, ma gândesc ca s-a saturat sa ii tot scriu. Dar chiar si atunci cand ii scriam îmi raspundea frumos. MA PUTETI AJUTA SI PE MINE CU VREUN SFAT? Multumesc anticipat! happy

Răspuns Câştigător
| AndreyFsk a răspuns:

Frate, fetele respectiv femeile sunt foarte greu de inteles. adica mie cel putin asa mi se pare.
1. Tu nu trebuie să le arăți prea multă afecțiune, îți spun asta din propria experiență, ce e mult, strică! Știu că pare destul de aiurea dar fetelor le plac băieții mai tăcuți respectiv mai reci (nu este valabil la orice fată, fiecare cu personalitatea, pretențiile ei)
2. Am o părere foarte bună personal de persoanele care și-au văzut de treabă până la 15-16 ani și au învățat și au lăsat dragostea pentru viitor, deoarece așa trebuie făcut.
3. Ai emoții în preajma fetelor? Vorbește-le frumos, cât poți tu de frumos, totul să fie de la tine să fie original, asta le va topii, dar cum am spus și mai sus, cu limită, altfel te vor lua de fraier.
4. Încearcă să găsești fata care îți lasă ea mesaj, te caută ea, nu cea pe care tu vrei să o cucerești, nu va merge.
5. Găsește o fată pe placul tău, o fată plăcută, alături de care să te simți în largul tău și să puteți vorbii deschis.
6.Să nu crezi niciodată că o fată cuminte și iubitoare va fi atrasă de un drogat care bea și fumează, NU, va fi atrasă de un băiat puțin rebel dar inteligent care nu ar fuma sau bea cu atât mai puțin droga vreodată.
6. Din câte am reținut ești mai timid, nu-i nimic, dacă placi o fată, încearcă să iei legătura cu prietena ei cea mai bună, poartă-te cuviincios cu prietena sa și aceasta îi va spune tot fetei pe care tu vrei să o cucerești să zic așa și va fi atrasă.
7. Leagă-te de orice prinzi care are legătură cu ea, oferă-i flori la prima/ a doua întâlnire cum consideri tu.
8. Vorbește frumos, fără înjurături și alte penibilisme de față cu ea sau cu alte fete, vei părea penibil, mitocan și nesimțit.
9. Fă o impresie bună fetei, arată-i că ești un băiat bine-educat.
10. Pe parcurs încearcă să devi tu, să te comporți ca de obicei cu ea și vezi ce reacție are, de obicei se atașează de tine și nu o deranjează.

Multă baftă! Sper că te-am ajutat!

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Cum să-i spun ce simt?
„Aş vrea să-mi răspundeţi la o întrebare. Cine trebuie să spună primul că s-a îndrăgostit, el sau ea?" — Laura.
IMAGINEAZĂ-ŢI că există cineva pe care l-ai întâlnit recent sau pe care-l cunoşti de ceva timp. Ai vrea să-ţi fie mai mult decât prieten. Eşti sigură că simte la fel ca tine, dar e prea timid ca să o spună. Aşa că te întrebi dacă n-ar fi o idee bună să faci tu primul pas.
Dar înainte de a merge mai departe, să ne gândim cum privesc lucrurile cei din jurul tău — membrii familiei tale şi comunitatea căreia îi aparţii. De pildă, e cumva la voi obiceiul ca părinţii să-ţi găsească un partener de căsătorie? Probabil că te gândeşti, şi pe bună dreptate, că atât curtarea, cât şi căsătoria sunt chestiuni personale. Totuşi, creştinii ar trebui să facă tot posibilul să nu-i ofenseze pe alţii fără rost. Totodată, ei caută să ţină cont de sentimentele celor dragi.
Totuşi, în multe ţări, e ceva cât se poate de normal ca tinerii să-şi aleagă singuri tovarăşul de viaţă şi să petreacă o perioadă de cunoaştere înainte de a se căsători. Ar fi greşit dacă ea ar lua iniţiativa în a-şi exprima sentimentele faţă de el? În această situaţie trebuie luat din nou în calcul modul în care sunt privite lucrurile în familie şi în comunitatea respectivă. Ar putea un asemenea gest să şocheze sau să jignească?
Ce spune Biblia în această privinţă? În timpurile biblice, Rut, o femeie temătoare de Dumnezeu, i-a propus lui Boaz să se căsătorească cu ea. Iar Iehova i-a binecuvântat eforturile (Rut 3:1–13)! Bineînţeles, Rut nu era un copil. Ea era văduvă, deci cu siguranţă avea o vârstă la care se putea căsători. Ea nu a fost neserioasă cu Boaz şi nu a flirtat cu el. Rut a respectat cu stricteţe legile lui Dumnezeu referitoare la căsătorie. — Deuteronomul 25:5–10.
Poate că ai o vârstă la care e normal să te gândeşti la căsătorie şi probabil că există un anume tânăr care îţi place. Totuşi, a-ţi deschide inima în faţa cuiva care, poate, nu simte la fel este o chestiune delicată, riscantă. E ca şi cum i-ai da cuiva inima fără să ştii ce va face cu ea. Va fi atent sau o va scăpa din mâini? Cea mai bună cale de a evita o situaţie stânjenitoare sau un dezastru afectiv este să urmezi principiile biblice.
Fii prevăzătoare
Poţi foarte uşor să te laşi pradă visării cu ochii deschişi. Chiar ţi-ai putea imagina ziua nunţii şi tot ce urmează după aceea. Deşi visurile cu ochii deschişi sunt frumoase, totuşi, nu sunt decât iluzii! Ele pot naşte dorinţe pe care nu le poţi împlini. Aşa cum zice Biblia, „o speranţă amânată îmbolnăveşte inima" (Proverbele 13:12). Visarea cu ochii deschişi îţi poate întuneca judecata. În Proverbele 14:15 se spune: „Omul prevăzător ia seama bine cum merge". A fi prevăzător înseamnă a avea bun-simţ şi o judecată sănătoasă. Dar cum poţi fi prevăzător când dragostea te-a prins în mrejele ei?
Mai întâi de toate, „lucrează cu cunoştinţă" (Proverbele 13:16). O tânără a spus: „Nu poţi iubi cu adevărat pe cineva decât după ce-l cunoşti". Înainte de a-ţi da inima cuiva, fii atentă la cum se comportă şi cum vorbeşte. Observă cum îi tratează pe cei din jur. „Vorbeşte cu prietenii lui, cu adulţi care-l cunosc bine", sugerează un tânăr. Are el „o bună mărturie" din partea celor din congregaţie (Faptele 16:2)? De asemenea, „poate fi de mare folos să ieşiţi în grup şi chiar să-i cunoşti familia", spune o tânără pe nume Isabel. Astfel de ocazii îţi permit să-l observi fără să fii în tensiune.
Deşi a cunoaşte pe cineva urmând aceşti paşi pretinde timp şi răbdare, în felul acesta vei putea vedea atitudini, trăsături de caracter şi calităţi care fie îţi vor întări, fie îţi vor schimba sentimentele faţă de el. Proverbele 20:11 afirmă: „Chiar şi un copil [sau un tânăr] este cunoscut după faptele lui: dacă purtarea lui este curată şi dacă este dreaptă". Într-adevăr, mai devreme sau mai târziu, acţiunile îi vor dezvălui adevărata faţă.
Aşadar, fii înţeleaptă şi respinge tentaţia de a te repezi să-i spui ce simţi pentru el. Să zicem că ai făcut pasul, iar el răspunde afirmativ. Odată cu trecerea timpului însă ţi-ai putea da seama că nu este un partener de căsătorie potrivit. Dacă ţi-ai exprimat deja sentimentele, punând capăt relaţiei îi vei provoca durere, poate chiar o durere profundă.
Impresia pe care o faci
E posibil ca şi el să te remarce pe tine! Ai o comportare care reflectă calităţi plăcute lui Dumnezeu? „Am observat o mulţime de fete care nu se îmbracă cum se cuvine", spune Isabel. „Dacă vrei să te remarce o persoană spirituală, trebuie să te îmbraci cu modestie." Indiferent de tendinţele modei, dacă vei avea „o vestimentaţie bine aranjată, [şi te vei împodobi] cu modestie şi judecată sănătoasă", vei fi mult mai atrăgătoare pentru un bărbat care vrea să-i placă lui Dumnezeu. — 1 Timotei 2:9.
Biblia îi mai încurajează pe creştinii tineri să fie „un exemplu. . . în vorbire" (1 Timotei 4:12). Vorbirea dezvăluie foarte multe despre cineva. Ce ar trebui să faci când ţi se iveşte ocazia să porţi o discuţie cu tânărul respectiv? Dacă e timid, s-ar putea să nu se simtă la largul lui, să fie emoţionat. O tânără pe nume Abbie spune: „Poate că va trebui să începi tu conversaţia ca să vezi cum reacţionează".
Dar cum să faci? Dacă vorbeşti întruna despre tine, el ar putea trage concluzia că eşti egocentrică şi superficială. Biblia ne sfătuieşte să privim ‘cu interes personal nu doar propriile noastre treburi, ci şi treburile celorlalţi’ (Filipeni 2:4). Întrebându-l câteva lucruri despre el sau despre ceea ce-l preocupă, poate că-l vei ajuta să se deschidă puţin.
Nu e potrivit să ai o ‘limbă vicleană’ şi ‘buze mincinoase’ (Psalmul 120:2). Un bărbat cu discernământ îşi dă seama că această vorbire este neserioasă. Totodată nu spune unele lucruri doar pentru că bănuieşti că el ar vrea să le audă. Şi aceasta mai ales dacă abordaţi subiecte serioase, de pildă obiectivele spirituale. Fii întotdeauna tu însăţi, încercând să fii sinceră, deschisă, onestă. Doar aşa vei şti dacă vieţile voastre se îndreaptă în aceeaşi direcţie.
Dacă nu-ţi dă nici un semn
Dar ce poţi face dacă, în ciuda eforturilor tale discrete nu se naşte nici un sentiment romantic? Poate că au trecut deja câteva săptămâni sau luni. Oare ar trebui să pui rezerva lui pe seama timidităţii? Ar fi bine să te întrebi: Dacă e chiar atât de timid, este el pregătit pentru căsătorie? Dacă ne-am căsători, ar lua iniţiativa în calitate de cap al familiei sau ar aştepta să o fac eu (1 Corinteni 11:3)? Te-ai mai putea gândi: Este el într-adevăr timid sau pur şi simplu nu-l interesez? Aceasta din urmă ar fi o constatare dureroasă. Dar, acceptând-o, vei evita situaţia incomodă în care te-ai putea afla dezvăluindu-ţi sentimentele cuiva care pur şi simplu nu simte nimic pentru tine.
Te-ai putea gândi că el a arătat totuşi interes romantic faţă de tine, că are nevoie de mai mult timp pentru a şi-l manifesta şi că ar reacţiona dacă l-ai încuraja puţin. Se prea poate. Dar, dacă te hotărăşti să iei iniţiativa, trebuie să înţelegi că acest lucru este riscant. Ar trebui să te gândeşti bine nu numai la ce vei spune, ci şi la momentul în care o vei face.
Ai putea considera, de exemplu, că e mai bine să-i dai de înţeles că ţi-ar face plăcere să-ţi acorde atenţie decât să-l şochezi spunându-i direct că te-ai îndrăgostit de el. Într-un cadru potrivit şi o atmosferă relaxată, i-ai putea spune pur şi simplu că ţi-ar plăcea să-l cunoşti mai bine. Nu-ţi face probleme dacă nu vei găsi cele mai potrivite cuvinte. Sentimentele sincere de dincolo de cuvinte sunt mai convingătoare decât vorbele în sine. Aminteşte-ţi că tu nu faci altceva decât să-ţi exprimi dorinţa de a începe o perioadă de curtare, nu de a-l cere în căsătorie. Totuşi, iniţiativa ta l-ar putea surprinde, aşadar lasă-i timp să se obişnuiască cu ideea.
Dacă ai ajuns să-l cunoşti cu adevărat şi te-ai convins că este amabil şi plin de consideraţie, atunci nu trebuie să te temi că te va dispreţui sau înjosi. Dar cum ar trebui să reacţionezi dacă răspunsul lui este un nu spus cu tact, dar ferm? Şi cum ar trebui să procedeze un tânăr în această situaţie? Într-un articol viitor se va răspunde la aceste întrebări.
[Note de subsol]
Unele nume au fost schimbate.
Deşi articolul se adresează tinerelor, tinerii, precum şi alte persoane care intenţionează să curteze pe cineva, vor găsi utile sfaturile biblice date aici.
Căsătoriile hotărâte de părinţi nu sunt neapărat nefericite. În timpurile biblice, de pildă, căsătoria lui Isaac şi a Rebecăi a fost aranjată. Dar Isaac „s-a îndrăgostit de ea" (Geneza 24:67, NW). Ce învăţăm de aici? Să nu ne grăbim să desconsiderăm obiceiurile locale atâta timp cât ele nu contravin legii divine. — Faptele 5:29.
Capitolele 28 la 31 din cartea Tinerii se întreabă — Răspunsuri practice, publicată de Martorii lui Iehova, te pot ajuta să hotărăşti dacă cineva este sau nu un partener de căsătorie potrivit.
[Legenda fotografiei de la pagina 22]
Dacă-l observi cum se comportă, e posibil să-ţi schimbi sentimentele faţă de el
[Legenda fotografiei de la pagina 22]
Dacă te interesează un tânăr, vorbeşte cu adulţi responsabili, care îl cunosc

| pastru009 a răspuns:

Nu pari idiot. Pari normal. Asta in primul rand.
In al doilea rand, e normal sa ai emotii. Nu te vaneaza si te omoara daca ii vei mai zice ceva. Si inca o chestie: o vei deranja atunci cand iti va spune ea, nu din cauza presimtirilor tale de nefolos. Nu ai nevoie de curaj sa ii vorbesti. Poarta-te normal, fii tu insati si vorbeste-i. Iar daca iti raspundea frumos, inseamna ca nu o deranjai. Si nu cred ca s-a saturat. Vezi cum faci... poate o sa fiti impreuna daca te comporti ca un om normal(vorbeste-i precum un prieten. ii zici buna si o intrebi ce mai face, gasesti subiecte de discutat si tot asa). E foarte usor sa pui intrebari, dar e mai greu daca teama te va conduce.
Nu ai de ce sa te temi. Daca nu o placeai, i-ai fi vorbit precum un om normal. Ei bine... nu iti spun sa te prefaci ca nu o placi, fiindca nu e posibil, dar iti spun sa te imprietenesti cu ea si sa ii stai alaturi si dupa va veni si vremea primei intalniri.
Si nu iti face griji ca esti prea mic pentru o relatie. Normal, eu as fi impotriva unei relatii daca as fi avut un copil de varsta ta. Dar din alte puncte de vedere, as zice ca e bine sa experimentezi. Sa vezi daca ea este aleasa ta. Daca nu, o sa mai fie fete(nu iti face griji). Ideea principala ramane sa te pui cu burta pe carte, fiindca vezi sigur in ce vremuri traim si nu cred ca doresti sa fi un subaltern(nimeni nu doreste, dar ierarhia himerica ne prinde pe toti din urma).
Indiferent daca ea este aleasa sau nu, tu trebuie sa te concentrezi pe scoala acum, fiindca timpul pentru iubite si familii vei avea din belsug peste cativa ani buni. Un bun sfat: daca doresti fa-ti o iubita, dar gaseste-ti un echilibru intre scoala si ea. Adica sa nu te concentrezi prea mult pe scoala in timp ce o ignori si viceversa(sfatul meu). Dar un sfat si mai bun: vezi-ti de carte acum si dupa ce iti termini o facultate, faci rost de slujba(slujba ce poate sa intretina o familie=salariu mare) si o casa sau un apartament cu 3 camere(3 camere, ca si copiii tai sa aiba o camera doar a lor), iti intemeiezi o familie cu femeia iubita(si vor fi multe).
Esti inca tanar si nu te grabi cu fetele. Foloseste-ti acum creierul fiindca este plin de neuroni. Cu cat vei imbatrani, cu atat mai mult vei pierde din ei.
Si nu iti face griji cu faptul ca te mint (am tot 15 ani). Doar ca eu constientizez lumea de afara de cand sunt mic si e inselatoare(ar fi trebuit sa stii acest lucru pana acum, sa-l fi experimentat).
Si treci peste emotii. Fetele sunt si ele oameni ca si tine, nu te vor musca.winking
Sper ca ti-am fost de folos.

Răspuns utilizator avertizat
| dudulica34 a răspuns:

Nu mi se pare ca ai fi un idiot daca nu ai avut o relatie pana in prezent si nici nu se termina viata ta ai sa vezi ca ai sa iti gasesti o persoana care sa fie peplacul tau si incearca sa nu fii gen vreun cocalar cum sunt majoritatea baietilor din ziua de azi mai intai daca iti gasesti fata pe care o placi trebuie sa te imprietenesti cu ea incat ea sa aiba incredere in tine dupa poti s o "seduci" cu gesturi mici detalii plibari in natura chestii originale nu chestii lame si in legatura cu aceasta fata din Germania relatiile la distanta sunt extrem de coplesitoare si ti-as recomanda sa ramai la stadiul de prietenie cu ea este doar o recomadare poti face cum vrei

| Maiuta a răspuns:

E trist ca e in Germania...dar tu continua sa vorbesti cu ea, nu esti idiot daca esti timid, nu esti atat de timid incat sa nu poti vb cu fetele

| DaDaDaDa69 explică:

Mulțumesc mult tuturor! Si i legătură cu învățatul si toate alea....eu nu vrei sa îmi întemeiez o familie, ci sa cunosc fete, sa fiu împreună cu ele dar asta nu înseamnă ca nu voi mai învăța. Mersi tuturor! Sincer, daca puteam va dădeam tuturor funda! big grin si stiu ca e ciudat faptul ca îmi place de o fata din alta tara dar sincer, nu prea este vrei fata in sat la mine de care sa îmi placa. Mie îmi plac foarte mult fetele mai timide, cum e ea...sad laughing