| Lorє๔คnค a întrebat:

TPU.Sunt,dupa parerea mea o nerecunoscatoare, pentru ajutorul dat de altii...
Fac pregatire cu o profesoara de engleza, care e verisoara bunicului meu, si chiar daca la inceput mi s-a parut un pic dura, intr-un fel, am descoperi ca nu e deloc cum ma asteptam eu, de fapt seamana cu bunicu la comportament, amuzanta, rabdatoare, si prietenoasa...
Dar dupa ultima ora de pregatire, care a fost Joia trecuta, bunica m-a intrebat, ca sa stie ce fac eu acolo si daca e multumita de mine(ea nu e platita, pentru pregatire, profesoara)si eu i-am spus ca am stiut, dar m-am incurcat la unele intrebari, iar bunica mi-a zis ca trebuie neaparat sa stiu la perfectie, pentru ca ea nu e platita, ca intr-un fel sa nu ma creada proasta.
Iar eu atunci m-am intristat, si am crezut ca sunt o proasta, o nestiutoare, ...amintindu-mi ca am fost racita, si am dat test initial la engleza, si nu stiu ce va zice de nota mea... off, DECI INTREBAREA MEA E CUM SA-I SPUN CE NOTA AM LUAT, FARA SA O SUPAR SAU SA MA MAI SIMT EU PROASTA, IN VREUN FEL, SI SA POT SA AM INCREDERE IN MINE, SI NU IN BUNICA. Dau funda.

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Pai bunica nu-ti cunoaste capacitatea ta la engleza, tu iti cunosti limitele, tu stii pana unde poti ajunge si cat poti sa inveti.Singura trebuie sa indepartezi toate jignirile si vorbele injositoare pentru ca stii ca nu e asa, stii ca tu esti de mai mult, stii ca tu poti mai mult.

| ATHOS a răspuns:

Eu cred ca cel mai bine este sa fii sincera. Vei avea mult mai mult de castigat. Matusa profesoara va sti mai bine ce e de facut daca cunoaste adevarul.
Bafta!

| piciuk a răspuns:

Se intampla si la case mai mari. asta e! o nota mica nu inseamna ca e nenorocire. explica-i bunicii ce ne-ai zis si noua, ca ti-a fost rau. te va intelege, iar ca sa te ierte, invata mai mult. iar cat despre ceea ce a zis bunica ta. tu te duci acolo sa inveti de la profesoara, nu ca sa stii totul dinainte, ca altfel la ce te mai duci?

| Gabitza a răspuns:

Ai putea sa ii spui ca nu ne nastem invatati si ca nu putem invata ceva ce e nou pentru noi chiar din prima! Ar trebui sa fie constienta de chestia asta! Sper sa te inteleaga si trebuie sa ai incredere in tine indiferent de ce spune ea! Trebuie sa te gandesti ca poti sa inveti mai mult, ca e suficient pentru inceput si ca progresezi! Dar ai incredere in tine! Asta e cel mai important! happy
Succes :*

| aLaLa a răspuns:

Spune-i ca e doar prima lucrare si promite-i ca de aici inainte va fi totul bine! La mine a functionatwinking