| ovi93 a întrebat:

Un raspuns cat se poate de serios. Ok sa incep cu inceputul. Doresc sa ma despart de prietena, avem o relatie de 2 ani jumate, dar ea e total schimbata, nu mai e ca la inceput, a inceput sa injure foarte mult sa ma jigneasca si sa tipe ca ultima descreerata lamine. Ok poate o parte de vine o am si eu am fost destul de gelos dar geloazia face parte din dragoste, e ca un drog. Nu am inselat-o nici macar o data am tinut foarte mult la ea o adoram era fameia visurilor mele. De 1 an s-a schimbat radical. Mentionez ca eu am 20 de ani, ea 18, recunosc suntem complet imaturi din punct de vedere al unei relatii. Imi doream din inima sa schimbamrelatia sa ne intelegem ok, certurile sunt la ordinea zilei. 1 an intreg mi-a ajuns nu mai suportam certurile. Ea ma facea nebun, cretin, imi facea in ciuda cu gesturi pe care nu le suport, imi promitea ca se schimba si nu o sa ne mai certam. Nu stiu ce e cu ea.s-a schimbat mult si as vrea sa stiu cum sa fac sa fie cea de dinainte. Deja consider ca aceasta relatie nu mai e o relatie serioasa. Acum cand vrea sa ne despartim nu vrea ea imi promite ca se schimba dar pe degeaba tot asa e tot injura si ii place sa imi faca in ciuda. Mi-a spus mai in gluma mai in serios ca sta cu mine de plictiseala. Mi-a spus ca a zis asta doar pentru ca avea nervi pe mine, nu stiu ce sa mai cred. I-am zis ca ne despartim punct a inceput sa planga si sa imi promita ca o sa avem o relatie normala, dar eu tot nu vreau sa continui relatia. Ce sa fac sa ma lase in pace stiu ca nu ai cum sa schimbi o persoana, stiu ca nu se va schimba dar ea tot ma suna intr-una si imi promite ca se schimba. Funda pentru un raspuns bun. Nu mai vreau o asa relatia am destul stres la servici, ei nu ii pasa.

Răspuns Câştigător
| LadyMelian a răspuns:

Atentie! Gelozia e buna dar cu masura! Daca esti genul de persoana care pune o mie de intrebari stupide ca "de ce ai stat 7 minute la magazin si nu 5 asa cum ai zis?", "de ce l-ai salutat pe vecinu?" s.a.m.d. atunci e posibil sa se fi schimbat si din cauza asta.
Singura cale de a rezolva situatia e sa aveti o discutie serioasa si sa ajungeti la un numitor comun.Mai acordati un timp relatiei (daca hotarati sa continuati) si vedeti ce schimbari se produc. Daca tot asa decurg lucrurile atunci e mai bine sa pui punct, sa nu va mai a incurcati unul pe altul.
Daca chiar esti hotarat sa pui punct atunci cel mai bine e sa-i spui asta pe un ton calm si sigur pe tine si sa nu bagi in seama incercarile ei de a lua legatura cu tine.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi vine sa cred ca tu nu o lasi in pace, de ce nu-i spui face to face ca totul intre voi s-a terminat si gata, nu ea este de vina in ruptura relatiei voastre ci tu, gelozia nu are ce cauta intr-o relatie decat 5% si nimic mai mult, toate persoanele geloase sunt si posesive asa ca te rog sa consulti un psiholog

| iZberg a răspuns:

Salut, ce naspa, dar dupa ce o fata se cearta cu tine va crapati nervi unul pe altul ianseamana ca va iubiti daca era altfel erati deja de mult despartiti, problema mai mare ar fi cearta ce ar fi daca v-ati duce la un psivolog adecvat (nu glumesc si eu am fost dar nu pe tema asta) si va rezolva, si ancercati sa ganditi logic (amindoi) ''de ce va certati " ancercati sa rezolvati problema totul se rezolva cu vorba buna nu cu cearta

| ovi93 explică:

Meritati toti cate o funda, multumesc sincer pentru timpul acordat, am sa incerc sa lupt pentru relatia sa vad daca se schimba ceva. Daca nu am sa spun stop si gata.

| VeronicaB a răspuns:

Fetelor le place sa faca din musca elefant! daca se comporta astfel, maybe incearca sa iti atraga atentia..ghindestete poate tu ai incetat sa fii la fel cum erai de la inceput? poate nu numai ea s-a schimbat ..iti recomand sa vorbesti cu ea pe tema asta,adica nu pe telefon,sau online. trebuie sa vorbiti in fata si sa-i spui ce te deranjeaza la ea,si roaga ca ea sa spuna ce o deranjeaza la tine. daca se comporta iarasi agresiv, atunci pastraza-ti calmu si asteapta sa termine, dupa ce calm continui sa-ti exprimi gindurile. la urma urmei, spune-i ca nu mai vreai sa ai nimic cu ea pentru ca s-a transformat intr-un monstru big grin (am zis-o la figurat). multa bafta, nu uita sa ii spui ca in afara de ea mai ai si alte probleme : ))