| Iasmina08 a întrebat:

Am nevoie de niste sfaturi sau pareri din partea voastrabig grin?
M-am despartit de iubitul mei acum 2sapatamani, EL a fost cel care a incheiat aceasta relatie si recunosc ca din vina mea pentru ca eram, geloasa si posesiva. Totul a inceput in Septembrie cand mi-a zis ca vrea sa luam o pauza pentru ca asa ne se mai poate pana in sept ne certam zilnic si asta mai mult din cauza mea recunosc, dar am continuat sa vb zilnic la telefon si bineinteles eu tot am continuat cu geloziile si cu certurile la telefon pana acum 2saptamani cand mi-a zis la telefon ca vrea sa ne despartim definitiv ca asa nu se mai poate.Am acceptat decizia lui nu am inceput sa ii fac crize la tel, si de atunci m-a mai sunat de 4ori. Ieri am vb cu EL la telefon si l-am intrebat daca se mai poate sa ne impacam, iar EL mi-a zis ca acum NU dar zic pe viitor ce crezi si raspunsul lui a fost "pe viitor nu stiu mai inati schimba`te". Sincer va spun in astea 2saptamani am realizat ca intr-o relatie fiecare are nevoie de libertatea lui in care eu am gresit mult pentru ca am crezut ca nu fac rau dar.totusi stiu ca nu ma pot schimba repede dar pot sa vad relatia cu alti ochi, pentru mine aceasta despartire a fost ca o lectie de viata mi-a prins bine pe o parte dar mi-e greu pe alta ca nu il mai am pe el. Voi ce credeti ca trebui sa fac pentru a ma impaca cu elbig grin il vreau inapoi da recunosc am gresit.happyMerci.:*

Răspuns Câştigător
| lariisa99 a răspuns:

Resemneazate l-ai pierdut!

19 răspunsuri:
| cineva_4576 a răspuns:

Gelozie = lipsa de incredere
Lipsa de incredere = dezamagire s. a. m. d
Cand a zis ce vrei sa iti dau la tel pe x sa vezi sau cum a zis.
Trebuia sa ii spui ca nu este nevoie fiindca ai incredere in el si nu e nevoie sa te sune sa iti dea raport mai ales ca nu sunteti impreuna in momentul de fata, vb deschis cu el, fii degajata si amuzanta, adica nu incordata si crispata ca daca zic aia crede nu stiu ce.
Poti sa ii si explici ca ai vb cu mai multe persoane, nu zici nici fete nici baieti, lasa l sa traga concluziile si sa fie suspicios, si ca ai inteles ca ai gresit.
Ca doresti sa te schimbi si ca nici tie nu ti ar placea sa fii in locul lui dar asta va vedea in timp si ca nu vrei sa se pripeasca cu vreo decizie acum,
Crede ma ca, cu cat esti mai indiferenta cu atat il vei atrage mai mult, bineinteles dupa ce va impacati sa fii atenta cu el, dragastoasa dar nu paranoica, stresanta etc.
Intra si tu pe forumuri pe site uri ca sunt f multe discutii pe aceasta tema cred.
Si incearca sa repari ce vine de fapt dinauntrul tau, un complex o frustrare care te fac sa te porti asa, daca iti permiti ai putea consulta cateva sedinte si un psiholog.
Numai bine!

| cineva_4576 a răspuns:

Pai intrebarea asta e cam grea fiindca nu il cunosc si nu stiu ce om este.
Insa indiferenta omoara pe oricine ...CREDE MA!
Ti o spun din proprie experienta, cand nu credeam nici macar 1% ca asta ar ajuta cu ceva, asa a fost.
Si daca se intampla ca la tine sa nu functioneze (fiindca e posibil) inseamna ca nu a fost sa fie.
Relaxata, degajata, plina de incredere in sine si in el, putin mister, asta cred eu ca atrag un barbat cel mai usor. Si nu ma refer la haine exagerate si penibilism.
Sper ca am fost destul de explicita.
O seara placuta!

| Shery a răspuns:

Nu poti sa ii spui doar ca te-ai schimbat, pentru ca nu o sa te creada. Trebuie sa ii arati. Pur si simplu propune-i sa va vedeti ca amici si poarta-te altfel.
De exemplu daca ii reprosai ca umbla prea mult cu baietii, acum spune-i: ce mai fac prietenii tai? sau daca il bateai la cap ca se uita dupa fete pe strada (ceea ce e normal, ca pana la urma doar se uita, nu pune mana) spune-i si tu: e draguta whistling, dar nu ca mine laughing
O alta varianta ar fi sa ii arati ca poate in aceeasi situatie in care ii faceai tu reprosuri, el ar reactiona la fel. De exemplu daca tu l-ai gasit singur intr-o camera cu alta fata, cheama-l la tine cand tu esti cu alt baiat in camera ta (preferabil un var pe care el nu il cunoaste, ca sa ii poti demonstra mai tarziu ca nu l-ai inselat).
Succes!

| janynn a răspuns:

Tu ai gresit si vrei ca tot el sa te caute si sa`si ceara scuze?!
nup.gresithappy. si eu st tot in situatia ta.aici tu ar trebui sa lucrezi.ai facut bine at cand ai vb cu el la tlf si ai fost calma si i`ai dat d inteles ca ai incrdr in el, un prim pas inainte. dar mai aihappy.
sa inteleg ca mai pastrati legatura, la fel ca si in kzul meu.nu am putut rupe de tot relatia dntr`o data.cred ca asta este asa zisa pauza pe care ti-a cerut`o.aici intervii tu, incearca sa t controlezi d fiecare data cand esti geloasa, aminteste`ti d fiecare data ca cu fiecare criza d gelozie il poti pierde definitiv.ai LG tine un baiat bun(dn cate spui u), tine d el, rar mai gasesti! bafta:*

| lariisa99 a răspuns:

Poi incearca sa vb cu el. Cereti iertare spune i ca nu o sa se mai intample... Funda?big grin

| ALice_4674 a răspuns:

Poate pur si simplu nu sunteti compatibili.Acum sincer...cum poate un baiat sa ii ceara unei fete sa se schimbe? Nu te merita

| ARSSS a răspuns:

Janyn are un pic de dreptate, dupa ce ai gresit u, tot el sa vina la tine cu scuze?
Apropiete u de el, si fal sa simta un pic din nou ceva pentru u, si apoi fii mai indiferenta o perioada, dar nu exagera big grin

| nimenialtudecatunanonim a răspuns:

In general baietilor le plac fetele care nu le pun multe intrebari si au incredere in ei

| faranum3 a răspuns:

Intr-adevar e foarte bine ca ti-ai dat seama si ai invatat ceva din aceasta relatie. Daca vrei sa te impaci cu el mai intai trebuie sa-i arati ca nu mai esti geloasa. O metoda prin care poti scapa de gelozie este ca atunci cand nu iti petreci timpul cu el poti sa mai cunosti si alti baieti cu care sa comunici si chiar sa te intalnesti cu ei. O sa vezi ca o sa cunosti baieti foarte draguti si asa cum iti plac tie. Asta nu inseamna ca il inseli.
Daca tie iti pare rau si vrei sa te impaci cu el nu trebuie sa ii acorzi doar lui putina libertate ci si tiewinking
Sper ca ti-am fost de folos! Succes! (fundita?big grin)

| faranum3 a răspuns:

Si inca ceva, daca el chiar nu vrea sa mai fie cu tine nu il mai suna si nu ii mai acorda atentie.Lasa-l pe el sa vina la tine cerandu-ti iertare.Intrerupe orice cale de comunicare cu el pentru ca daca tu il vei suna mereu si vei incerca sa vb cu el nu va face altceva decat sa te ignore si sa te refuze tot timpul.

| Iasmina08 explică:

Lary99, chiar aseara am vb cu el si a zis ca acum nu mai intai sa ma schimb... m-am gandit ca daca nu mai apar online pe mess o perioada poate asa il fac sa simta lipsa meabig grin. vreau niste sfaturi cum au procedat baietii/fetele dupa despartirea de el/ea.:*

| Iasmina08 explică:

Shery, aseara de exemplu cand m-a sunat si am vb el era pe drum si spre sfarsitul conversatiei el mi-a zis ca "am ajuns "in locul respectiv eu nu stiam unde si i-am zis zic bine "distractie placuta"la care el mi-a zis ce distractie am ajuns la bar la care el imi zice "ce nu am voie"inainte stia ca ma supar si i-am zis "ba da am zis eu ca nu ai voie"si zice vrei sa tii dau la tel sa vezi ca sunt cu ei.si i-am zis nu ca nu-i nevoie dar calma fara sa fac urat sau ceva de genul

| Iasmina08 explică:

Kfcristi, de cand ne-am despartit nu eu l-am sunat ci doar el pe mine in 2saptamani de 4ori. dar asta vreau sa fac sa nu mai stie de mine o perioada poate asa isi da seama ce vreahappysi probabil v-a dori sa stie de minebig grin

| Iasmina08 explică:

Cineva, chiar nu stiu cum as putea sa il fac sa imi simta lipsa sa il rascoleasca asta daca bineinteles mai are ceva pentru mine.

| Iasmina08 explică:

Raulica, as face acest lucru sa ma apropi de el, dar daca eu l-am intrebat daca mai sunt sanse sa ne impacam acum, la care el mi-a zis ca acum NU.si pe viitor mi-a zis mai intai schimba`te.nu stiu nu vreau sa par insistenta nici nu stiu daca mai simte ceva pentru minesad Imi doresc mult sa ma impac cum el, ce ma invatati din experienta voastra?

| Iasmina08 explică:

Ioana, eu nu am afirmat ca m-am schimbat dar totusi in timp se poate sunt sigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei bine da si eu m-am despartit de un baiat dar in urma cu 1 luna chatterbox cica era vina mea poate ca da nu stiu si vreau sa zic ca pur si simplu nu il pot uita, dar si eu consider ca a fost o lectie de viata big grin

| pmcris a răspuns:

Il inteleg pe prietenul tau pentru ca am trecut si eu prin astfel de chestii. Crezi ca daca l-ai tinut sub papuc si il stresai cu gelozia ai rezolvat ceva? Ti-ai facut rau singura. Intr-o relatie este importanta incerderea. Faptul ca ti-a spus sa luati o pauza deja trebuia sa te gandesti ca el nu te mai vrea asa, ti-a dat posibilitatea sa te schimbi insa nu ai luat in seama, mai ales ca stiai ca ai fost de vina. Important este ca tu sa te fi schimbat daca il mai vrei inapoi pentru ca il vei pierde iarasi si de data asta definitiv. Numai cand esti sigura ca nu vei mai fi geloasa ca inainte, atunci abia il poti suna sa va reintalniti si sa stati de vorba. Succes!

| ioana_7027 a răspuns:

Putina gelozie nu strica nimanui, dar tu intreci masura.deja la tine a venit o sufocare pentru el, nu mai poate respira din cauza ta. daca ai dubii ca te-ar insela afla prin alte mijloace...eu sincer nu cred ca te-ai schimbat si nu cred ca o sa il lasi sa respire ...omul nu se poate schimba pe o zi pe alta