| denisamihaela a întrebat:

Urmeaza sa împlinesc 20 de ani si am decis cu mama si cu prietenul ei sa plecam intr-o mica vacanta in Franța timp de aproape 1 saptamana. Parintii mei sunt divortati de aproape 3 ani de zile, iar eu ma inteleg bine cu ambii. Am insa o problema, tatal meu nu suporta ideea ca mama incerca sa-si refaca viata in urma divorțului si am preferat sa nu comentez in niciun mod viata personala a mamei. Nu as vrea sa mint sa-i spun ca sunt in alta parte de ziua mea, dar sunt sigura ca el s-ar simti dat la o parte daca ar stii ca in loc sa sarbatoresc ziua mea si cu el o sarbatoresc cu mama si cu "un strain". Asadar ce ma sfătuiți sa-i spun? Nu pot sa ma impart in 2 parti deodata si chiar nu știu cum sa procedez in aceasta situație. Va rog sa-mi dați un sfat sincer. Mulțumesc frumos!

7 răspunsuri:
| Georgiana05 a răspuns:

Nu prea ai cum să împaci lucrurile, eventual înainte de plecare să petreci ceva timp și cu el, însă nu-i ascunde faptul că pleci, va afla și va fi dezamăgit.

| Lioana a răspuns:

Orice ai spune, nu-i spune o minciuna! Spune-i adevarul: ca ti-ar place sa fie alaturi de tine de ziua ta dar ca anul asta veti pleca si nu se poate. Eventual ii spui ca-ti tii ziua impreuna cu el inainte de plecare sau la intoarcere.

| munteanuionvictor a răspuns:

Eu zic că e bine să mergi în excursie.

| francut a răspuns:

Astea sunt problemele lor. Te-a intrebat ceva? Nu-i spune nimic din proprie initiativa inainte de "eveniment". Daca te intreba dupa, va trebui sa recunosti. Altfel isi va pierde increderea in tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Omis a răspuns:

Tu nu trebuie sa te simti vinovata pentru ca vrei sa mergi in vacanta cu mama ta si cu prietenul ei. Daca tatal tau te-ar blama pentru acest lucru, inseamna ca are o problema. El ar trebui sa constientizeze faptul ca o vacanta nu strica relatia voastra. Vorbeste cu el si spune-i ca vrei sa pleci pentru vacanta, pentru faptul ca mergi intr-o tara straina, nu pentru a-i face lui rau.
Insa faptul ca el nu accepta ca mama ta sa-si refaca viata, dupa aproape 3 ani... mi se pare putin deplasat, dar ma rog.

| UsualBoy a răspuns:

În primul rând, nu l-ar durea mai faptul că vei pleca ci că nu i-ai spus. Mergi și vorbește cu el, spune-i că vei pleca cu ei în aceea săptămână și că îți dorești să petreci o zi și cu el, pentru a sărbători data nașterii. Invită-l tu undeva, o zi/seară tată-fiică! (un film, o cină, un patinoar)...hai că poți!