| anonim_4396 a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat.
Parintii mei sunt foarte autoritari, in special mama...Nu am voie sa fac nimic din ce vrau eu, nu am voie sa ies in oras, sa stau cu prietenii, nici telefonul nu mi la incarcat ( cica nu am cu cine vorbi)in cida faptului ca am aproape 17 ani. Daca la varsta asta nu ma distrez atunci cand? Am si eu nevoie sa socializez cu cei din jur, nu doar pe net.Sunt impotriva unei relatii, chiar daca eu am un prieten de 4 luni de zile(oficial 4 luni, noi ne simpatizam da aproape 1 an). Bineinteles ca ei nu stiu despre acest aspect.sad Nu stiu cum vor reactiona cand vor afla. Sunt pusa intr-o situatie destul de banala...nu mai pot sa ascund aceasta relatie. Acum nu stiu ce sa fac, sa ma despart de prietenul meu pana nu afla mama?
Stiu am gresit enorm si gresesc ascunzandule, dar ce pot face suntem oameni toti gresim...alte fete de vastra mea au avut "n" prieteni.
Sunt constienta ca-mi vor binele, dar nu mai sunt fetita lor de 3 ani. Niciodata nu mi-au ascultat punctul de vedere si nu mi-au luat in calcul parerea mea. De multe ori ma simt ca o straina in propria casa.Stiu ca-mi veti spune sa ma apropii mai mult de mama si sa discut cu ea ca de la mama la fiica, dar in cazul meu nu prea se poate...
Va rog frumos sa nu luat in bataie de joc situatia in care ma aflu...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E dificila situatia ta. Totusi, trebuie sa te gandesti ca ai doar 17 ani, esti inca minora, nu esti la varsta distractiei, ci mai degraba la varsta invatatului intensiv si al practicarii gospodariei.
Nu stiu cat de matur te comporti tu acasa si la scoala, dar daca vrei drepturi, trebuie sa-ti asumi si obligatii. Adica trebuie sa demonstrezi ca ai rezultate exceptionale la scoala, iar la 17 ani ar trebui sa-ti asumi macar 90% din treburile femeiesti ale casei, ca sa-i oferi mamei tale timp liber si incredere in tine. Daca faci toate astea si totusi nu capeti drepturi ca de 17 ani, atunci poti incerca sa discuti serios cu ei. Incarcatul telefonului nu este o chestie serioasa, poate nu le ajung banii si, in general, atata timp cat ei te pot suna, nu cred ca este esential sa poti suna tu. Incearca sa renunti la cumparat haine, etc si sa-ti incarci singura cartela din banii primiti la diferite ocazii. Socializarea nu se face la telefon, ci cu colegii de scoala, etc, nu exagera cu nevoia de socializare, fiindca este de fapt o metoda de a masca pierderea inutila a timpului in discutii sterile de zeci de minute. Mai bine citesti in timpul respectiv decat sa vorbesti la telefon sau pe net.
Nu cred ca este cazul sa te desparti de prietenul tau daca este o relatie normala de adolescenti: plimbat de mana in parc, saruturi timide, o piesa de teatru, o prajitura in oras. Cred ca ar trebui sa le spui parintilor tai, subliniind faptul ca ai rezultate scolare de exceptie si ca esti de mare ajutor in gospodarie si apoi sa-l aduci acasa sa-l cunoasca. In acelasi timp, asigura-i ca nu depasiti limitele unei relatii normale la varsta voastra (ca nu mergi la el acasa, ca nu umblati noptile, ca va stimulati la lucruri bune, nu la rele)

6 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Probabil mama ta ii este frica ca tu o sa patesti ceva si de aceea te tine numai pe langa ea.ar trebui sa te duci sa vorbesti cu cineva care este foarte apropiat de familia ta, ex o matusa, prieten de familie si sa-i spui situatia urmand ca ea/el sa-i spuna parintilor tai. poate o sa-i mai inmoaie putin si o sa mai atenueze vestea.este ceva normal sa te vezi cu un prieten, sa mergi la un suc, sa-ti aduca un trandafir si sa te imbratisezi.nustiu daca o sa mearga ideea asta 100% dar merita incercat.in fond la 18 ani iti intri in drepturi si ai tot dreptul cuvenit

| myhaelamar86 a răspuns:

Cand iti spune ca nu ai voie sa faci ceva, intreab-o de ce. Poate nu te lasa noaptea prin oras, poate nu te lasa sa stai cu niste prieteni emo si drogati, poate nu ai terminat de invatat, de facut curatenie, etc. Vezi care e motivul/obstacolul pentru care nu te lasa si incearca sa-l depasesti.

| neutrino a răspuns:

Problema ta nu poate fi rezolvata decat de tine si parintii tai. "Convoaca" o sedinta de familie si discutati problema.

| Differentx13 a răspuns:

Hei, îmi pare rău pentru tine. Dar într-o zi, când sunt și părinții tăi mai liniștiți, de exemplu într-o duminică, încearcă să vorbești cu ei și spune-le exact ce ne-ai spus și nouă și să fie calmi, dacă sunt atât de stricți nu rezolvă nimic. Succes.

| R3fleX98 a răspuns:

Incearca sa le explici ca ai crescut si nu mai ai acei 3 ani si ca vrei sa te simti mai libera. Zi-le sa nu se ingrijoreze si ca tu vei ramane mereu "fetita lor".

| FortaSteaua2012 a răspuns:

Pai o sa faci 18 ani te mariti cu tipu si plecati gata.