| wolder a întrebat:

Vreau parerea voastra sincera despre ce va povestesc. Multumesc.
Am 16 ani, iubitul meu are 22 de ani. Nu prea ma intereseaza parerea nimanui daca ma judeca dupa cata diferenta e intre mine si iubitul meu. Eu pe el il iubesc si nu imi da mie nimeni ordine pe cine sa iubesc. Decat sa fiu cu baietasi de 15-16 ani mai bine stau cu unul mai matur cu care sa ma inteleg. Chiar daca sunt mai mica si el mai mare noi ne acceptam si ne iubim asa cum suntem si sincer noi nu simtim deloc diferenta de varsta.
Tatal meu nu l-a cunoscut si nici nu il va cunoaste niciodata pentru ca a aflat ca eu cu el am facut dragoste si lui nu-i convine. Mama stia de la inceput si nu are nimic impotriva findca stie ca e o relatie serioasa si daca ne protejam pentru ea nu e nici-o problema.
Numai ca tata face mereu scandal pe tema asta, i-am spus de multe ori ca "imi pare rau pentru ce am facut, dar o astfel de greseala nu mai poate fi reparata", dar adevarul este ca imi pare foarte bine, chiar nu regret si nu-mi pasa ce crede tata despre asta. Nu mai suntem pe vremea bunicii sa astept pana la casatorie ca sa fac asta, daca eu am vrut si am crezut ca el e alesul am facut-o. Numai ca tata nu mai vrea sa ma vad cu el deloc ca sa nu mai fac asta, dar pana la urma e alegerea mea cu cine ma combin daca tipul e ok, nu am de ce sa nu fiu cu el. Nu-mi face vreun rau si tot ce am facut a fost de buna voie.
Tata e suparat ca nu am asteptat pana la 18-19 ani si ca am facut-o cu el si zice el ca nu ma va ierta pana nu am virginitatea la loc,da stiu e nebun, dar oricum nu mai pot eu de parerea lui.
Intr-un fel tata imi da ordine sa nu fac asta cu el si ar fi vrut el sa il aleaga pe acela cu care fac, dar sunt de parere ca pot sa-mi aleg singura partenerii de acest fel. Ce sa mai zic?
Tata mereu zice ca sunt „curva„, acum ce sa zic? Poate si voua vi se pare ciudat si ma credeti asa, dar eu nu am facut decat cu el pentru ca e iubitul meu si acest cuvant se foloseste intr-un cu totul alt context.
Tata ma amenintat ca ma da afara din casa daca ma mai vad cu el si mai de mult a dat si in mine pentru ca mam vazut cu el.
Ma puteam duce la politie, dar e prea tarziu acum, oricum daca se mai intampla sa ma atinga cu o palma ma duc direct la politie si nu are ce motive sa spuna. Ce va zice? „Fiica mea a facut sex cu un baiat de buna voie si eu am batut-o"
rolling on the floor) E corpul meu si fac ce vreau cu el atata timp cat ma protejez si am grija cu cine fac asta.
Mi-au luat si netul si imi mai lua si telefonul sa nu mai vorbesc cu el, dar oricum nu are cum sa-mi interzica sa ma vad cu el.
Mereu il mint ca ma duc in parc si ma duc la el, dar mama stie ca sunt cu el. Mama l-a cunoscut si a vazut ca e de treaba si oricum sa fim seriosi daca vroia doar sex de la mine ma parasea de acum 7 luni.
Voi ce zicetilaughing? Sa il ascult pe tata si sa stau in parculet?laughing
Oricum daca afla ca am fost la el nu are ce sa-mi faca, poate doar sa ma dea afara din casa, nu pot sa zic ca nu e mare lucru, dar ar trebui sa accepte si el asta pentru ca m-am saturat sa ma ascund de atatea luni.

20 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Tata l tau inca nu accepta faptul ca tu ai crescut si ca nu mai ai 5 ani, intr un fel poate vrea sa te protejeze dar in alt fel e prea orgolios cand vine vorba de tine si baiatul respectiv, oricum o ai pe mama ta de partea ta si sa fi fost in locul tau, sincer nu as renunta la baiat daca stiu ca as avea un viitor cu el si nu e doar o aventura

| wolder explică (pentru mona):

Ai dreptate in tot ce ai spus! Multumesc pentru sfaturi!

| Tania a răspuns:

Da...cam asa sta treaba cu tatii..eu desi sunt cu 4 ani mai mare ca tine cred ca nici la mine nu ar reactiona prea bine ...cred ca ar innebunii si mama si tata laughing).
Ce pot sa zic, esti curajoasa ca lupti pentru relatia ta, incearca sa mai vorbesti cu mama ta, poate vorbeste cu tatal tau si il mai face sa inteleaga.Este bine ca o ai pe ea de partea ta happy

| wolder explică (pentru Tania):

Oricat am incercat sa il convingem vrea sa nu mai fiu cu iubitul meu. Nu va accepta relatia decat atunci cand ma voi casatorii cu el, dar mai e mult pana atunci. Oricum planurile nu vor sta asa cum vrea el. Cu mama discut si vad ca ma intelege.

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Probabil tatal tau considera ca esti prea mica inca pentru o relatie serioasa. Nu-l contrazic... Totusi ar fi putut macar sa incerce sa-l cunoasca pe baiat. Tatii sunt foarte protectori cand vine vorba de fiicele lor, mai ales in aceasta perioada a adolescentei. Incearca sa-i explici ca e un baiat bun, si merita sa incerce macar sa-l cunoasca, si adu-l intr-o zi. O poti avea aliata pe mama ta daca zici ca ea este de acord cu relatia.
Daca nici asa nu merge, si nu accepta sub nici un chip relatia, dar tu insa te intelegi foarte bine cu el, si va iubiti, atunci continua sa te vezi cu el pe ascuns.
Mult succes!

| wolder explică (pentru Adry05):

Tata nu a vrut de la inceput sa il cunoasca si mai ales in cazul asta nu va vrea.
Ma ameninta ca daca ma vede cu el ne omoara pe amandoi (cred ca are ceva probleme cu capul), deci in situatia asta cum as putea sa il aduc acasa?
El mereu o invinuieste pe mama pentru ca s-a intamplat asta si o cearta ca accepta sa ma vad cu el. Nu ar merge planul asta, m-am gandit mai de mult, dar cu tata nu ai cum sa te intelegi de vorba buna.

| Adry05 a răspuns (pentru wolder):

Atunci. singura solutie ar fi sa continui cum ai continuat si pana acum. Si nu vorbii/amintii de el in prezenta tatalui tau.

| wolder explică (pentru Adry05):

Nu fac asta niciodata!laughing Mereu evit discutiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum ar trebui sa se simta un tata care isi iubeste fata, cand vede ca ea se foooote la 16 ani?!

| wolder explică (pentru anonim_4396):

Habar n-am. Sa accepte situatia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru wolder):

Atunci ia o cat poti, ia o in toate gaurile,, du te si pe centura sa obtii placere maximarolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| xBiiaM a răspuns:

Heii! kiss
Pai, ce e drept, multi parinti inca mai cred ca suntem pe vremea bunicii laughing. Tipic lor. Stiu si eu cum sunt tatii, si eu am un tata la fel, desi il iubesc si il respect si nu spun ca nu imi pasa de parerile lui, pentru ca probabil odata si odata imi va parea rau ca nu l-am ascultat, si nu vreau sa regret asta. Eu zic ca faci ce-ti spune inima, insa nu ar trebui sa il vorbesti de rau pe tatal tau, si ca te duci la politie sau ceva de genu', el nu are nici-o vina, el vrea sa-ti fie bine! Vrea sa il respecti putin pentru ca totusi si el te-a crescut si inca o face, si te iubeste, cum te iubeste propria ta mama care te-a nascut! happy. Acum sa nu ma intelegi gresit, e ok daca mama ta te lasa sa te vezi cu un tip mai mare decat tine. Insa, dupa parerea mea: Nu ar fi trebuit sa faci sex chiar de la varsta ta. Eu am 20 de ani si inca nici nu ma gandesc la asa ceva, chiar daca am un iubit tot de 22 straight face. Eu as fi asteptat si as fi hotarat impreuna cu el, si bineinteles ii ceream sfatul mamei mai intai, nu faceam tot de capul meu. Pentru ca am o familie respectabila si ok care ma iubeste si imi vrea binele in viata, vrea sa fac ceea ce e mai corect. Eu nu am vazut pana acum parinte care sa lase un copil minor care nu prea stie ce vrea de la viata sa faca sex! Mai ales ca zici ca mergi in parculet! Pai daca nu ne spuneai varsta ta eu pana acum credeam ca ai vreo 12 de vorbesti de parculete si ca le bagi minciuni parintilor. Ai putea avea putin respect. Doar nu te duci la parintii tai si le spui: Am facut sex cu iubitul meu! Crezi ca iti vor da vreun premiu pentru asta? Daca as fi fost in locul parintilor tai te-as fi considerat o destrabalata straight face (fara suparare). P.S: E cam penibil sa spui "iubitul meu" si sa folosesti in aceasta poveste "laughing" si in plus sa pui si cuvinte nepasatoare, batjocoritoare. Pe bune, uneori cred ca multi care au 16-17-18 ani nu au deloc minte, nu sunt maturi straight face, se poarta ca niste copii. Si daca vroia doar sex, da, te-ar fi lasat de mult. Dar el e barbat si nu stii ce face si cu alte fete, barbatii au nevoie de multe p***e. Nu ai ce sa le faci (scuze limbajul apropo). Dar gandeste-te putin, daca te iubea asa tare si te respecta nu te f***a asa repede, astepta si el sa mai cresti straight face. Dar normal ca el a acceptat din prima, pai da laughing asa sunt toti! Sau poate el te-a intrebat, si tu ai spus "da" ca proasta. Mai fata, tu nu o sa mai ai un acoperis de-asupra capului, iti spun eu! Cu asa un viitor, eu nu as fi deloc multumita de tine. happy

| wolder explică (pentru xBiiaM):

Apreciez parerea pe care o ai cu toate ca nu o iau deloc in considerare. Sunt foarte bine cu viata pe care o am si apropo: acolerisul deasupra capului nu are legatura cu viata sexuala. Cu/fara ea tot nu influenteaza cu nimic daca iti faci sau nu o casa! Depinde si ce fel de persoana esti... Eu fiind mai rebela normal ca gandesc asa si fac ce vreau nu-mi face placere sa ascult de sfaturi. Nici nu mai are rost sa-ti mai zic. Incalzesc tastatura fara rost. Hai du-te la culcare asculatoare-ochatterbox

| codrin2012 a răspuns:

Esti desteapta tare...ai inceput bine..mai o pitilaughing)

| Doriii a răspuns:

Pari o fata foarte matura si responsabila si nu stiu de ce tatal tau e atat de dur cu tine. Poate el te crede inca prea "mica ". Crede ca inca esti fetita lui care ar trebui sa respecte toate ordinele.Asa sunt toti parintii super-protectivisad Nu stiu ce sfaturi sa iti dau....Totusi incearca sa te vezi cu el pe ascuns daca il iubesti si poate intr-o buna zi tatal tau va accepta. Mult succes. :*

| wolder explică (pentru Doriii):

Si eu cred ca tata nu poate accepta ideea ca fata lui a crescut. El vrea doar sa ma protejeze, dar nu stie ca eu sunt intr-o perfecta siguranta si mai sunt si fericita, vrea cu orice pret sa-mi distruga fericirea sad.
Da, relatia va merge asa (pe ascuns) pana cand voi reusii sa scap de tata.

| silvia2010 a răspuns:

Pai tatal tau este protectiv cu tine si inca te considera ''fata` lu` tata'' dar trebuie sa inteleaga ca tu cresti, te maturizezi si nu are cum sa impiedice asta.Eu zic sa fii, momentan, fericita alaturi de prietenul tau. Tatal tau o sa inteleaga pana la urma ca nu mai esti asa de mica. Daca te protejezii o sa fi in siguranta. Sper ca te-am ajutat!happy

| wolder explică (pentru silvia2010):

Da! Multumesc mult pentru incurajare! Ai dreptate!

| Catalin_Costan_1997 a răspuns:

Bravo tie pentru faptul ca lupti pentru relatia voastra. Insa iti spun ca mai bine renunti la ideea de a chema politia, asta in caz ca nu vrei sa-ti bagi iubitul in puscarie pentru ca a intretinut relatii sexuale cu o minora.Vezi cum faci cu tatal tau poate reusesti sa-l convingi fatul ca iubitul tau nu e un pericol. Apropo. de cat timp ai spus ca formati un cuplu?

| wolder explică (pentru Catalin_Costan_1997):

Ai dreptate mai bine nu chem politia. Suntem impreuna de 8 luni.