| fearlessss a întrebat:

Vi se pare normal ca un tata sa isi oblige copilul sa nu mearga la liceu pe care il vrea, chiar daca mama mea e de acord cu liceu acela? Tatal meu este de neconvins..nu vrea sa auda de liceu ala...a auzit el de la multi,, inteligenti"(dintre care una e maica sa de creo 76 de ani care habarn nu mai are de ce se intampla si vorbeste aiurea)? Eu chiar imi doresc sa merg la acel liceu am auzit ca este un liceu in care chiar ma lasa mai usor cu celelalte materii doar pentru a face mai mult la mate si info.Eu ador matematica,vreau sa scap de materiile astea,sa invat doar ce imi place din ele(cum ar fi as mai vr sa invat istorie, dar nu de frica sa iau nota mica, fizica(mecanica in principal) ..si nu am nimic cu aproape nici o materie, daca pot sa renunt la orele de invatat la ele pentru mate.Adica vr sa invat ocazional cand imi place, sa ma concentre

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule, nu cumva sa te iei dupa parinti tai. Pe cand eram de varsta ta imi doream sa merg la liceul de info..in schimb parintii m-au bagat la un liceu economic. Acum insa eu am dat la facultatea de informatica. Dar imi este foarte greu pentru ca nu am facut info in liceu. Si asta din cauza lor.
Nu cumva sa ii asculti..astea sunt alegeri pe care trebuie sa le faci tu, nu ei

| fearlessss explică (pentru anonim_4396):

Stiusadeu nu vreau sa il ascult, nu imi pasa ca se supara.si asa nu prea are treaba cu mine ..stie doar sa imi zica :te iubesc, nu sa im8 arate.Dar ce sa fac? Daca dau acolo si el ma muta? Sunt minora deci nu prea pot face multe sa merg unde vreau..Mersi de raspuns.Bafta la facultate sa ajungi mare informatician!

| anonim_4396 a răspuns (pentru fearlessss):

Multumesc laughing
Dar cauta sa ii dai de inteles ca liceul la care vrea el sa mergi e aiurea. Adica spune-i zvonuri de genul "unu s-a drogat in baie" sau "o profa a venit beata la ore". Si ai sa vezi ca i se va schimba parerea imediat happy
laughing

8 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Incearca sa il convingi cu argumente, poate poti pune si niste prieteni sa ii vorbeasca despre liceul ala

| fearlessss explică (pentru Narcis2007):

Nu asculta. Zice las ca eu stiu mai bine..sau tipa si pleaca
...crying

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Părerea mea este că părinţii nu ar trebui să se implice în decizia ta. Este o decizie pe care ar fi normal să o iei tu, deoarece tu îţi vei clădi viitorul în urma liceului pe care-l vei face. Luptă pentru dorinţa ta şi nu te lăsa doborâtă.

Succes!

| maria6 a răspuns:

Intreaba-l daca a fost dorinta lui sa devina ceea ce este acum. Daca face meseria actuala cu dragoste, cu pasiune sau pentru ca are o familie de intretinut si n-are incotro. Toate astea pe un ton calm, politicos, pentru ca nu vrei sa te certi, ci il rogi sa-ti spune cate ceva din anii lui de scoala...

| fearlessss explică:

Scuze se blocase si a trebuie sa trimit asa.Deci..in cocncluzie:Vreau sa mersi concentrez pe mate iar acela e si singurul liceu la carr pot.Si inca un motiv:Cea mai buna prietena a mea(si una din cele mai destepte din oras, olimpica) merge tot acolo. Daca nu merg acolo nu stiu daca imi voi mai face prietenii.Sunt destul de ciudata pot sa zic ..adica sunt genul de fata care uraste sa vorbeasca de haine, de baieti etc..imi place sa vorbesc despre stiinta(formarea universului si din astea), despre cam tot ce tine de politie(ma pasioneaza mult).imi place sa vorbesc despre felul ciudat de a gandii(asta fac des cu prietena mea) nu suport rochiile, pantofii, Ador muzica rap(in special Haarp Cord si Specii), imi plac luptele(ador al 2 lea razboi mondial)si inca un lucru ciudat il respect pe Hitler..si imi place savb si de iluminatii..Nu suport sa merg in oras, ca mai toti de acum...am prietenii mei la bloc, cu care ma simt bineee.a si imi place sa joc fotbal.Deci..vi se pare normal sa imi impuna asta si sa imi zica :e alegerea mea, nu a ta, eeu trebuie sa iti decid viitoru''(eu mi am jurat ca.ori merg unde vreau, ori las drecu scoala, incep sa chiulesc etc..nu are sens sa ma mai i tereseze viitorul daca oricum nu mi l pot alege.Mereu am urat lucririle care nu tin de mine, care nu se pot schimba.mnu suport asta.

| dorin1990 a răspuns:

Mergi unde vrei tu nu te lasa influentat de nimeni si nimic! nu inteleg astfel de parinti!