| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU.Voi comunicati cu parintii vostri? Aveti o relatie deschisa? Va ajuta sa treceti prin perioada pubertatii si a adolescentei? Eu una nu pot sa vorbesc lucruri intime cu ei..as vrea si eu sa imi explice despre schimbarile corpului meu intr-un fel..sa ma ajute sa trec mai bine de pubertate.Sa zicem ca ei sunt mai de moda veche si mie nu-mi spun nimic despre pubertate, despre adolescenta despre sexualitate.Imi este rusine sa le pun intrebari pentru ca nu stiu cum o sa reactioneze, iar ei spun ca eu nu ii intreb nimic.Ma simt ciudat,simt ca ma schimb, ma gandesc la tot mai multe lucruri.As vrea si eu sa pot discuta deschis cu cineva despre toate astea..La adolescenta/pubertate simti nevoie de a fii informat..Si eu de unde sa stiu toate astea? Cand am intrebari caut raspunsuri pe net..pentru ca mi-e teama ca parintii mei vor intelege gresit pentru ca nici ei nu sunt asa de informati.straight faceAm un frate mai mare,iar el imi mai explica anumite lucruri si schimbari, dar ma simt jenata sa-l intreb si pe el sau sa vorbesc cu el.Si el s-a informat in mare parte singur.Cum sa fac sa fiu mai apropiata de parintii mei? Ei ma cred tot un copil si sunt,dar am si eu intrebari,cresc, ma schimb.big grinVoi aveti secrete fata de parintii vostrii?:]

3 răspunsuri:
| Melinda1219 a răspuns:

Da, sunt foarte deschisa cu parintii mei

| dellyde a răspuns:

E normal sa ai tot felul de intrebari in perioada asta, au loc multe schimbari.
si da poti afla multe informatii de pe net, in special despre corpul tau, prin ce schimbari trece in perioada pubertatii.
e mai greu sa vorbesti despre comportament si celelalte sentimente care iti par straine si poate nu le intelegi, de preferat e sa incerci sa discuti despre ele, cat se poate cu parintii tai, eventual si cu prietenii gen prietena cea mai buna, sau o verisoara mai mare.
ajuta sa cunosti in mare cam ce se intampla cu corpul tau si cum te afecteaza aceste schimbari la nivel de comportament
... e bine ca te informezi
cel mai bun lucru pe care il poti face e sa discuti despre ele cu parinti, prieteni, rude ..si daca raspunsurile primesti nu te multumesc sau nu le prea intelegi nu te descuraja vorba aia
Exista o explicatie!
nu are de ce sa ti fie rusine, daca persoana respectiva iti inspira incredere-- intreaba

| Stefania_Iryna_1992 a răspuns:

Eu da sunt foarte deschisa si nu ar trebui sa nu-ti fie rusine. trebuie sa vb cu mama ta dspre unele chestii oricat de intime ar fi deoarece sunt lucruri firesti si nu trebuie sa-ti fie rusine deoarece sunt parintii tai nu sunt straini :d si mie la inceput imi era jena sa vb dspre astfel de chestii dar pana la urma am avut curajul si am vb cu mama deoarece peste toate prietenele mama iti este cea mai buna prietena cu care poti vb orice
fa-ti curaj si vb cu ea deoarece internetul no sa-ti dea prea multe raspunsuri la toate intrebarile care le ai.
nimeni nu-i un sfatuitor mai bun ca mama sunt sigura ca ai o mama buna care te va intelegebig grinbig grinbig grin