| KatiaMishaka a întrebat:

Vreau sa va cer ajutorul va rog.
Am 16 ani si de la vârsta de 5 ani fac balet, am luat trofee, medali, diplome merg in concursuri peste tot in tara si in alte tari!
Am pierdut 3 burse in afara tari pentru diferite scoli si opere pentru ca familia nu prea sta bine financiar si pana acum au facut un efort mare sa ma trimită peste tot, am plâns mult timp cand am auzit ca nu pot sa ma trimită, vreau sa plec din Romania asta, sa-mi urmez visu in alta parte!
Dar numai rezist ma dor picioarele îngrozitor câteodată, nu am viata mea personală, nu pot sa-mi trăiesc adolescenta asa cum trebuie!
Stau cate 6 ore in fiecare zii la repetiți, in weekend-uri stau de la ora 8 dimineața pana la 22:30-23:00 seara numai repetiți si antrenamente pentru diferite scenete!
Sunt epuizata, nu am voie sa mananc ce imi doresc tin un regim foarte strict, sunt si foarte slaba am 46 kg la 1.70 aproape, numai scoala si repetiți am mereu.
Toti vor sa ating perfectiunea si uni dintre ei cred "ca am atinso"!
Prieteni imi spun, daca mai continui in ritmu asta ma voi distruge singura.
Nu vreau sa-mi dezamăgesc parinti si pe fratele meu mai mare, lor nu le-am spus cat de greu imi este si nu am timp nici sa respir!

Întrebările mele sunt!

Sa "renunț" la balet chiar daca iubesc sa fac asta dar imi distruge adolescenta si timpul?

Cum ati proceda in locul meu?

Scuzati-mi greselile gramaticale!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Eu am renuntat sa fac tenis de performanta. Eram undeva printre primii, dar nu eram cel mai bun. Nu ma vedeam incheindu-mi viata pe la 35 de ani si poate devenind antrenor. Am mers pe calculatoare, azi lucrez in IT intr-o alta tara si sunt foarte multumit de ceea ce am realizat pana acum. Nu mi-as fi dorit in nici un caz sa ajung asa cum este astazi Ilie Nastase. Incearca sa te vezi in viitor si ia-ti decizia in functie de ceea ce crezi ca vei realiza. Sa stii ca nici in alte parti nu e mai bine pentru sport si arta de acest gen. Nu te lua dupa filmele americane, in general arta si sportul de performanta sunt practicate de cei cu ceva bani.

| MskDesign a răspuns:

Greu de spus!
Sunt putini cei care reusesc sa-si transforme visul in cariera profesionala. Daca tu zici ca esti asa de buna, eu cred ca se merita sa mai incerci cat esti inca la o varsta frageda.

| MariaSofia1999 a răspuns:

Hei, stiu cum e si eu fac balet, si eu simt ca nu am timp de nimic, plang, sunt stresata, nu am prieteni, sunt tot timpul in opera, mama glumeste ca ma mut acolo, si eu as dori sa spun stop si sa incep o alta viata, dar nu pot, odata ce a intrat virusul nu mai poate iesi.

| LittleShadow2112 a răspuns:

eu as renunta sau as merge mai rar

| Aniram a răspuns:

Nu renunta niciodata la visele si dorintele tale. cat de greu ti-ar fi. nimic nu e usor pe lumea asta si daca vrei sa obtii ceva cu adevarat calitativ trebuie sa lupti. incearca sa iti organizezi timpul mai bine, si sa te mai relaxezi mai mult, daca esti asa de obosita. a renunta e foarte usor, dar a obtine ceva e mult mai greu. continua pana vei mai creste un pic si poate vei mai avea ocazia sa pleci. bafta